Dzis jest 10.04.2021, imieniny Borysławy, makarego, Michała
advert 1
advert 2
advert 3
Aktualności


Nowe szanse zawodowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 02 października 2014 17:30

Dobiega końca realizowany w latach 2010-2014 w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza duży projekt POKL "Nowe kompetencje to nowe szanse zawodowe".


Z kierownikiem tego projektu Stanisławem Wójcialiem rozmawia Stanisław Siwiec.


czytaj całość

Poprawiony: czwartek, 02 października 2014 17:41
 
Pracowite wakacje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 16 września 2014 17:37


Wielu młodych ze średnich szkół tradycyjnie w okresie wakacji pracuje, pomagając rodzicom, lub dorabiając sobie, by mieć pieniądze na własne wydatki.
Nową formą "pracowitych wakacji" są wakacyjne staże zawodowe, realizowane
w ramach projektu POKL "Nowe kompetencje to nowe szanse zawodowe".


czytaj cały artykuł

Poprawiony: wtorek, 16 września 2014 17:44
 
Realizacja projektu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 03 czerwca 2014 11:46


projekt  współfinansowany z EFS
Nowe Kompetencje –  to Nowe  Szanse    


W Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach  dobiega końca trzeci rok realizacji  projektu POKL „Nowe kompetencje to nowe szanse zawodowe”. W tym roku szkolnym ( 2013/14) oprócz dotychczas realizowanych zadań: zajęć wyrównawczych
z matematyki, dodatkowych zajęć z zakresu  projektowania (CAD/CAM), zrealizowane zostało  zdanie „dodatkowe kwalifikacje – operator CNC. Uczniowie z klasy III Mechatronik zakończyli  zajęcia kursu operatora CNC  i po zdaniu egzaminu uzyskała certyfikat  operatora CNC. Druga część tych zajęć ma charakter czysto praktyczny
i realizowane będą w postaci „wakacyjnych staży zawodowych”, także dokumentowane certyfikatem. Odbywają się one w prywatnym Zakładzie  Pracy, posiadającym ”certyfikat jakości” i dostarczają rzeczywistych ważnych umiejętności zawodowych. W ramach tych zajęć, przez cztery wakacyjne tygodnie młodzież  ma możliwość  doskonalenia umiejętności  pracy na obrabiarkach, w tym CNC, oraz co jest niemniej ważne, zapoznaje się z codziennym funkcjonowaniem rzeczywistego zakładu pracy. Te nowe udokumentowane  kompetencje zawodowe (dwu- członowe)  powinny znacznie wzmocnić szanse na rynku pracy tych absolwentów  szkoły „Zwierza”.


Do  ważnych dodatkowych kwalifikacji nalezą także niewątpliwie  zajęcia  z języka obcego dla maturzystów, prowadzone  w szkole  ”House of English”. Umożliwiły one właściwym przygotowaniem do matury, co potwierdziły wstępne znane wyniki z matury. Uczestnicy tych zajęć mieli  także możliwość podejścia do egzaminu i  uzyskania  Certyfikatu Językowego.
Do tych poszukiwanych kwalifikacji należą uprawnienia spawacza MAG/TIG. W tym roku szkolnym grupa z klasy  z Technikum Samochodowego  zajęcia w CKP Ropczyce,
w czasie których nabyli potwierdzone umiejętności w zakresie spawania dwoma technikami, w osłonie CO2, oraz w osłonie argonu. Wszyscy zdali  egzamin certyfikujący 
i uzyskali stosowne dokumenty, /certyfikaty międzynarodowe/.Realizowane  było  także  wsparcie uczniów w postaci doradztwa zawodowego. Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy  /specjalista klasy I/ Marta Fąfara  prowadziła zajęcia tematyczne w formie grupowej oraz konsultacji indywidualnych. Trzeci rok funkcjonuje w ramach projektu Szkolny Ośrodek Kariery /SzOK/. Pozwoliło to także na zgromadzenie wartosciowej biblioteczki  tematycznej. Zakupione zostały  najnowsze materiały video z których korzystać mogą uczniowie oraz nauczyciele. Innym dorobkiem projektu są także modyfikacje przedmiotów zawodowych, które pozostaną trwałym elementem (produktem)  projektu.


oprac. A.W

Poprawiony: środa, 04 czerwca 2014 10:35
 
KAPITAŁ LUDZKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 21 maja 2014 10:25

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Poprawiony: wtorek, 03 czerwca 2014 18:02
 
DZIEŃ KARIERY ZAWODOWEJ 2014 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 14 marca 2014 09:50

DZIEŃ KARIERY  ZAWODOWEJ  2014 r.


