Dzis jest 26.06.2019, imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny
advert 1
advert 2
advert 3
Łódź 2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 czerwca 2013 09:12

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej


Młodzież z Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza po raz trzeci w finale Ogólnopolskiego Festiwalu

 


W dniach 5 – 7 czerwca 2013 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbył się III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej - impreza niezwykła,  bo zrodzona z pasji nauczycieli rusycystów. To oni chcieli stworzyć uczniom nietuzinkową możliwość poznania kultury
i bogactwa języka rosyjskiego przez wydarzenia artystyczne. Festiwal zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz XV LO im. Jana Kasprowicza w Łodzi, a patronat honorowy nad imprezą objęli: Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP, Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury
w Warszawie
, Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki i Łódzki Kurator Oświaty. Impreza objęta była także patronatem medialnym TVP Łódź, Radia Łódź, Gazety Wyborczej oraz Dziennika Łódzkiego.


zobacz fotoreportaż


Celem Festiwalu było przybliżenie uczniom piosenki rosyjskiej – zarówno tradycyjnej
jak i współczesnej, a także zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia własnych umiejętności językowych i artystycznych , a nauczycieli do popularyzacji kultury rosyjskiej.

Zmagania uczestników oceniało jury na czele z dr hab. Ludmiłą Szypielewicz –Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W skład jury weszli między innymi: Sergey Kolesnikov (Aktor teatralny i telewizyjny z Moskwy), Krzysztof Marciniak (solista Teatru Wielkiego
w Łodzi), Walentina Makarowa (Dyrektor Festiwalu EROJURMALA - Łotwa) Jurorzy oceniali- poprawność językową, dobór repertuaru, umiejętności wokalne i sceniczne oraz ogólny wyraz artystyczny.


Uczestnikami  Festiwalu, który odbył się w Łódzkim Teatrze Muzycznym byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju.
Podczas marcowych eliminacji spośród 600 zgłoszeń wyłoniono 53 solistów, 9 duetów
i 14 zespołów. 150 młodych artystów przyjechało do Łodzi z całej Polski.

Repertuar młodych wykonawców był bardzo bogaty. Znalazły się w nim zarówno piosenki z minionych lat, jak i najnowsze przeboje. Uczestnicy festiwalu prezentowali piosenki tradycyjne – ludowe, ballady, romanse i współczesne – pop, rock, disco.
Wśród finalistów Festiwalu znaleźli się już po raz trzeci uczniowie Zespołu Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza– Aneta Darłak i Marcin Ogrodnik (zdobywca III miejsca 
w ubiegłorocznym Festiwalu), przygotowani  przez nauczyciela  języka rosyjskiego  - Anitę Bieniasz.


Aneta zaśpiewała dwie piosenki  -  „Twoja” z repertuaru grupy „Nie-Angieły” oraz „Moja babcia pali fajkę”- Nastii Petrik, natomiast Marcin - „Piosenkę o Puszkinie” (Alieksieja Silnowa) i „Jeszcze wczoraj” (Artura Rudenko).


Występy naszych solistów zostały ciepło przyjęte przez widownię.


Zwycięzcy Festiwalu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy - Certyfikaty uczestnictwa.

Poprawiony: poniedziałek, 17 czerwca 2013 09:28
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 159 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS