Dzis jest 05.05.2024, imieniny Irydy, Tamary, Waldemara
advert 1
advert 2
advert 3
Witamy na stronie głównej Zespołu Szkół
Lekcja z ekonomią PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 21 marca 2023 08:42

Lekcja z ekonomią w ramach projektu Złote Szkoły NBP

 

Nasza Szkoła właśnie zakończyła jedno z trzech zadań, które jest wymagane, w tegorocznej III edycji projektu Złote Szkoły NBP. Od stycznia realizowaliśmy cykl lekcji na temat „Poznajemy bank centralny”, który jest tematem przewodnim projektu.


Lekcje miały charakter interdyscyplinarny, tzn. połączyły tematykę ekonomii z badaniami chemicznymi. Temat banku centralnego pojawił się również, na lekcjach historii i informatyki.
Uczniowie poznali tematykę, związaną z historią pieniądza, poznali różne formy pieniądza oraz sposoby jak rozpoznać fałszywy pieniądz. P. Aldona Dudek-Majewska i Agnieszka Opławska przeprowadziły lekcje, które dały odpowiedź na pytania:


Czym bank centralny różni się od innych banków?, Jaką rolę pełni Narodowy Bank Polski w polskim systemie bankowym?, Jakie są zabezpieczenia polskich banknotów i jak je rozpoznać?.
Na lekcjach chemii z p. Katarzyną Piękoś, uczniowie najpierw obserwowali doświadczenie: „Z czego jest wykonana moneta 1 grosz”, a następnie omawiali doświadczenie zastanawiając się z czego są robione inne polskie monety.
Na lekcjach informatyki pod okiem p. Krzysztofa Kubika, uczniowie z II klasy PR, nabywali wiedzę nt. banku centralnego poprzez tworzenie pytań i odpowiedzi do gry komputerowej, która została wykorzystana podczas warsztatów dla uczniów Zespołu Szkół.

 

tn_Zrzut ekranu (11)
tn_Zrzut ekranu (24)
tn_Zrzut ekranu (29)
tn_Zrzut ekranu (31)
tn_Zrzut ekranu (4)
tn_Zrzut ekranu (6)
tn_Zrzut ekranu (7)
tn_Zrzut ekranu (9)
1/8 


W ciekawy i urozmaicony, sposób młodzież Zespołu Szkół została zapoznana z licznymi, niełatwymi zagadnieniami - decyzjami podejmowanymi przez NBP, organami NBP, funkcjami NBP oraz polityką prowadzoną przez Narodowy Bank Polski.

Poprawiony: wtorek, 21 marca 2023 08:54
 
Akcja honorowego krwiodawstwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 marca 2023 17:41

Twoja krew – moje życie

 

20 marca w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa.
Do grona dawców dołączyli kolejni, odpowiednio przygotowani do tej roli młodzi ludzie z naszej szkoły. Uczniów, których nie zakwalifikowano do donacji dzisiaj, zapraszamy w maju, gdy znowu zagości u nas ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.


Poprawiony: poniedziałek, 20 marca 2023 18:08
 
Historia Ropczyc PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 marca 2023 17:35

LEKCJA O POCZĄTKACH ROPCZYCKIEGO GRODU


W ramach współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Ropczycach młodzież z klasy 3 PS uczestniczyła z opiekunami w wykładzie pani dr Grażyny Woźny – kierownika ds. gromadzenia, opracowania i informacji naukowej tej instytucji. Wystąpienie było wspaniałą lekcją historii Ropczyc. Zawierało także ciekawą prezentację wybitnych ludzi pochodzących z tego regionu. Wykład stanowił również promocję książki Władysława Tabasza pt.:„Profesorowie i uczeni Ziemi Ropczyckiej” wydanej w ramach serii „Biblioteka Ropczycka” z okazji 661. rocznicy nadania praw miejskich Ropczycom.

Na zakończenie spotkania młodzież wzięła udział w quizie, a zwycięzcy otrzymali upominki książkowe.

 

tn_1.
tn_3
tn_5.
1/3 


Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Poprawiony: piątek, 24 marca 2023 11:26
 
Konkurs wiedzy historycznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 marca 2023 08:28

Konkurs wiedzy historycznej z okazji 160 rocznicy
wybuchu powstania styczniowego.


Powstanie styczniowe jest jednym z ważniejszych symboli walki Polaków o niepodległość. Na wiele pokoleń umocniło ono patriotyczne postawy i poczucie jedności narodowej. Do jego tradycji odwoływano się w kolejnych dziesięcioleciach niewoli, zaborów, okupacji, reżimów. Lokalizacje bitew oraz mogiły powstańców stanowiły ważne miejsca pamięci lokalnych społeczności. Weterani walk cieszyli się szacunkiem jako bohaterowie narodowi. Po 1918 r., w odrodzonej II RP, kult powstańców styczniowych był szeroko propagowany m.in. przez Józefa Piłsudskiego. Do tradycji powstańczego państwa podziemnego odwoływali się także twórcy polskich organizacji konspiracyjnych w czasie II wojny światowej.


Pamięć największego z powstań narodowowyzwoleńczych uczczono również w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach. W 160 rocznicę jego wybuchu odbył się konkurs wiedzy historycznej. Uczniowie szkoły wykazali się znajomością materiału historycznego dotyczącego przyczyn, przebiegu, a także bezpośrednich następstw zrywu powstańczego z lat 1863 - 1864. Ponadto mieli okazję do poznania lokalnych miejsc upamiętniających bohaterów walk o niepodległość np. Krzyża-Pomnika Powstania Styczniowego oraz Ofiar Komunizmu, Wąwozu Powstańców Styczniowych wraz ze ścieżką edukacyjno-przyrodniczą z terenu Ropczyc. Powyższe materiały edukacyjne posłużyły do przygotowania testu, którego to rozwiązania podjęli się uczestnicy konkursu.

 


Do testu przystąpiło 46 uczniów naszej szkoły, poziom był bardzo wyrównany, a o miejscach na podium zadecydowały minimalne różnice.
Zwycięzcą konkursu został uczeń kl. 1F Mikołaj Matłok. Drugie miejsce zdobyła Karolina Sobusik z kl. 2LG, a trzecie Kacper Grabiec z kl. 4BO. Nagrodę specjalną dla najlepszego obcokrajowca otrzymał Yauheni Kazakou z kl. 4THT. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się gratulacje 
i podziękowania za trud włożony w przygotowanie do konkursu oraz uczczenie tak ważnej rocznicy historycznej. Nagrody rzeczowe w konkursie zostały ufundowane przez organizatora, nauczyciela historii Bartłomieja Wiktora.

Poprawiony: poniedziałek, 20 marca 2023 08:54
 
Dni Otwarte 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 02 marca 2023 20:45

 

kliknij aby powiększyć

 
Olimpiada Przedsiębiorczości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 13 marca 2023 08:18

Olimpiada Przedsiębiorczości to innowacyjny projekt o społecznymi proprzedsiębiorczym charakterze, która posiada status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.
Rokrocznie uczniowie Zespołu Szkół wchodzą w szranki z uczniami szkół średnich z całego kraju. W tegorocznej edycji do etapu okręgowego zakwalifikowało się 6 uczennic z klasy 3 technikum ekonomicznego: Kornelia Berlik, Gabriela Rusin, Dagmara Totoń, Faustyna Budzik, Sandra Śliwa i Martyna Sikora.


 

Uczennice wraz z opiekunem w dniu 2 marca 2023 roku uczestniczyły w eliminacjach okręgowych w Krakowie. Należy pogratulować dziewczynom, osiągniętych wysokich wyników.
Uczestnictwo w Olimpiadzie Przedsiębiorczości, rokrocznie pozwala na wzbogacenie uczniów w wiedzę teoretyczną i praktyczną, a biblioteki szkolnej o nowe pozycje książkowe. W tym roku nasza Szkoła otrzymała kolejne książki o tematyce ekonomicznej.

Gratulujemy.

Poprawiony: poniedziałek, 13 marca 2023 08:26
 
Krwiodawstwo PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 12 marca 2023 10:05

Poprawiony: niedziela, 12 marca 2023 10:06
 
WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W BOGUCHWALE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 09 marca 2023 20:03

WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W BOGUCHWALE


Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Boguchwale oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Zainteresują wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego.


Kliknij aby powiększyć

Poprawiony: czwartek, 09 marca 2023 20:41
Więcej…
 
Zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 marca 2023 09:46

Udział uczniów Zespołu Szkół w zajęciach prowadzonych
przez pracowników

Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego

 

W dniu 6 marca 2023 r. grupa 42 uczniów Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach uczestniczyła w zajęciach dla szkół ponadpodstawowych organizowanych przez pracowników Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Uniwersytet Rzeszowski realizuje program współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, w ramach którego oferuje wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz możliwość udziału uczniów i nauczycieli w specjalnie organizowanych spotkaniach o charakterze dydaktycznym i badawczym. Harmonogram zajęć przygotowanych dla uczniów Zespołu Szkół obejmował:

 

  • wykład „Botanika w sądownictwie”, który poprowadziła pani prof. dr hab. Idalia Kasprzyk. Podczas wykładu wyjaśniła, co może być uznane za dowód w sprawie sądowej oraz jak należy zbierać roślinny materiał dowodowy, aby był uznany w procesie sądowym. Uczniowie poznali rośliny i grzyby trujące występujące w Polsce i skutki działania ich trucizn. Pani profesor odpowiedziała na pytanie dlaczego pyłek roślin i okrzemki są dobrym materiałem dowodowym. Przedstawiła najciekawsze sprawy sądowe, w których materiał roślinny był kluczowym dowodem sądowym.
  • wykład pani prof. dr hab. Zofii Sokołowicz - „Zwykłe jajko - „niezwykłe”!, w którym wyjaśniła, że jajo jest „kapsułą życia”, można z niego pozyskać związki biologicznie czynne oraz zaprojektować zawartość składników odżywczych.
  • warsztaty oraz prezentację tematyki badawczej Zakładu Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich pn. „Jajko „niezwykłe”! Zajęcia poprowadziły dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar oraz dr inż. Małgorzata Ormian.


Posumowaniem zajęć było przedstawienie przez pana dr inż. Pawła Hanusa oferty edukacyjnej Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.


Renata Kopala
Katarzyna Piękoś

Poprawiony: środa, 08 marca 2023 10:01
 
Festiwal Kultur Słowiańskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 06 marca 2023 11:19

Potrójny sukces naszych uczniów na Festiwalu Kultur Słowiańskich

 

W dniach 2-3 marca 2023 r. w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa- Konrad Fijołek, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie -Artem Walach oraz Konsul Honorowa Niemiec w Rzeszowie-
dr Agnieszka Buk.


Celem Festiwalu były: popularyzacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego krajów słowiańskich, rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania językami słowiańskimi, motywowanie ich do nauki języków obcych, integracja młodzieży województwa podkarpackiego oraz prowadzenie szerokiej współpracy Instytutu Neofilologii ze szkołami.
W programie znalazły się wykłady („Języki słowiańskie dawniej i dziś” i „Ukraina – kultura i obyczaje”), konkursy językowe (online), konkurs piosenki słowiańskiej, seminarium dla nauczycieli, degustacja potraw kuchni słowiańskich oraz koncert muzyki słowiańskiej połączony z kiermaszem rękodzieła i wystawą malarstwa.

Poprawiony: poniedziałek, 06 marca 2023 12:01
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 18 z 107

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 108 gości 

Pracownie w ZS