W tym roku w dniu 6 marca ( czwartek)  w ramach   realizowanego Projektu „Nowe kompetencje to nowe szanse zawodowe”, zorganizowany został III Dzień Kariery Zawodowej.

Jego celem jest zapoznanie młodzieży klas maturalnych z problemami rynku pracy,
w trzech aspektach: pracodawcy (ich oferty i oczekiwanie), instytucje Urzędu Pracy   (pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia)  oraz  ofert kierowanych do absolwentów przez uczelnie.

W tym roku  Powiatowy Urząd  Pracy reprezentował  Ryszard Świętoń (v-ce dyr.). Przedstawił analizę aktualnej sytuacji na  lokalnym rynku pracy, oraz możliwości finansowania różnych form aktywizacji zawodowej. Podkreślił że niestety od kilku lat wielce niepokoi  wzrost  stopy bezrobocia , która obecnie w tej grupie wiekowej  zbliża się do 30 %. Za istotny pozytyw sytuacji w tym zakresie, należy uznać, że w tym roku notuje się znaczący wzrost uzyskiwanych środków finansowych na walkę z bezrobociem.
Prywatnych pracodawców reprezentował  Stanisław Kardyś własciel Firmy „Piast” Kolbuszowa, posiadającej certyfikat jakości ISO, specjalizującej się w procesach obróbki mechanicznej (obrabiarki CNC). Mówił o problemach konkurencji międzynarodowej w tej branży, oraz możliwościach zatrudnienia w jego firmie. Mówił o oczekiwaniach pracodawców względem młodych pracowników. Zachęcał do poszerzania swoich kwalifikacji, także prze wyjazdy zagranice, bowiem każde doświadczenie zawodowe może być cennym elementem posiadanych kompetencji.Pracodawców dużych korporacji reprezentowali zakłady : „SAFRAN” (d. Ispano-Suiza) Sędziszów Młp., Gloria-Kide Ropczyce. Największego pracodawcę w naszym regionie Firmę SAFRAN Sędziszów Młp. (d. Ispano-Suiza)  reprezentowali Katarzyna Kloc oraz Krzysztof Mita. Przedstawiona została produkcja tej korporacji oraz perspektywy jej  rozwoju i zatrudnienia.Ropczycka firma korporacyjna to „Kide –Gloria” zapoznała z historią tego zakładu oraz  profilem produkcji. W ostatnim roku zrealizowane zostały nowe inwestycje, przeniesiona została nowa produkcja z Afryki Południowej. Planowane są dalsze inwestycje. 


 


Uczelnie w tym roku prezentowali  Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekononicznej
z Rzeszowa reprezentowała w tym roku Wioletta Wrona. Wiodące kierunki tej uczelni geodezja, kartografia, gospodarka przestrzenna, zamówienia publiczne, przetwarzanie danych, gospodarka nieruchomościami).  Prowadzone są tu także podyplomowe studia menedżerskie.Uczelnai w ostatnich latach znacznie rozbudowała i zmodernizowała swoja bazę lokalową i laboratoryjną. Najnowocześniejszy sprzęt do kartografii stawia tą uczelnie w gronie jednej z pięciu w Polsce, posiadających takie możliwości. 

 


Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania należy do najstarszych i największych ucelni naszego regionu. Od lat zajmuje czołowe miejsca w prestiżowych rankingach badających efektywność procesu kształcenia kadr inżynieryjnych.

 

 


Warto przypomnieć że zagadnienie funkcjonowania na rynku pracy stanowi jedną z osi realizacji tego projektu, co wyraża  się w funkcjonowaniu Szkolnego Ośrodka Kariery (SzOK), prowadzonego przez p. Martę Fąfare doradzce zawodowego kl. I Powiatowego Urzędu Pracy.. W ramach  SzOK-u  kompletowana jest biblioteczka ( z prezentacjami multimedialnymi) z zakresu doradztwa zawodowego. Pełnione są także dyżury, z których mogą korzystać zarówno nauczyciele- wychowawcy  jak  i uczniowie. Do korzystania z tych możliwości serdecznie zapraszamy ( budynek B, I piętro ,  pokój  115 A)


Oprac. A.W.

Poprawiony: piątek, 14 marca 2014 10:26
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Zdjęcia z galerii

Pracownie w ZS