Dzis jest 26.06.2019, imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny
advert 1
advert 2
advert 3
Rok Juliana Tuwima PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 21 stycznia 2014 19:53

„JARMARK RYMÓW”


Przez ostatnich kilka dni Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza rozbrzmiewał słowami piosenek „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Wspomnienie”, „Pokoik na Hożej”…
Na podsumowanie obchodów roku 2013 jako Roku Juliana Tuwima polonistki Małgorzata Bieniasz i Renata Tobiasz zorganizowały konkurs pn. „Jarmark rymów”. Uczestnicy mogli się wykazać swoimi umiejętnościami i wiedzą w czterech kategoriach.

 


Pierwszą kategorią była interpretacja głosowa wybranego utworu. Podczas finału imprezy 10. stycznia 2014r. w nastrój poezji Tuwima wprowadzili słuchaczy aktorzy: Piotr Fronczewski, Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak, którzy rozbawili wszystkich niepowtarzalną wersją  „Lokomotywy”.


Jury z panią dyr. Janiną Pupa na czele zdecydowało, że wszystkie zaprezentowane przez  uczniów interpretacje były oryginalne, dlatego przyznało ex aequo I miejsce: Wioletcie Ochab, Aldonie Opiela, Paulinie Siwiec i Jerzemu Kalisztan, a II: Konradowi Gąsior, Paulinie Papier, Pawłowi Rzucidło.


W następnej kategorii: prezentacja multimedialna dokumentująca obchody Roku Tuwima w Polsce wyróżniono dwie osoby: Natalię Góra i Joannę Cisło.


Plakaty ilustrujące biografię i twórczość poety wykonało 13 osób (podczas ferii będzie można je obejrzeć w Bibliotece Miejskiej w Ropczycach). Za najciekawsze Jury uznało prace: Sabiny Kulawiak, Anny Jucha, Klaudii Radoń i Klaudii Białek.


Najwięcej niespodzianek (i radości poprawiającym) przyniósł test z wiedzy o życiu
i dokonaniach poety pt. „Cuda i dziwy”. Uczniowie, często nietypowo, odpowiadali m.in. na pytania: Jakimi pseudonimami posługiwał się J. Tuwim? Ile wagonów ciągnie lokomotywa? (Wszystkie jakie ma). Dlaczego na portretach ukazywał zawsze lewy profil? (Bo z tej strony był przystojniejszy). W tej kategorii najlepsi okazali się: Karol Strzok
i Mariola Knych, którzy wykazali się największą wiedzą.


Gratulujemy wszystkim laureatom.


Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz”. Wybrana myśl
z bogatego zbioru sentencji poety jest najlepszym komentarzem do biografii i dokonań tego dowcipnego, wszechstronnego, posługującego się ironią i bawiącego się słowami twórcy.                                                                                                                   Małgorzata Bieniasz

Poprawiony: wtorek, 21 stycznia 2014 20:11
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 164 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS