Dzis jest 18.04.2019, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
advert 1
advert 2
advert 3
Aktualności
Światowy Dzień Wody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 marca 2013 11:21

Światowy Dzień Wody


22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a rok 2013 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody, którego koordynatorem jest organizacja UNESCO.

 


Celem programu i jego ideą jest podniesienia świadomości o wyzwaniach stojących przed zarządzającymi wodą, poprawa jakości edukacji w kwestii wody, uświadomienie społeczeństwu problemów związanych z brakiem dostępu do wody pitnej oraz jej wpływu na prawidłowy rozwój społeczny i gospodarczy.
Najbardziej newralgicznym problemem współczesnego świata jest problem braku wody - wody czystej, pitnej. Obligatoryjnie jest nam potrzebna by przeżyć, by istnieć. Ważne jest, aby o nią dbać, pamiętając, że nie posiada substytutów, środków zastępczych.
Jak donosi Polska Akcja Humanitarna ponad dwa i pół miliarda ludzi na świecie żyje
w potwornych warunkach higienicznych i sanitarnych, około 884 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do źródeł wody nadającej się do spożycia.

Kryzys wodny nie jest zmartwieniem wybranych społeczności, to zjawisko ogólnoświatowe. Z całą pewnością problem niedoboru wody będzie narastał. Połączone wysiłki ludzi, instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się kryzysu. Wydaje się, że najprost -
szym rozwiązaniem problemu jest bardziej uważne gospodarowanie dostępnymi zasobami i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Problem dostępu do wody pitnej jest jednym z najważniejszych tematów w skali globalnej. ONZ szacuje, że już za 2 lata na brak wody pitnej narzekać będzie połowa ludzkości. Chociaż dziś w Polsce nikt nie narzeka na brak wody pitnej to dane globalne są alarmujące. ONZ ocenia, że na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choro -
by wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38% mieszka w Afryce, a 3% proc. w Europie. Organizacja ocenia, iż do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30%.

 


Pamiętajmy, że aby  właściwie zarządzać dostępnymi zasobami wody na świecie, potrzebna jest współpraca między organizacjami, firmami i zwykłymi mieszkańcami Ziemi. Światowy Dzień Wody stanowi doskonałą okazję, by zastanowić się nad racjonalnym wykorzystaniem jednego z najcenniejszych surowców Ziemi – wody.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 22 marca 2013 11:30
 
Międzynarodowy Dzień Szczęścia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 21:25

Międzynarodowy Dzień Szczęścia


Dzisiaj, 20 marca po raz pierwszy obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych 28 czerwca 2012 roku. Rezolucja stwierdza, że „Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka", uznając jednocześnie potrzebę bardziej kompleksowego, sprawiedliwego
i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje zrównoważony rozwój, walkę z ubóstwem, szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów.  ONZ w swej uchwale odnosi się do wszystkich państw członkowskich oraz innych organizacji zarówno międzynarodowych, jak i regionalnych, by w tym dniu poprzez edukację
i publiczne działania, w odpowiedni sposób podnosiły świadomość społeczeństwa
w dążeniu do szczęścia.

 


Uchwalenie dnia szczęścia było częścią dyplomatycznej kampanii himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 r. zamiast mierzyć dochód narodowy brutto (GDP) mierzy “szczęście narodowe brutto”.


Wiele rządów uznaje już, że do ustalenia prawdziwego dobrobytu osiągniętego przez dany kraj, nie wystarczają dominujące obecnie wskaźniki ekonomiczne. Potrzebne są także dodatkowe elementy, w tym indeksy opisujące narodowy poziom szczęścia.
Bo choć owszem - pieniądze mają pewne znaczenie - ale prawdziwe szczęście wymaga społecznej sprawiedliwości. A gdy określamy zadowolenie z życia liczą się zupełnie nieekonomiczne dobra jak zdrowie, rodzina i przyjaciele.Jak sprawić, by dobry nastrój
i zdrowie nas nie opuszczały?Oto 4 kroki, które nam w tym pomogą.


 • po pierwsze sen -nie można go sobie odmawiać, zwłaszcza w okresie intensywnej pracy czy nadmiernego stresu. Sen pomaga nam się zregenerować, odzyskać siły po męczącym dniu. Jego niedobór sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, zaniepokojeni, mamy kłopoty z koncentracją i łatwiej wyprowadzić nas z równowagi.
 • odpowiednie jedzenie -dużo wody mineralnej, naturalne soki wyciskane, warzywne i owocowe, dużo surowych i gotowanych warzyw, sezonowe owoce, oleje roślinne, ryby i pełnoziarniste pieczywo. Jedzmy zdrowo, regularnie, częściej i mniej. Zdrowa dieta wpłynie pozytywnie na nasz nastrój.
 • ludzie - im więcej życzliwych wokół nas ludzi tym lepiej. Wspólnie gotujmy, spotykajmy się, odwiedzajmy i pomagajmy bliskim nam ludziom. Przyjaciele to największy skarb w życiu, trzymajmy się ich.
 • aktywność fizyczna - nie czekajmy, aż będziemy mieli trudności z podbiegnięciem do autobusu, czy przy pierwszym zjeździe na nartach zerwą się nam więzadła. Regularnie ćwiczmy, nie korzystajmy z wind, przynajmniej co drugi dzień pływajmy, biegajmy lub uprawiajmy jogę. W weekend starajmy się spędzić kilka godzin w ruchu na świeżym powietrzu.


Mimo, że Międzynarodowy Dzień Szczęścia jest raz w roku, można starać się świętować 24 godziny na dobę! Przecież w człowieku jest potrzeba brania i dzielenia się czułością, troską, wrażliwością... Podarujmy sobie odrobinę czułości, tak na szczęście!


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: środa, 20 marca 2013 12:13
 
Dzień Praw Konsumenta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 marca 2013 10:45

Światowy Dzień Praw Konsumenta


„Niech po świętym Mateuszu chucha, kto sobie nie kupił kożucha” – mówi mądrość ludowa. A co w przypadku, gdy kożuch został kupiony, ale chuchać trzeba dalej, a czasem ze wzmożoną siłą? Chyba każdemu z nas zdarzyło się, chociaż raz w życiu zakupić towar czy usługę, które, zamiast nam pomóc lub uprzyjemnić życie, stały się naszą kulą
u nogi… Koniec z nieuczciwymi sprzedawcami i niezgodnym z opisem towarem słabej jakości! Dzisiaj Światowy Dzień Praw Konsumenta!

 


Dzień ten jest szczególnie ważny z perspektywy współczesnego człowieka, ponieważ każdy z nas jest konsumentem bez względu na miejsce zamieszkania, kulturę, religię czy wiek. Kupujemy codziennie, a każda przez nas wydana złotówka stanowi o tym,
jak bardzo jesteśmy zależni od konsumpcji.


Choć słowo „konsument” nie kojarzy się większości z nas pozytywnie, to czas najwyższy odświeżyć jego znaczenie i pokazać, że nie ma w nim nic negatywnego. Cokolwiek robimy, z jakiegokolwiek sprzętu korzystamy, jakiekolwiek ubrania mamy na sobie – jesteśmy konsumentem. Nie ma w tym nic złego. Mamy nawet zestaw praw, które warto znać i wykorzystać! Konsument – to może brzmieć dumnie.Prawo do informacji, wyboru, bezpieczeństwa, reprezentacji – to cztery podstawowe prawa konsumentów sformułowane 15 marca 1962 roku przez J.F. Kennedyego.
Kto z nas dziś o nich pamięta? Kto potrafiłby wymienić wszystkie prawa konsumentów? Kto wie jak ich przestrzegać lub walczyć o to, by je ich przestrzegano? Jak kupować odpowiedzialnie?Unia Europejska w art. 153 Traktatu o Wspólnotach Europejskich dowodzi, że ochrona konsumentów na rynku unijnym jest kwestią bardzo ważną, deklaruje, bowiem, że w celu wspierania interesów konsumentów i dla zagwarantowania wysokiego poziomu konsumpcji, wspólnota wnosi wkład
w ochronę zdrowia, bezpieczeństwa i interesów gospodarczych konsumentów,
jak i do wspierania ich prawa do informacji, wychowania i kształcenia zorganizowanego dla ochrony swych interesów
”. Korzystając z wzorców amerykańskich jak i doświadczeń państw członkowskich Wspólnoty, Dyrekcja Generalna ds. ochrony zdrowia i konsumentów Komisji Europejskiej, wypracowała
10 podstawowych zasad ochrony konsumentów w Unii Europejskiej.


Są to następujące zasady:

 

 1. Konsumenci mają możliwość zakupu artykułów według własnego uznania
  i w wybranym przez siebie miejscu,
 2. Konsumenci mają prawo do zwrotu niesprawnych artykułów,
 3. Konsumentów chronią wysokie normy bezpieczeństwa żywności i innych towarów konsumpcyjnych,
 4. Konsumenci mają prawo wiedzieć, co spożywają,
 5. Konsumentom należy zapewnić uczciwe warunki umów,
 6. Konsumenci mają prawo do zmiany zdania,
 7. Konsumentom należy ułatwiać porównanie cen,
 8. Konsumenci nie mogą być wprowadzeni w błąd,
 9. Konsumentom należy zapewnić ochronę podczas urlopu,
 10.  Konsumentom należy zapewnić pomoc w skutecznym rozstrzyganiu sporów transgranicznych.Instytucjonalnie ochrona konsumentów w Polsce jest zadaniem wielu podmiotów.


Podstawowe znaczenie mają:

 

 • Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, instytucja rządowa zajmująca się ochroną konsumenta zbiorowego,
 • Inspekcja Handlowa jako wyspecjalizowany organ kontroli, powołany do ochrony interesów i praw indywidualnych i pośrednio zbiorowych konsumentów oraz interesów gospodarczych Państwa,
 • powiatowi (miejscy) rzecznicy konsumentów (instytucja samorządowa zajmująca się ochroną konsumenta indywidualnego):
 • organizacje społeczne, takie jak Federacja Konsumentów, czy Stowarzyszenie Konsumentów Polskich zajmujące się pomocą konsumentom indywidualnym,
  jak i działaniami lobbystycznymi na rzecz zbiorowych konsumentów.


Niezależnie od powyższego wymienić należy inne instytucje powołane do ochrony konsumentów w wąskim zakresie, jak: 

 

 • Sądy Konsumenckie, RzecznikUbezpieczonych, Arbiter Bankowy,  Prezes Urzędu Regulacji Energetyki,   Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.Pamiętajmy, jeśli towar nie odpowiada naszym wymaganiom, nie jest zgodny z opisem
i dodatkowo – sprzedawca wprowadził nas w błąd, jako konsumencijesteśmy chronieni unijnymi prawami i możemy domagać się zwrotu pieniędzy. Nie ma co chuchać na ręce, jeśli kożuch nie grzeje – trzeba działać!


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 15 marca 2013 11:09
 
Międzynarodowy Dzień Puszystych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 01 marca 2013 09:55

Międzynarodowy Dzień Puszystych


Dzień Puszystych to jedyny dzień w roku, kiedy osoby z mniejszą lub większą nadwagą bez wyrzutów sumienia mogą sięgnąć po puszystego pączka czy ulubiony kawałek ciasta. Dzień Puszystych to także okazja, by zastanowić się nad tym, co jest lepsze - puszystość czy anorektyczna chudość? Czy bycie puszystym wyklucza osiągnięcie sukcesu?

 


W czasach, kiedy promowana jest szczupła, żeby nie powiedzieć anorektyczka figura,
a większość społeczeństw zachodnich zmaga się z epidemią otyłości święto obchodzone 1 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Puszystychprzynosi krótkie wytchnienie od katowania się rygorystycznymi dietami przetykanymi gigantycznymi wyrzutami sumienia, związanymi z drobnymi wyłomami czy wręcz napadami obżarstwa.

Tego jednego dnia, wszyscy z nadwyżką kilogramów mogą „na kołku odwiesić” diety
i głodówki i cieszyć się na chwilę odzyskanym, w pełni uprawnionym spokojem duszy
i ciała. 


Delektując się ulubioną eklerką czy czekoladą z dużą zawartością magnezu, zróbmy przegląd osób, w których stronę na co dzień zwrócone są nasze oczy – znanych
i podziwianych z pierwszych stron gazet, którzy błyszczą urodą na firmamencie gwiazd -  są wzorem urody, figury czy stylu życia. Czy rzeczywiście na salonach brylują wyłącznie wieszaki na ubrania?

Zdecydowanie nie! Więc nie dajmy się wpędzić w kompleksy. Pierś do przodu! Atrakcyjność nie wynika z kilogramów, choć tak starają się wmówić nam projektanci, tylko „tego czegoś”, a tego puszystym celebrytom i gwiazdom na pewno nie brakuje!Kobiety, które mimo dodatkowych kilogramów są seksowne i wspaniałe:

 

 • Piosenkarki - Adele – kobieta o wielkim głosie i pięknych oczach; Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Lora Szafran, Dominika Kurdziel, Aretha Franklin.
 • Aktorki: Anna Dymna, Kirstie Alley, Jennifer Hudson, Kathy Bates, Monique Imes, Joanna Bartel, Beth Ditto.
 • Psycholożki: Katarzyna Miller, Dorota Zawadzka.
 • Restauratorki i specjalistki od gotowania: Magda Gessler, Aneta Kręglicka, NigellaLawson.
 • Dziennikarki i showmenki: OprahWinfrey , Dorota Wellman.
 • Menadżerka: Katarzyna Niezgoda, zarządzająca obecnie włoską marką odzieżową DeniCler. 
 • Projektantka mody: Gosia Baczyńska.

 

Wśród znanych mężczyzn nie brakuje również tych misowatych, których wielbimy proporcjonalnie do kilogramów:


 • Showmeni i dziennikarze: Wojciech Mann, Bartosz Węglarczyk,
 • Aktorzy: Krzysztof Kowalewski, Alec Baldwin, John Goldman, Michał Piela, ForestWhitaker, Gerard Depardieu, Olaf Lubaszenko.
 • Polityk: Ryszard Kalisz.
 • Piosenkarz: Rudi Schuberth.

 


Każdy z nas często patrzy na siebie krytycznie, zwłaszcza kobiety widzą w sobie rożne „usterki", ale może dzisiaj warto sobie „odpuścić” ? Okrągłe kształty są piękne. Dlatego nie dziwi, że mają swoje święto! Dziś każdy ma prawo do wyglądania tak, jak czuje się najlepiej! Wszystkim puszystym życzymy dużo uśmiechu i satysfakcji z życia!


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 01 marca 2013 10:04
 
Dzień Wegetarian PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 stycznia 2013 10:27

Dzień Wegetarian


11 stycznia to święto wszystkich ludzi, którzy postanowili usunąć ze swojego jadłospisu mięso. Przestali jeść produkty, bez których wiele osób nie wyobraża sobie życia.Wielbicieli mięsa w przeróżnej postaci z pewnością w naszym kraju nie brakuje – wynika to po części z tradycji, ale przede wszystkim… z walorów smakowych i wartości odżywczych tego rodzaju jedzenia. Jednak jest coraz więcej osób, które zmieniają nie tylko swój jadłospis, ale również styl życia i przechodzą na wegetarianizm.Przejście na wegetarianizm ma na celu nie tylko zmianę diety i wykluczenie
z codziennego pożywienia mięsa oraz wyrobów odzwierzęcych. To również ideologia, łącząca coraz większe społeczności ludzi, dotycząca poszanowania dla środowiska oraz innych, poza ludźmi, istot żywych.

W Dniu Wegetarian propagowane i przekazywane są poglądy dotyczące zdrowego trybu życia – nie ma, bowiem wątpliwości, że zróżnicowana i pomysłowa dieta wegetariańska przynosi korzyści dla organizmu. Człowiek nie tylko czuje się lepiej, ale może zminimalizować ryzyko różnego rodzaju chorób, o które łatwiej będąc mięsożernym.

 


Wegetarianizm to również sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia naszej planety – chów zwierząt na skalę przemysłową mocno zanieczyszcza, bowiem nasze środowisko. Sięgając po kolejny kęs kurczaka, wieprzowiny czy wołowiny, musimy zastanowić się nad losem zwierząt, z których owe mięso jest wyprodukowane. Wiele milionów istot cierpi przed śmiercią, a współczucie dla nich i chęć poszanowania życia jest główną ideologią wegetarianizmu.
Szacuje się, że w Polsce obecnie jest około 2 milionów wegetarian i liczba ta stale rośnie. Ogromną grupę stanowią ludzie młodzi, świadomi tego, ile cierpienia niesie
za sobą spożywanie mięsa.Wegetarianami było wielu najwybitniejszych myślicieli, pisarzy, uczonych, filozofów. Należeli do nich m.in.: Sokrates, Platon, Pitagoras, Hipokrates, Plutarch, Leonardo da Vinci, Izaak Newton, Wolter, Lew Tołstoj, Bernard Shaw, Mahatma Gandhi.


Wegetarianie na scenie i ekranie:
DannydeVito, David Duchowny, Richard Gere, Samuel L. Jackson, Kate Winslet, Brigitte Bardot, Jean Claude Van Damme, Anthony Hopkins, Susan Sarandon, AvrilLavigne, Clint Eastwood, Natalia i Paulina Przybysz (zespół Sistars), Maja Ostaszewska.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 11 stycznia 2013 10:38
 
Światowy Dzień Rzucania Palenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 15 listopada 2012 10:41

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 15 LISTOPADA 2012


Co roku, w trzeci czwartek  listopada przypada Światowy Dzień  Rzucania Palenia.
To dobry moment, by podjąć decyzję o „rozstaniu się z dymkiem”.Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny  w Polsce. Wyniki badań przeprowadzone przez OBOP na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego w lutym 2011r pokazują,
że do nałogowego ( codziennego)palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln. Polaków
 
w wieku 15 i więcej lat. W populacji mężczyzn odsetek codziennie palących wynosi 39%, natomiast w populacji kobiet 23%.Palenie wśród młodzieży od dawna jest powszechnym problemem. Już nawet dzieci próbują papierosów, a wiele z nich z czasem popada w nałóg. Uzależnienie od nikotyny ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka. Ze względu na bierne palenie cierpi nie tylko on sam, ale również jego otoczenie. Rzucanie palenia jest bardzo trudne i wielu osobom się to nie udaje, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na podejrzenie, że młody człowiek zaczął palić.Młodzi ludzie, którzy sięgają po papierosy, zwykle w ten sposób chcą zaimponować rówieśnikom. Wydaje im się,
że dzięki papierosowi wyglądają doroślej. Liczą na akceptację otoczenia. Niekiedy
w towarzystwie, w którym palenie jest normą, osoba niepaląca narażona jest na drwiny
i wykluczenie z grupy. Bardzo często po papierosy sięgają dzieci, które nie odnajdują się w swojej rzeczywistości – niczym się nie wyróżniają, źle radzą sobie
z niepowodzeniami w szkole i wśród rówieśników. W ich przypadku papieros ma zrekompensować wszystkie braki.

 


Kolejną bardzo ważną przyczyną palenia papierosów przez młodzież jest łatwy dostęp do papierosów i wzorzec przekazywany w rodzinie. Dziecko, które wychowuje się wśród palaczy często wyrabiaw sobie przyzwolenie na takie zachowanie. Wydaje mu się,
że papierosy to nic złego. Poza tym przyzwyczajenie do dymu tytoniowego sprawia,
że pierwsze doświadczenia z papierosem nie wywołują tak negatywnych skutków,
jak w przypadku dzieci, które nie są do niego przyzwyczajone. Ponadto dziecko często naśladuje rodziców we wszystkim, co robią. Jeśli więc palą, dlaczego ono miałoby nie palić? Jak zaś wierzyć palącym rodzicom, którzy przekonują swoją pociechę, że papierosy szkodzą i nie należy ich palić?Warto również zwrócić uwagę na powszechną dostępność papierosów. Można je kupić
w kiosku lub choćby podebrać rodzicom. Osoby, które sprzedają papierosy nieletnim przyczyniają się do kultywowania tego szkodliwego nałogu.Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Przeciętny palacz
w ciągu życia przepala równowartość samochodu.


Światowy Dzień Rzucania Palenia to doskonała okazja 
by na zawsze pożegnać się z tym nałogiem.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2012 10:50
 
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 14 listopada 2012 10:49

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2012

 

Kampania prowadzona z okazji Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) 14 listopada 2012 r. jest czwartą odsłoną w pięcioletnim projekcie realizowanym pod hasłem „Edukacja i profilaktyka w cukrzycy”.
Jak podkreślono podczas szczytu WHO w 2011, jest pilna potrzeba kontynuowania
i nasilenia działań na rzecz wzmacniania i poszerzania świadomości o naszej odpowiedzialności za rozprzestrzenianie się epidemii cukrzycy i chorób niezakaźnych. Wszyscy musimy szukać rozwiązań, które mogą powstrzymać rozwój tych chorób.
Jest ważne, aby zaapelować zarówno do serc poszczególnych ludzi, jak i do opinii publicznej: musimy podjąć to wyzwanie.

Kampania IDF 2012 przyłącza się do apelu o ochronę zdrowia przyszłych pokoleń.
W tegorocznej kampanii szczególny nacisk jest położony na znaczenie edukacji – edukacji profesjonalistów zdrowia, osób z cukrzycą, osób z grupy ryzyka – w ograniczeniu wpływu cukrzycy na świat.


Kampania ma na celu edukować dzieci, ludzi młodych i wszystkich, angażować ich
i ośmielić do cukrzycy. Slogan użyty w kampanii brzmi: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”.

Jest ona adresowana głównie do dzieci i młodych ludzi, jako wiodącej siły w promocji zdrowia i rozpowszechnianiu przekazu na temat edukacji i prewencji. 

 

 

Celem twórców tegorocznej kampanii jest:

 

 • budowanie wśród dzieci i młodych ludzi świadomości niebezpieczeństwa,
 •  nauczenie rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych i czynników ryzyka cukrzycy,
 • przekonanie, że wielu przypadków cukrzycy typu 2 można zapobiec poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

 

 

Trzy najważniejsze przesłania kampanii:

 

 1.  Dostęp do podstawowej edukacji dla każdego.
 2.  Ryzyko wynika ze sposobu naszego życia.
 3. Osoby z cukrzycą spotykają się z dyskryminacją i stygmatyzowaniem.

 


Animowany film przygotowany przez International Diabetes Federation na Światowy Dzień Cukrzycy 2012 podkreśla znaczenie powszechnej edukacji cukrzycowej dla powstrzymania wzrostu globalnej epidemii i zapewnienia każdemu zdrowej przyszłości. Silnie eksponowanym symbolem jest kolor niebieski i niebieski pierścień. Osoby, które pozbyły się strachu przed cukrzycą dzięki edukacji i możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – przechodzą na „niebieską stronę”.Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: środa, 14 listopada 2012 13:33
 
Młodzi odwagi! - Manifest szkoły i Manifest młodych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 25 października 2012 10:45

Młodzi odwagi! - Manifest szkoły i Manifest młodych


Wiemy, że sposób odżywiania, aktywność fizyczna i tryb życia wpływają na zdrowie oraz samopoczucie nas wszystkich, dają nam energię do nauki i pracy. Chcemy zapewnić naszym podopiecznym jak najlepszy start w przyszłość, wspierać w pokonywaniu trudności, wybieraniu tego co zdrowe i wartościowe, co daje radość i siłę. Jako szkoła czujemy się za to odpowiedzialni.MANIFEST SZKOŁY


Odważnie zmieniamy się na dobre!

 1. Dbamy o to, szkolne posiłki był naprawdę zdrowe
 2. Uczymy by nie kupować w szkolnym sklepiku śmieciowego jedzenie i picia. Radzimy by wybierać pełnowartościowe przekąski i napoje.
 3. Uczymy mądrze robić zakupy i zdrowo gotować.
 4. Dbamy o to, by szkolny WF dawał prawdziwą dawkę ruchu, sportu i radości.
 5. Umożliwiamy naszym podopiecznym aktywne spędzanie czasu podczas przerw.
 6. Organizujemy szkolne imprezy o zdrowiu, zawody i wycieczki.
 7. Prowadzimy kampanie na rzecz zdrowego jedzenia i ruchu.
 8. Zachęcamy do używania rowerów, organizując rajdy rowerowe.
 9. Rozmawiamy z rodzicami, jak wspierać dzieci w wyborze zdrowego trybu życia.
 10. Włączamy do akcji biblioteki, rodziny i całą okolicę.


… i sami dajemy dobry przykład!

 


MANIFEST MŁODYCH 


Odważnie wybieramy...

 1. Zdrowe i świeże produkty zamiast śmieciowego jedzenia
 2. Prawdziwe smaki zamiast soli, cukru, tłuszczu
 3. Warzywa i owoce zamiast słodyczy
 4. Kilka mniejszych posiłków zamiast wielkiego obżarstwa
 5. Woda zamiast farbowanych bąbelków
 6. Duże zdrowe śniadanie zamiast ciężkiej kolacji
 7. Czytanie etykiet zamiast ulegania reklamom
 8. Codziennie porządna dawka ruchu zamiast siedzenia przed ekranem
 9. Sport i wspólna zabawa na WF zamiast olewania
 10. 1Czyste powietrze zamiast dymu papierosów
 11. Jak najczęściej rower i nogi zamiast samochodu i autobusu ... bo lubimy siebie i dbamy o siebie!
Poprawiony: czwartek, 25 października 2012 10:53
 
Światowy Dzień Walki z Otyłością PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 24 października 2012 11:35

Światowy Dzień Walki z Otyłością


Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jak wynika
ze statystyk, skala problemu jest z roku na rok coraz większa. Aby zwrócić uwagę na problem
i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania,
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.Nadmierne kilogramy mogą być wynikiemstresu, czynników genetycznych, psychologicznych, a także zaburzeń gospodarkihormonalnej. Jednak najczęstszą przyczyną nadwagi są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przekazywanew rodzinach z pokolenia na pokolenie. Większość osób, które zgłaszają się do dietetyka z problemem nadwagi, nie przestrzega podstawowych zasad zdrowego odżywania.Zapominamy o regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie, pijemy zdecydowanie za mało wodymineralnej, chętnie sięgamy po wysokokaloryczne dania. A jeśli chcemy schudnąć,  decydujemy się na restrykcyjne diety, niedopasowane do naszego organizmu, a tym samym nieprzynoszące trwałych efektów.
Coraz częściej otyłość dotyka także najmłodszych. Znikoma aktywność fizyczna
i niewłaściwe nawyki żywieniowe to główne przyczyny nadwagi wśród dzieci
i młodzieży. Błędne przekonanie rodziców o tym, że „z otyłości się wyrasta” oraz brak kontroli nad tym, w jaki sposób odżywia się dziecko potęgują skalę problemu. Brakuje również odpowiedniej edukacji dotyczącej zasad zdrowego odżywiania. Młody organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju regularnych posiłków bogatych we wszystkie składniki odżywcze. Na talerzu dziecka powinny znaleźć się zarówno węglowodany,
jak również porcja białka, nabiał i warzywa.


Uczniowie jedzą byle jak i byle co. Duża część młodzieży nie zjada pierwszego śniadania, co powoduje u nich głód. Aby go zaspokoić kupują w sklepikach szkolnych przede wszystkim: drożdżówki, słodkie napoje i słodycze. W ciągu dnia młodzi ludzie zjadają słodycze, chipsy, paluszki, popijając je słodkimi napojami, bo siedzenie przed telewizorem czy komputerem sprzyja podjadaniu.

 


Nadwaga ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży.
Otyli  nastolatkowie zmagają się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczną i brakiem akceptacji wśród rówieśników. Ponadto zbędne kilogramy uniemożliwiają prawidłowy rozwój młodego organizmu. Nadmierne kilogramy wpływają zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu.Problemyz cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, układu pokarmowego, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń wynikających z otyłości.


Taki dzień, jak 24 października to dobra okazja, by uświadomić sobie, żezdrowy styl życia(racjonalne odżywanie połączone z aktywnością fizyczną) nie może być tylko modnym sloganem. Jeśli nie chcemy znaleźć się wśród Europejczyków, mających problem z otyłością, zacznijmy wcielać zasady zdrowego stylu życia…w życie.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: środa, 24 października 2012 11:44
 
Światowy Dzień Serca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 28 września 2012 12:49

Światowy Dzień Serca


29 września, już po raz 12 obchodzony będzie Światowy Dzień Serca.  Jest to przedsięwzięcie o randze międzynarodowej, inspirowane przez Światową Federację Serca z udziałem Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO oraz UNICEF. To prestiżowe wydarzenie, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

 


„Jeden Świat, Jeden Dom, Jedno Serce. Profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet i dzieci” to hasło, pod jakim obchodzony jest tegoroczny Światowy Dzień Serca.


Teoretycznie większość z nas potrafi wymienić czynniki, które sprzyjają komplikacjom sercowo-zdrowotnym i w efekcie prowadzą do chorób układu krążenia jednak żyjąc
w pośpiechu, świadomie bądź też nie, skazujemy się nadciśnienie, miażdżycę, otyłość oraz ogólne złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. Odkładanie troski o serce na bliżej nieokreśloną przyszłość może w najmniej oczekiwanym momencie zaowocować zawałem serca, udarem mózgu czy nagłym zgonem. A przecież wprowadzenie
do swojego życia systematyczności w kontrolowaniu stanu zdrowia oraz zwyczajna zmiana przyzwyczajeń to pierwszy krok ku temu, aby uniknąć wspomnianego czarnego scenariusza. Dieta bogata w warzywa i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pełnowartościowe białko, 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, rezygnacja z alkoholu (jego nadużywania) i papierosów, ograniczenie spożywania słodyczy, prawidłowa higiena snu czy wypracowanie metod radzenia sobie ze stresem to absolutne minimum, aby zachować zdrowie jak najdłużej. 


Światowy Dzień Serca to bardzo dobra okazja, aby zastanowić się nad tym, czy naprawdę chcemy przedwcześnie osierocić swoją (obecną i przyszłą) rodzinę, zamiast cieszyć się na emeryturze z czasu spędzonego z wnukami czy podróży.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 28 września 2012 12:56
 
Młodzi Odwagi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 24 września 2012 12:14

Młodzi Odwagi! – do zdrowego życia.


Zespół Promocji Zdrowia przyłączył się do akcji Młodzi Odwagi! – ogólnopolskiej kampanii,która propagować będzie zdrowy styl życia i aktywność ruchową młodych ludzi.

 


Akcja trwać będzie przez cały rok szkolny 2012/2013i ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na jakość jedzenia, które wybierają, sposób, w jaki je spożywają oraz zachęcić ich do codziennego fizycznego ruchu oraz czynnego uprawiania sportu.
Organizatorami akcji są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazeta Wyborcza oraz Grupa Kapitałowa ENEA S.A.
Głównym Koordynatorem działań szkolnych jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, które: przygotuje i upowszechni materiały metodyczne dla dyrektorów i nauczycieli, będzie wspierać konkretne działania szkół oraz komunikować się z uczestnikami, w tym także uczennicami i uczniami.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2012 12:22
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 5

Dzisiaj mamy:


czwartek
kwietnia 2019
18