Dzis jest 23.12.2024, imieniny Dagny, Sławomiry, Wiktora
advert 1
advert 2
advert 3
Witamy na stronie głównej Zespołu Szkół
List pedagogów szkolnych III PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 16 kwietnia 2020 10:34

Emocje: czym są i jak na nas wpływają?

Emocje można nazwać uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Czytając bardzo ciekawą książkę, możemy odczuwać zaintrygowanie, oglądając horror – strach.
Wtedy, gdy zdamy bardzo trudny egzamin, czujemy radość, w sytuacji zaś, gdy mamy arachnofobię i zauważymy obok siebie pająka, pojawia się u nas lęk. Wszystkie wymienione są emocjami. Charakterystyczną ich cechą jest to, że pojawiają się nagle i są z czymś powiązane – tym czymś może być jakieś wydarzenie, ale i myśli skoncentrowane wokół jakiejś tematyki. Emocje wywołują w nas również otaczający nas ludzie, są bezapelacyjnie ważne w kontaktach międzyludzkich. Zdarza się, że idziemy na randkę w ciemno i już po zaledwie pierwszych minutach takiego spotkania zaczynamy odczuwać niechęć do naszego towarzysza – emocje sugerują więc nam, aby trzymać się od tej osoby z daleka. W psychologicznym ujęciu emocje określa się jako procesy psychiczne, które nadają wrażeniom subiektywną wartość oraz jakość. Emocje typowo powiązuje się z psychiką, prawda jest jednak taka, że wpływają one również i na funkcjonowanie ciała. Jako przykłady można tutaj podać towarzyszące strachowi przyspieszenie czynności serca oraz wzmożenie potliwości, jak i występujące podczas zawstydzenia rozszerzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do zaczerwienienia.

 

Poprawiony: czwartek, 16 kwietnia 2020 10:48
Więcej…
 
Kształcenie na odległość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 kwietnia 2020 12:45

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.


 


Przypominamy o regularnym sprawdzaniu informacji na e-dzienniku.
Kontakt z nauczycielami, dyrekcją i pedagogiem szkolnym również za pośrednictwem e-dziennika .

Poprawiony: piątek, 10 kwietnia 2020 12:51
 
Informacja o naborze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 kwietnia 2020 15:33

 

Poprawiony: środa, 08 kwietnia 2020 15:35
 
List pedagogów szkolnych II PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 06 kwietnia 2020 11:15

Jak na co dzień dbać o umysł?


Życie uczniów nie jest łatwe. Duża ilość materiału do przyswojenia, różnorodne zadania, stres związany z zaliczeniami, egzaminami, maturą. Umysł powinien pracować na najwyższych obrotach, jednak zmęczenie, niedostateczna ilość snu czy rozmaite czynniki rozpraszające sprawiają, że jego sprawność nie jest taka, jaką byśmy sobie życzyli. Warto poznać kilka metod, które pomogą poprawić pamięć i koncentrację a tym samym zwiększyć efektywność nauki.


1. Dieta dla mózgu
Dzięki odpowiedniej diecie możesz w prosty sposób polepszyć pamięć i pobudzić mózg do wytężonej pracy. Produkty spożywcze, które są szczególnie polecane, jeśli chcemy wzmocnić kondycję umysłu.
Co powinno się znaleźć w tego rodzaju diecie?
Przede wszystkim produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, czyli tłuste ryby, orzechy, siemię lniane, awokado i oleje roślinne (zwłaszcza lniany i rzepakowy).
Twoja pamięć i koncentracja ulegną poprawie dzięki lecytynie, którą znajdziesz w jajkach, orzechach ziemnych i wątróbce. Istotne są też witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na cały układ nerwowy. Najlepsze źródła tych witamin to produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kasze, nasiona i orzechy. Dieta dla mózgu powinna obfitować w świeże owoce i warzywa – najbardziej polecane są owoce jagodowe, czyli borówki, maliny, jagody, jeżyny. Poza tym nie można zapominać o nawadnianiu organizmu.


