Dzis jest 18.06.2019, imieniny Elżbiety, Marka, Pauli
advert 1
advert 2
advert 3
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 23 lutego 2014 19:40

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


ZNAM SWÓJ JĘZYK


21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Z tej okazji już od sześciu lat w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbywają się konkursy polonistyczne. Tegoroczną edycję zorganizowały panie Małgorzata Maroń i Grażyna Szypuła, które zaproponowały młodzieży rywalizację w czterech kategoriach: test sprawdzający poprawność i kulturę języka, plakat promujący czytelnictwo, prezentacja ciekawej książki oraz przemówienie zachęcające rówieśników do czytania książek. Celem konkursu było propagowanie kultury języka i promowanie czytelnictwa.
Zgłosiło się aż 58 uczniów naszej szkoły, którzy mogli zaprezentować swoje różnorodne talenty i zainteresowania. Część finałowa konkursu miała miejsce w czytelni biblioteki szkolnej. Zmagania młodzieży obserwowało i oceniało jury, w skład którego wchodziły, poza organizatorkami, następujące osoby: p. wicedyrektor Janina Pupa (przewodnicząca jury), pan Bolesław Staworowski (wizytator z Kuratorium Oświaty, gość honorowy) oraz p. Lucyna Sokołowska (nauczyciel bibliotekarz). Po obejrzeniu pomysłowych plakatów i wysłucha-
niu pełnych emocji wystąpień uczniowskich ustalono werdykt.

Laureatami konkursu zostali: 


Kategoria: test  Znam swój język
I miejsce – Kamil Saj kl. 4 TB
II miejsce – Łukasz Wiktor kl. 2 TMT
III miejsce – Daniel Kania kl. 3a LP


Kategoria: plakat
I miejsce – Ewelina Pociask kl. 1 TFS
II miejsce – Marcin Grabowy kl. 3 TEM
III miejsce – Magdalena Bieszczad kl. 1 TFS


Kategoria: Czytam, bo lubię!
I miejsce – Karolina Chmielowiec kl. 1 TBL
II miejsce – Marcelina Podjasek kl. 3 TEM
III miejsce – Judyta Pszeniczna kl. 3 TFH i Konrad Gąsior kl. 2 TMT


Kategoria: przemówienie
I miejsce - Marcelina Podjasek kl. 3 TEM
II miejsce – Karolina Dec kl. 1 TFS


Najciekawszą częścią konkursowych zmagań okazały się prezentacje ulubionych książek. Uczniowie opowiadali  o swoich czytelniczych fascynacjach z wielkim zaangażowaniem. Przedstawiali utwory, które były źródłem głębokich przeżyć, czasem powodem łez, a czasem okazją do poważnych i dojrzałych refleksji. Z pewnością nie żałują oni godzin spędzonych nad wieloma stronicami i jeszcze nie raz sięgną po książki. To dzięki nim potrafią pięknie i swobodnie się wypowiadać, lepiej rozumieją siebie
i ludzi, obok których żyją.  Niewątpliwie podzielają zdanie naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej, twierdzącej, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.


Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół, oceny celujące z języka polskiego oraz pamiątkowe dyplomy, na których umieszczony został fragment wiersza mistrza słowa poetyckiego - Leopolda Staffa:


 „Bądź z serca pozdrowiona,/ Ojczysta święta mowo!
Niby łańcuchem złotym/ Wiąże nas twoje słowo.
(…) Tyś nasza twierdza, tarcza,/ Opieka i obrona,
święta mowo,/ Bądź z serca pozdrowiona!”


Poeta pisał o języku polskim z wielką czcią. My także powinniśmy go szanować.
Nie możemy zapominać, że język to wspólne dobro, bezcenny składnik tradycji
i tożsamości narodowej, a obowiązek troski o niego spoczywa na każdym z nas.


Pamiętajmy, że tam, gdzie ginie bogactwo języka – tam biednieje ojczyzna i karleje naród.
M. Maroń i G. Szypuła

Poprawiony: czwartek, 27 lutego 2014 20:56
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 156 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS