Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
advert 1
advert 2
advert 3
Wspomnienie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 listopada 2008 17:52

 

Być może wielu z nas mogłoby tak samo podsumować swoje życiowe dokonania. Wielu, ale z pewnością nie nasz kolega, nauczyciel Zespołu Szkół im. Ks. dra Jana Zwierza – Jan Gajda. Odszedł zbyt wcześnie, miał tylko 63 lata.

W myśl powszechnych stereotypów dotyczących mężczyzn osiągnął wszystko: postawił dom, zasadził drzewo (nawet cały las), spłodził syna, a właściwie parę bardzo udanych dzieci. Ale przecież nie o stereotypy chodzi.

 

W rozmowie z żoną usłyszałam zdanie o zmarłym które wydawało mi się bardzo ważne. Żona, Danuta, usiłując się pogodzić ze stratą, wierzy, że jako człowiek spełnił się na ziemi, zrobił wszystko, czego od niego oczekiwał Stwórca i dlatego już powołał go do siebie. Spełnił się jako mąż, ojciec, syn, teść. Uczniowie, którym poświęcał tyle uwagi
z pewnością potwierdzą, że spełnił się jako nauczyciel i wychowawca.
 
W swojej 40-letniej pracy dydaktycznej ukształtował wielu znakomitych ludzi. Osiągnął też wielkie sukcesy sportowe. Założył Szkolny Klub Sportowy „Technik”, a sekcja badmintona triumfowała nie tylko w mieście czy regionie, ale także w zawodach ogólnopolskich. Młodzież trenowana przez niego grała w II lidze zajmując w niej czołowe miejsca jako drużyna, odnosząc też wiele indywidualnych zwycięstw w różnego rodzaju zawodach. Postawienie na badmintona było bardzo trafnym posunięciem. Była to w latach 80-tych dyscyplina nowa, bardzo ciekawa, a jednocześnie dostępna dla każdego. Wymagała niedużych nakładów finansowych na sprzęt, tylko wiele ciężkiej i mozolnej pracy trenerskiej i zawodniczej.
Entuzjazmu, hartu ducha i chęci do pracy nie zabrakło zawodnikom , tym młodszym , ze szkół podstawowych i tym starszym z Zespołu Szkół., ale przede wszystkim nie zabrakło zapału trenerowi. Przyszły sukcesy, bo musiały przyjść jako rezultat ciężkiej, systematycznej pracy.
 
Nasz kolega Janek spełnił się więc także jako społecznik, człowiek, który pracował nie tylko zawodowo. ale także poświęcając swój prywatny czas.
Pełnił funkcję Rejonowego Organizatora Sportu, a później Powiatowego Organizatora Sportu. Swoją pracą przyczynił się także do rozwoju szkolnej bazy sportowej
i mieszkaniowej.
 
I wreszcie zajmował się tym co dawało mu najwięcej satysfakcji – pracował jako radny powiatu  Ropczycko – Sędziszowskiego, obdarzony zaufaniem swoich wyborców. Czuł wielką odpowiedzialność i radość, że mógł służyć innym. Zaangażował się w wiele projektów i przedsięwzięć.
Władze dostrzegały jego zaangażowanie. Te oświatowe uhonorowały nagrodami ministra, kuratora, starosty, kolejnych dyrektorów szkoły, widząc wielkie zaangażowanie
w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Wiele dyplomów i medali przyznał mu Główny Komitet Kultury Fizycznej i jego wojewódzki oddział. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał mu Brązowy Krzyż Zasługi. I wreszcie przyznano statuetkę, której już nie odebrał osobiście. Z okazji 10-lecia powiatu ropczycko-sędziszowskiego uhonorowano go jako zasłużonego dla sportu powiatowego.
 
Będzie go nam brakowało, ale jesteśmy przekonani, że patrzy na nas z góry i dopinguje do jeszcze lepszej pracy dla dobra naszej młodzieży.
 
A na koniec moje osobiste wspomnienia. Zapamiętałam Go z dziennikiem w ręku, gdy śpieszy na lekcje. Nigdy się nie spóźniał, bo wiedział, że czeka na niego młodzież. Zawsze był pełen energii zapału i jeszcze tyle chciał zrobić…
 

Anna Surowiec

 

 


 

 

KALENDARIUM ŻYCIA


PRACA

1968

  • Ukończone studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu z tytułem magistra wychowania fizycznego, ze specjalnościami:
  • trener II klasy w piłce siatkowej
  • instruktor narciarstwa zjazdowego


1968 - 1972


  •  trener koordynator w Wojewódzkim Zespole Metodyczno Szkoleniowym w Rzeszowie


Od 1972


  •  nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Ropczycach


1978


  •  Założył Szkolny Klub Sportowy "Technik", następnie przekształcony w Międzyszkolny Klub Sportowy "Technik" z sekcjami: badminton i piłka nożna.

Od 2001


  •  Nauczyciel Dyplomowany.

 

Wieloletni działacz NSZZ "Solidarność".


OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE


1980


  •  I miejsce w wojewódzkim konkursie pod nazwą "Obiekty i Urządzenia Sportowe Wizytówką Naszej Szkoły".

 

1984 

 

  • I miejsce na szczeblu wojewódzkim w ogólnopolskim konkursie "Sport dla Każdego"
  •  I miejsce drużyny w Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w badmintonie.

 

1985


  •  IV miejsce w rozgrywkach II ligi w badmintonie

 

1986


  •  IV miejsce w finale Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w badmintonie.

 

1987


  •  IV miejsce w finale Drużynowych Mistrzostw Polski SZS młodzików

 

1989


  • Brązowy medal w grze mieszanej w finale Centralnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie (Halina Kielar, Rafał Wilk)
  • Brązowy medal w grze podwójnej chłopców w finale Centralnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie (Maciej Szczęsny, Rafał Wilk).


1992


  • V miejsce w finale Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w badmintonie.

 

1994


  •  IX miejsce w grze pojedynczej W Mistrzostwach Polski Młodziczek w badmintonie (Monika Kubik).

 

1995


  •  VIII miejsce w grze pojedynczej W Mistrzostwach Polski Młodziczek w badmintonie (Monika Kubik).

 

1997


  •  V miejsce w finale wojewódzkim w mistrzostwach szkół średnich w tenisie stołowym w grze pojedynczej dziewcząt.

 

2006


  •  IV miejsce w finale wojewódzkim w tenisie stołowym dziewcząt (gra drużynowa) (Natalia Gołąb, Renata Warunek)

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA


1985


  •  Brązowa odznaka Polskiego Związku Badmintona za wybitne zasługi dla rozwoju sportu badmintonowego

 

1987


  • Dyplom uznania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu, za szczególne osiągnięcia w rozwoju kultury fizycznej i sportu
  • Medal Za Zasługi w Rozwoju Sportu Szkolnego przyznany przez Szkolny Związek Sportowy Zarząd Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie


1989


  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej stopnia pierwszego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej

 

1993


  • Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Poprawiony: niedziela, 30 listopada 2008 18:36
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 425 gości 

Pracownie w ZS