2. Trening mózgu, czyli jak ćwiczyć dobrą pamięć?
Istnieje wiele metod, dzięki którym można poprawić pracę mózgu. Rozwiązywanie krzyżówek, gry strategiczne, puzzle wizualizacyjne, układanki obrazkowe, gry karciane, to proste sposoby na pobudzenie naszego umysłu. Świetnym sposobem na poprawę sprawności umysłowej jest też nauka języków obcych. Dzięki powtarzaniu słówek i zasad gramatycznych nieustannie ćwiczymy mózg. Poza tym warto dostarczać sobie różnorodnych nowych bodźców – drobne zmiany codziennych nawyków pobudzają neurony i powodują powstawanie nowych połączeń między komórkami mózgowymi. Stymulującym bodźcem może być muzyka klasyczna. Wybierz, co Ci najbardziej odpowiada i trenuj.


3. Ćwiczenia fizyczne na koncentrację.
Warto wiedzieć, że aktywność fizyczna nie wpływa wyłącznie na kondycję i wygląd ciała, ale stymuluje też umysł. Jakie sporty są szczególnie polecane? Najlepiej sprawdza się umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacery, praca w ogrodzie czy gimnastyka. Podczas ruchu na świeżym powietrzu nie tylko kształtują się mięśnie naszego ciała, ale również nasz mózg – jest bardziej dotleniony i powstają w nim nowe połączenia między neuronami, zwiększając naszą zdolność koncentracji. Stres, zła dieta i brak kreatywnych zajęć sprawiają, że mózg zwalnia obroty, a nam zaczynają dokuczać problemy z pamięcią i koncentracją. O kondycję mózgu można dbać każdego dnia – wystarczy zdrowe odżywianie, porcja ruchu i ćwiczenia umysłowe, by mózg był zdrowy i pracował efektywnie.


4. Gra na instrumencie muzycznym.
Jeśli zawsze marzyłeś o tym, żeby nauczyć się grać na jakimś instrumencie, ale przekładałeś to na później z różnych powodów, to być może po tym, co teraz przeczytasz, ostatecznie się na to zdecydujesz. Nauka gry na instrumencie jest jednym z lepszych prezentów, które możesz podarować… swojemu mózgowi. Badania pokazują, że dzięki temu możesz polepszyć swoją pamięć, chroniąc mózg.


5. Czytanie.
Czytanie to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dzięki tej czynności możemy poszerzać wiedzę i słownictwo oraz poprawiać zdolności zapamiętywania, analitycznego myślenia oraz umiejętności pisania. Nie ograniczaj się wyłącznie do czytania dzieł należących do Twoich ulubionych gatunków literatury. Zróżnicowane treści i obszary tematyczne działają na różne części mózgu. Czytanie powieści pomaga w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności, a czytanie badań naukowych może ulepszyć Twoje zdolności analityczne. Warto czytać codziennie po kilka stron, aby zauważyć korzyści.


6. Sen a praca mózgu .
Sen to kolejny czynnik poprawiający naszą pamięć. Podczas snu wzmacniają się połączenia miedzy neuronami, nasz mózg się dotlenia i odpręża. Nocny wypoczynek sprawia ,że informacje, które zdobyliśmy w ciągu dnia zostają posegregowane i zapamiętane. Nie należy więc zarywać nocy, bo przynosi to zwykle więcej szkody niż pożytku. Należy również pamiętać, że trzy dni bez snu może mieć destrukcyjny wpływ na nasz mózg.


SERDECZNIE POZDRAWIAMY

Poprawiony: poniedziałek, 06 kwietnia 2020 11:37
 
List pedagogów szkolnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 31 marca 2020 09:18

Jak opanować strach przed koronawirusem?
Rozprzestrzenianie się koronawirusa to już w tej chwili nie tylko gigantyczny kryzys zdrowia publicznego i gospodarki. Poza pandemią COVID-19 mamy również, globalną epidemię strachu wywołaną koronawirusem.
Nasze reakcje na obecny kryzys mogą obejmować poczucie strachu, lęku i przytłoczenia. Przybierają one różne formy i rozmiary podobnie jak objawy, których możemy w tym czasie doświadczać:
Objawy emocjonalne obejmują: drażliwość, bezradność, nasilanie różnorodnych lęków, w tym lęk przed kontaktem z innymi, smutek, narastające stany depresyjne, pobudzenie, gniew lub wymykającą się spod kontroli złość.
Objawy fizyczne to najczęściej: brak energii i ciągłe zmęczenie, bóle głowy, napięte mięśnie, problemy z utrzymaniem normalnego oddechu, bóle w klatce piersiowej, nerwowy rozstrój żołądka, bezsenność, osłabienie układu odpornościowego, a także przyspieszenie akcji serca.
Objawy poznawcze to między innymi: trudności z koncentracją, brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań, osłabienie funkcjonowania pamięci, koncentrowanie się jedynie na negatywnych aspektach życia.
Do czego może doprowadzić nasz strach i panika?
Kiedy strach, emocje i lęki przejmują kontrolę, mamy trudności z podejmowaniem racjonalnych decyzji. Wciąż podsycany strach i panika mogą jedynie zwiększyć szkody wyrządzone przez koronawirusa. Z tego wszechobecnego niepokoju i ignorancji mogą wyłonić się niebezpieczne nieporozumienia. Mechanizmem obronnym na lęk jest zazwyczaj agresja, która może skierować ludzi przeciw sobie.
Jak zatem radzić sobie ze strachem?

Nie pozwól by lęk czy strach zaczął zarażać Twój umysł. Zastanów się jakie działania możesz podjąć, by możliwie zmniejszyć negatywne skutki epidemii, bezpośrednio Cię dotykające. 
Podejmowanie aktywności sprawia, że kontrola zostaje po Twojej stronie.

Zajmij się relaksującym hobby. Niezależnie od tego, czy grasz na pianinie, czytasz książkę, malujesz, czy grasz w grę. Wszystko, co da Ci odrobinę szczęścia, może pomóc w uspokojeniu gonitwy umysłu. Kiedy dajesz swojemu ciału pożywienie, odpoczynek i aktywność, jakiej potrzebuje, Twoja energia i jasność umysłu magicznie wzrosną. Będziesz lepiej wyposażony, aby sprostać wymaganiom codziennego życia i będziesz bardziej odporny na rzeczy, które normalnie Cię stresują.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jeśli jej faktycznie potrzebujesz!
Jeśli Twoje zaburzenia lękowe są tak silne, że poważnie zakłócają Ci normalne funkcjonowanie, poszukaj profesjonalnej pomocy psychologa lub psychoterapeuty.
Zasady pomocy oraz lista numerów kontaktowych, pod którymi uzyskasz pomoc, dostępna jest na stronie:https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl


Przypominamy, że możecie z Nami kontaktować się przez dziennik elektroniczny lub messengera.


Serdecznie Pozdrawiamy

Poprawiony: wtorek, 31 marca 2020 09:38
 
Jak efektywnie uczyć się w domu? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 26 marca 2020 09:25

Wskazówki Pedagogów Szkolnych
Jak efektywnie uczyć się w domu?


1. Zaplanuj sobie czas na naukę.

Jest to kluczowa sprawa: w jakich godzinach masz czas tylko na naukę i nic nie może cię wtedy rozpraszać. To ty musisz o to zadbać i wszelkie rozpraszające cię bodźce musisz usunąć. Zacznij od przejrzenia materiału, który chcesz opanować. Jeśli trzeba, podziel go na mniejsze części i ucz się po kolei, zgodnie z planem.


2. Zadbaj o korzystne otoczenie.

– dobre oświetlenie,
– odpowiednia temperatura pomieszczenia,
– usunięcie rozpraszających czynników,
– pomyśl, co może poprawić twoją koncentrację,
– świeże powietrze w pokoju (regularnie wietrz swój pokój) ,
– nie ucz się na leżąco, do siedzenia wybieraj wygodne krzesło, wyprofilowane, o odpowiedniej wysokości,
– odłącz media, TV, radio, wyloguj się z portali społecznościowych i komunikatorów,
– na czas nauki zrezygnuj w swoim otoczeniu z towarzystwa rozpraszających cię osób.

 

Poprawiony: czwartek, 26 marca 2020 09:35
Więcej…
 
Komunikat PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 21 marca 2020 11:37

W okresie zawieszenia
zajęć dydaktyczno - wychowawczych
odbywa się nauczanie zdalne.
Prosimy uczniów o sprawdzanie informacji
w dzienniku elektronicznym.

Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach
informuje, że w dniach 16 – 25 marca 2020 r.
budynek szkoły będzie zamknięty.
Od poniedziałku do piątku zostały wyznaczone dyżury.
Kontakt do dyżurnych został umieszczony przy wejściu głównym.

 
KOMUNIKAT PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 marca 2020 19:42

KOMUNIKAT

Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach informuje,

że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej

zawiesza

zajęcia dydaktyczno-wychowawcze

w dniach 12 – 25 marca 2020 r.


Więcej informacji:https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

Poprawiony: środa, 11 marca 2020 19:44
 
Zmiana terminu Dnia Otwartego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 10 marca 2020 09:08

Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach informuje, że Dzień Otwarty Szkoły zostaje przełożony na dzień 2 kwietnia 2020 r. (tj. czwartek), na który już dziś serdecznie Państwa zapraszamy, a za nieplanowane zmiany przepraszamy.


Będziemy Państwa na bieżąco informować o potencjalnych zmianach.
W przypadku ewentualnych pytań zapraszamy do kontaktu z organizatorami i sekretariatem szkoły, tel: 17 22 18 270


Pozdrawiamy
ZS Ropczyce

Poprawiony: wtorek, 10 marca 2020 09:14
 
„Zaprojektuj i skosztorysuj” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 04 marca 2020 13:41

KONKURS pt. „ZAPROJEKTUJ I SKOSZTORYSUJ”


Z inicjatywy dyrekcji i nauczycieli przedmiotów budowlanych Zespołu Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach pod Honorowym Patronatem firmy lokalnej
ZM INVEST S.A
. w dniu 26 lutego 2020 roku już po raz drugi w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Zaprojektuj i skosztorysuj”, który miał na celu przybliżyć uczestnikom zagadnienia z jakimi zmierzą się w przyszłej pracy zawodowej.

W konkursie uczestniczyło pięciu uczniów klasy III TBM: Białek Lucyna, Lisak Kasper, Magdoń Damian, Matysek Tomasz, Mik Monika.


Komisja w składzie:

Przewodniczący: mgr inż. Janina Pupa
Członek: mgr inż. Agnieszka Róg


dokonała sprawdzenia prac i wyłoniła trzech finalistów.
Najwyższą notę uzyskał Lisak Kasper, drugie miejsce zajął Matysek Tomasz, natomiast trzecie miejsce zajęła Mik Monika.
Pan Dyrektor ds. zakupów ZM INVEST S.A. Rafał Marciniec w dniu 3 marca 2020 roku uroczyście wręczył wartościowe nagrody finalistom jak również pamiątkowe dyplomy pozostałym uczniom biorącym udział w konkursie.

 

tn_IMG_20200226_080436
tn_IMG_20200303_080329
tn_IMG_20200226_080436
tn_IMG_20200303_080329
1/2 



Dyrekcja i organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom konkursu.


Opracowała:
mgr inż. Agnieszka Róg

Poprawiony: środa, 04 marca 2020 13:55
 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 56 z 114

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 85 gości 

Pracownie w ZS