Dzis jest 19.09.2019, imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda
advert 1
advert 2
advert 3
VI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu PDF Drukuj Email
sobota, 23 marca 2013 09:43

VI  Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu
„Czy wie kto – jak w życiu ważne jest H2O?"


Światowy Dzień Wody obchodzony, co roku 22 marca, ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę ograniczonych zasobów wodnych, znaczenie słodkiej wody oraz zrównoważone zarządzania zasobami wody pitnej.
Rok 2013 został przez Organizację Narodów Zjednoczonych ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody, aby zwrócić naszą uwagę na zagadnienia związane z: gospodarowaniem wodą,promowaniem przykładów skutecznej współpracy w dziedzinie wody  oraz poprawą jakości edukacji w kwestii wody.Na ziemi jest ponad tysiąc dwieście sześćdziesiąt trylionów litrów wody. Olbrzymia ilość, prawda? Jednak spośród wszystkich zasobów wody na świecie, tylko 3% jest zdatne do picia, a mniej niż 1% to woda słodka, dostępna dla ludzi. Reszta ukryta jest w lodowcach lub głęboko w ziemi.

 


Ujmując to w inny sposób, na każde 100 litrów wody dostępnej na świecie tylko pół łyżki stołowej możemy bez większych trudności wykorzystać do bezpośredniego wypicia.
Z wodą spotykamy się codziennie i niemal na każdym kroku. Narzekając na jej jakość nie dopuszczamy myśli o możliwości jej niedostatku. Ile jej jest? Dużo czy mało? Jeśli wystarcza nam na zaspokojenie bieżących potrzeb, to jakie są jej rezerwy?
Niemal na każdym kroku wspominamy o tym, jak ważna dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu jest woda, ile jej litrów dziennie powinniśmy wypijać oraz na jakie jej składniki zwracać uwagę. Czy wiemy jednak, za jakie procesy w ludzkim ciele jest odpowiedzialna i dlaczego życie bez niej nie byłoby w ogóle możliwe?Szukając odpowiedzi na te pytania Zespół Promocji Zdrowia Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, w skład którego wchodzą: p. Aneta Bochenek, p. Agnieszka Rymut, p. Maria Kania, p. Agata Kuczek, p. Katarzyna Piękoś, zorganizował VI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu pt.: „Czy wie kto – jak w życiu ważne jest H2O?”
Finał Turnieju odbył się 22 marca 2013 r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.


Swoją obecnością zaszczycili nas mili goście w osobach:


Pani Janina Pupa – wicedyrektor Zespołu Szkół
Pani Renata Kopala – nauczyciel biologii w Zespole Szkół


Uczestnikami Turnieju byli uczniowie reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne powiatu ropczycko-sędziszowskiego:

 

 • z  Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach z panią Urszulą Saj
 • z  Zespołu Szkół Zawodowych w Sędziszowie Małopolskim z panią Marią Parys
 • z  Zespołu Szkół Agro-Technicznych z panią Anną Górak
 • oraz gospodarze Turniejuz Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza

 


Turniej składał się z dwóch części:


- Części teoretycznej, w której uczestnicy odpowiedzieli pisemnie na pytania zamknięte dotyczące:

 1. właściwości fizycznych i chemicznych wody,
 2. znaczenia wody dla organizmu człowieka,
 3.  zanieczyszczeń i sposobów oczyszczania wody, 
 4. oszczędzania wody,

- Części praktycznej, w której uczniowie mieli za zadanie przygotować plakat lub prezentację multimedialną na temat zgodny z hasłem turnieju.


zobacz prezentację


W pierwszej części Turnieju uczestnicy zmierzyli się z przygotowanym testem, liczącym 40 pytań zamkniętych. Jury w składzie: Renata KopalaMałgorzata Maroń, Małgorzata Bieniasz, Anita Bieniasz – dokonało wyboru najlepszych plakatów i prezentacji multimedialnych dostarczonych przez uczniów.
Następnie odbyła się cześć artystyczna, w której uczniowie Zespołu Szkół: Joanna Potwora (2TEM), Tomasz Paszkiewicz (2TEM), Marcelina Podjasek (2TEM), Natalia Janik (2TEM), Joanna Maroń (1PP), Anna Dęborowska (1PP), Krzysztof Wójtowicz (4TE), Dariusz Nowak (4TE) i Jacek Świerad (4TE) przedstawili prezentację dotyczącą znaczenia wody w życiu współczesnego człowieka.Po prezentacjach nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Zwycięzcami Turnieju w kategorii:

 

 1. test wiedzy zostali:
  I miejsce – Krzysztof Wójtowicz, ZS Ropczyce
  II miejsce – Jacek Świerad, ZS Ropczyce
  III miejsce – Dariusz Nowak, ZS Ropczyce
 2. praca plastyczna zostali:
  I miejsce – Karolina Zapał, ZSA-T Ropczyce
  II miejsce – Kinga Ćwiczak, LO Ropczyce
  III miejsce – Justyna Pasowicz, ZSA-T Ropczyce
 3. prezentacja multimedialna zostali:
  I miejsce – Konrad Anyszek i Ewelina Szeliga, ZSZ Sędziszów Młp.
  II miejsce – Łukasz Klocek, ZS Ropczyce
  III miejsce – Sandra Drzystek, ZS Ropczyce


Na zakończenie Turnieju zaprosiliśmy wszystkich jego uczestników i gości na degustację zdrowej żywności, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły.
Zespół Promocji Zdrowia dziękuje Panu Bogdanowi Pawełkowi za pomoc w organizacji Turnieju. Szczególne podziękowania składamy Panu Tomaszowi Wołowcowi, właścicielowi P.P.H. Piekarnia w Ropczycach ul. Rataja 11,  Radzie Rodziców, dzięki którym możliwy był zakup nagród dla zwycięzców Turnieju oraz Pani Marii Oleś za przekazanie nagród rzeczowych.


zobacz zdjęcia w galerii

Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: sobota, 23 marca 2013 15:33