Dzis jest 25.04.2024, imieniny Jarosława, Marka, Wiki
advert 1
advert 2
advert 3
Aktualności


Światowy Dzień Zdrowia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 06 kwietnia 2013 09:52

Światowy Dzień Zdrowia 2013 pod hasłem „ZDROWE BICIE SERCA”


Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO
w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni tego dnia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W roku 2013 motywem przewodnim jest nadciśnienie. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi. Ostatecznym celem kampanii prowadzonej w ramach Światowego Dnia Zdrowia 2013 jest zmniejszenie zawałów serca i udarów mózgu, przez:


  • podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego,
  • edukacja zdrowotna w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom,
  • zachęcenie osób dorosłych do regularnej kontroli swojego ciśnienia krwi
    i stosowania się do zaleceń
    lekarza,
  • zachęcenie władz krajowych i lokalnych, aby utworzyć warunki sprzyjające prozdrowotnym zachowaniom.



Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Wysokie ciśnienie krwi sprawie, że mięsień sercowy pracuje ciężej niż powinno, co w dłuższym czasie, skutkuje osłabieniem mięśnia sercowego. Im wyższe ciśnienie tętnicze krwi, tym większe ryzyko wystąpienia zawałów serca lub udarów mózgu. Ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta
w obecności innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe czy niezdrowy styl życia (nadwaga lub otyłość, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej). Niektórzy mają wysokie ciśnienie krwi, ponieważ są obciążeni dodatnim wywiadem rodzinnym. Ciśnienie krwi ma również tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem.


Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co drugi, trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok. 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a pra -
wie połowa widząc o nadciśnieniu nie leczy go lub robi to nieskutecznie.
Jedynie u niewielkiego odsetka chorych, nadciśnienie jest dobrze kontrolowane. Wysokiemu ciśnieniu krwi można jednak zapobiegać.


 


Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze
w kilkakrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe.


Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia wartość ciśnienie krwi 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: < 130/85 mmHg) a podwyższonym. Nadciśnienie tętnicze, oznacza wzrost wartości ciśnienia ponad 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta, potwierdzone kilkoma pomiarami. Najnowsza klasyfikacja wprowadza także wartość ciśnienia optymalnego, tj. 120/80 mmHg.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: sobota, 06 kwietnia 2013 10:13
 
Światowy Dzień Wody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 marca 2013 11:21

Światowy Dzień Wody


22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a rok 2013 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody, którego koordynatorem jest organizacja UNESCO.

 


Celem programu i jego ideą jest podniesienia świadomości o wyzwaniach stojących przed zarządzającymi wodą, poprawa jakości edukacji w kwestii wody, uświadomienie społeczeństwu problemów związanych z brakiem dostępu do wody pitnej oraz jej wpływu na prawidłowy rozwój społeczny i gospodarczy.
Najbardziej newralgicznym problemem współczesnego świata jest problem braku wody - wody czystej, pitnej. Obligatoryjnie jest nam potrzebna by przeżyć, by istnieć. Ważne jest, aby o nią dbać, pamiętając, że nie posiada substytutów, środków zastępczych.
Jak donosi Polska Akcja Humanitarna ponad dwa i pół miliarda ludzi na świecie żyje
w potwornych warunkach higienicznych i sanitarnych, około 884 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do źródeł wody nadającej się do spożycia.

Kryzys wodny nie jest zmartwieniem wybranych społeczności, to zjawisko ogólnoświatowe. Z całą pewnością problem niedoboru wody będzie narastał. Połączone wysiłki ludzi, instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się kryzysu. Wydaje się, że najprost -
szym rozwiązaniem problemu jest bardziej uważne gospodarowanie dostępnymi zasobami i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Problem dostępu do wody pitnej jest jednym z najważniejszych tematów w skali globalnej. ONZ szacuje, że już za 2 lata na brak wody pitnej narzekać będzie połowa ludzkości. Chociaż dziś w Polsce nikt nie narzeka na brak wody pitnej to dane globalne są alarmujące. ONZ ocenia, że na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choro -
by wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38% mieszka w Afryce, a 3% proc. w Europie. Organizacja ocenia, iż do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30%.

 


Pamiętajmy, że aby  właściwie zarządzać dostępnymi zasobami wody na świecie, potrzebna jest współpraca między organizacjami, firmami i zwykłymi mieszkańcami Ziemi. Światowy Dzień Wody stanowi doskonałą okazję, by zastanowić się nad racjonalnym wykorzystaniem jednego z najcenniejszych surowców Ziemi – wody.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 22 marca 2013 11:30
 
Międzynarodowy Dzień Szczęścia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 21:25

Międzynarodowy Dzień Szczęścia


Dzisiaj, 20 marca po raz pierwszy obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych 28 czerwca 2012 roku. Rezolucja stwierdza, że „Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka", uznając jednocześnie potrzebę bardziej kompleksowego, sprawiedliwego
i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje zrównoważony rozwój, walkę z ubóstwem, szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów.  ONZ w swej uchwale odnosi się do wszystkich państw członkowskich oraz innych organizacji zarówno międzynarodowych, jak i regionalnych, by w tym dniu poprzez edukację
i publiczne działania, w odpowiedni sposób podnosiły świadomość społeczeństwa
w dążeniu do szczęścia.

 


Uchwalenie dnia szczęścia było częścią dyplomatycznej kampanii himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 r. zamiast mierzyć dochód narodowy brutto (GDP) mierzy “szczęście narodowe brutto”.


Wiele rządów uznaje już, że do ustalenia prawdziwego dobrobytu osiągniętego przez dany kraj, nie wystarczają dominujące obecnie wskaźniki ekonomiczne. Potrzebne są także dodatkowe elementy, w tym indeksy opisujące narodowy poziom szczęścia.
Bo choć owszem - pieniądze mają pewne znaczenie - ale prawdziwe szczęście wymaga społecznej sprawiedliwości. A gdy określamy zadowolenie z życia liczą się zupełnie nieekonomiczne dobra jak zdrowie, rodzina i przyjaciele.Jak sprawić, by dobry nastrój
i zdrowie nas nie opuszczały?



Oto 4 kroki, które nam w tym pomogą.


  • po pierwsze sen -nie można go sobie odmawiać, zwłaszcza w okresie intensywnej pracy czy nadmiernego stresu. Sen pomaga nam się zregenerować, odzyskać siły po męczącym dniu. Jego niedobór sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, zaniepokojeni, mamy kłopoty z koncentracją i łatwiej wyprowadzić nas z równowagi.
  • odpowiednie jedzenie -dużo wody mineralnej, naturalne soki wyciskane, warzywne i owocowe, dużo surowych i gotowanych warzyw, sezonowe owoce, oleje roślinne, ryby i pełnoziarniste pieczywo. Jedzmy zdrowo, regularnie, częściej i mniej. Zdrowa dieta wpłynie pozytywnie na nasz nastrój.
  • ludzie - im więcej życzliwych wokół nas ludzi tym lepiej. Wspólnie gotujmy, spotykajmy się, odwiedzajmy i pomagajmy bliskim nam ludziom. Przyjaciele to największy skarb w życiu, trzymajmy się ich.
  • aktywność fizyczna - nie czekajmy, aż będziemy mieli trudności z podbiegnięciem do autobusu, czy przy pierwszym zjeździe na nartach zerwą się nam więzadła. Regularnie ćwiczmy, nie korzystajmy z wind, przynajmniej co drugi dzień pływajmy, biegajmy lub uprawiajmy jogę. W weekend starajmy się spędzić kilka godzin w ruchu na świeżym powietrzu.


Mimo, że Międzynarodowy Dzień Szczęścia jest raz w roku, można starać się świętować 24 godziny na dobę! Przecież w człowieku jest potrzeba brania i dzielenia się czułością, troską, wrażliwością... Podarujmy sobie odrobinę czułości, tak na szczęście!


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: środa, 20 marca 2013 12:13
 
Dzień Praw Konsumenta PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 marca 2013 10:45

Światowy Dzień Praw Konsumenta


„Niech po świętym Mateuszu chucha, kto sobie nie kupił kożucha” – mówi mądrość ludowa. A co w przypadku, gdy kożuch został kupiony, ale chuchać trzeba dalej, a czasem ze wzmożoną siłą? Chyba każdemu z nas zdarzyło się, chociaż raz w życiu zakupić towar czy usługę, które, zamiast nam pomóc lub uprzyjemnić życie, stały się naszą kulą
u nogi… Koniec z nieuczciwymi sprzedawcami i niezgodnym z opisem towarem słabej jakości! Dzisiaj Światowy Dzień Praw Konsumenta!

 


Dzień ten jest szczególnie ważny z perspektywy współczesnego człowieka, ponieważ każdy z nas jest konsumentem bez względu na miejsce zamieszkania, kulturę, religię czy wiek. Kupujemy codziennie, a każda przez nas wydana złotówka stanowi o tym,
jak bardzo jesteśmy zależni od konsumpcji.


Choć słowo „konsument” nie kojarzy się większości z nas pozytywnie, to czas najwyższy odświeżyć jego znaczenie i pokazać, że nie ma w nim nic negatywnego. Cokolwiek robimy, z jakiegokolwiek sprzętu korzystamy, jakiekolwiek ubrania mamy na sobie – jesteśmy konsumentem. Nie ma w tym nic złego. Mamy nawet zestaw praw, które warto znać i wykorzystać! Konsument – to może brzmieć dumnie.Prawo do informacji, wyboru, bezpieczeństwa, reprezentacji – to cztery podstawowe prawa konsumentów sformułowane 15 marca 1962 roku przez J.F. Kennedyego.
Kto z nas dziś o nich pamięta? Kto potrafiłby wymienić wszystkie prawa konsumentów? Kto wie jak ich przestrzegać lub walczyć o to, by je ich przestrzegano? Jak kupować odpowiedzialnie?Unia Europejska w art. 153 Traktatu o Wspólnotach Europejskich dowodzi, że ochrona konsumentów na rynku unijnym jest kwestią bardzo ważną, deklaruje, bowiem, że w celu wspierania interesów konsumentów i dla zagwarantowania wysokiego poziomu konsumpcji, wspólnota wnosi wkład
w ochronę zdrowia, bezpieczeństwa i interesów gospodarczych konsumentów,
jak i do wspierania ich prawa do informacji, wychowania i kształcenia zorganizowanego dla ochrony swych interesów
”. Korzystając z wzorców amerykańskich jak i doświadczeń państw członkowskich Wspólnoty, Dyrekcja Generalna ds. ochrony zdrowia i konsumentów Komisji Europejskiej, wypracowała
10 podstawowych zasad ochrony konsumentów w Unii Europejskiej.


Są to następujące zasady:

 

  1. Konsumenci mają możliwość zakupu artykułów według własnego uznania
    i w wybranym przez siebie miejscu,
  2. Konsumenci mają prawo do zwrotu niesprawnych artykułów,
  3. Konsumentów chronią wysokie normy bezpieczeństwa żywności i innych towarów konsumpcyjnych,
  4. Konsumenci mają prawo wiedzieć, co spożywają,
  5. Konsumentom należy zapewnić uczciwe warunki umów,
  6. Konsumenci mają prawo do zmiany zdania,
  7. Konsumentom należy ułatwiać porównanie cen,
  8. Konsumenci nie mogą być wprowadzeni w błąd,
  9. Konsumentom należy zapewnić ochronę podczas urlopu,
  10.  Konsumentom należy zapewnić pomoc w skutecznym rozstrzyganiu sporów transgranicznych.Instytucjonalnie ochrona konsumentów w Polsce jest zadaniem wielu podmiotów.


Podstawowe znaczenie mają:

 

  • Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, instytucja rządowa zajmująca się ochroną konsumenta zbiorowego,
  • Inspekcja Handlowa jako wyspecjalizowany organ kontroli, powołany do ochrony interesów i praw indywidualnych i pośrednio zbiorowych konsumentów oraz interesów gospodarczych Państwa,
  • powiatowi (miejscy) rzecznicy konsumentów (instytucja samorządowa zajmująca się ochroną konsumenta indywidualnego):
  • organizacje społeczne, takie jak Federacja Konsumentów, czy Stowarzyszenie Konsumentów Polskich zajmujące się pomocą konsumentom indywidualnym,
    jak i działaniami lobbystycznymi na rzecz zbiorowych konsumentów.


Niezależnie od powyższego wymienić należy inne instytucje powołane do ochrony konsumentów w wąskim zakresie, jak: 

 

  • Sądy Konsumenckie, RzecznikUbezpieczonych, Arbiter Bankowy,  Prezes Urzędu Regulacji Energetyki,   Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.



Pamiętajmy, jeśli towar nie odpowiada naszym wymaganiom, nie jest zgodny z opisem
i dodatkowo – sprzedawca wprowadził nas w błąd, jako konsumencijesteśmy chronieni unijnymi prawami i możemy domagać się zwrotu pieniędzy. Nie ma co chuchać na ręce, jeśli kożuch nie grzeje – trzeba działać!


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 15 marca 2013 11:09
 
Międzynarodowy Dzień Puszystych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 01 marca 2013 09:55

Międzynarodowy Dzień Puszystych


Dzień Puszystych to jedyny dzień w roku, kiedy osoby z mniejszą lub większą nadwagą bez wyrzutów sumienia mogą sięgnąć po puszystego pączka czy ulubiony kawałek ciasta. Dzień Puszystych to także okazja, by zastanowić się nad tym, co jest lepsze - puszystość czy anorektyczna chudość? Czy bycie puszystym wyklucza osiągnięcie sukcesu?

 


W czasach, kiedy promowana jest szczupła, żeby nie powiedzieć anorektyczka figura,
a większość społeczeństw zachodnich zmaga się z epidemią otyłości święto obchodzone 1 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Puszystychprzynosi krótkie wytchnienie od katowania się rygorystycznymi dietami przetykanymi gigantycznymi wyrzutami sumienia, związanymi z drobnymi wyłomami czy wręcz napadami obżarstwa.

Tego jednego dnia, wszyscy z nadwyżką kilogramów mogą „na kołku odwiesić” diety
i głodówki i cieszyć się na chwilę odzyskanym, w pełni uprawnionym spokojem duszy
i ciała. 


Delektując się ulubioną eklerką czy czekoladą z dużą zawartością magnezu, zróbmy przegląd osób, w których stronę na co dzień zwrócone są nasze oczy – znanych
i podziwianych z pierwszych stron gazet, którzy błyszczą urodą na firmamencie gwiazd -  są wzorem urody, figury czy stylu życia. Czy rzeczywiście na salonach brylują wyłącznie wieszaki na ubrania?

Zdecydowanie nie! Więc nie dajmy się wpędzić w kompleksy. Pierś do przodu! Atrakcyjność nie wynika z kilogramów, choć tak starają się wmówić nam projektanci, tylko „tego czegoś”, a tego puszystym celebrytom i gwiazdom na pewno nie brakuje!



Kobiety, które mimo dodatkowych kilogramów są seksowne i wspaniałe:

 

  • Piosenkarki - Adele – kobieta o wielkim głosie i pięknych oczach; Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Lora Szafran, Dominika Kurdziel, Aretha Franklin.
  • Aktorki: Anna Dymna, Kirstie Alley, Jennifer Hudson, Kathy Bates, Monique Imes, Joanna Bartel, Beth Ditto.
  • Psycholożki: Katarzyna Miller, Dorota Zawadzka.
  • Restauratorki i specjalistki od gotowania: Magda Gessler, Aneta Kręglicka, NigellaLawson.
  • Dziennikarki i showmenki: OprahWinfrey , Dorota Wellman.
  • Menadżerka: Katarzyna Niezgoda, zarządzająca obecnie włoską marką odzieżową DeniCler. 
  • Projektantka mody: Gosia Baczyńska.

 

Wśród znanych mężczyzn nie brakuje również tych misowatych, których wielbimy proporcjonalnie do kilogramów:


  • Showmeni i dziennikarze: Wojciech Mann, Bartosz Węglarczyk,
  • Aktorzy: Krzysztof Kowalewski, Alec Baldwin, John Goldman, Michał Piela, ForestWhitaker, Gerard Depardieu, Olaf Lubaszenko.
  • Polityk: Ryszard Kalisz.
  • Piosenkarz: Rudi Schuberth.

 


Każdy z nas często patrzy na siebie krytycznie, zwłaszcza kobiety widzą w sobie rożne „usterki", ale może dzisiaj warto sobie „odpuścić” ? Okrągłe kształty są piękne. Dlatego nie dziwi, że mają swoje święto! Dziś każdy ma prawo do wyglądania tak, jak czuje się najlepiej! Wszystkim puszystym życzymy dużo uśmiechu i satysfakcji z życia!


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 01 marca 2013 10:04
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 11