Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT ,,BACZYŃSKI” PDF Drukuj Email
wtorek, 29 czerwca 2021 19:55

A otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest,
Na imię mi było Krzysztof,
I jeszcze ciało – to tak niewiele…

K. K. Baczyński Rodzicom

Krzysztof Kamil Baczyński to poeta tworzący głównie w czasie II wojny światowej, zmuszony przeżyć młodość - czas wielkiej rzeźby z głową ciężką na karabinie.
Należał do pokolenia Kolumbów – młodych ludzi, którzy po szczęśliwym dzieciństwie musieli żyć w ciągłym zagrożeniu i dokonywać trudnych wyborów, prowadzących często do śmierci w walce
o wolność ojczyzny.
Rok 2021 został ogłoszony przez sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem m.in. tego twórcy. Formą uczczenia jego postaci jest Projekt ,,Baczyński”, w którym uczestniczy ok. 250 szkół z całej Polski. Pomysłodawczynią jest p. Agata Karolczyk-Kozyra.

W Zespole Szkół był realizowany z inicjatywy p. Anny Kędzior we współpracy z p. Małgorzatą Bieniasz. Zaangażowało się ok. 60 uczniów, którzy od marca do czerwca wykonywali zaplanowane działania w 4 kategoriach:

1. Quiz z wiedzy o poecie;
  2. Praca plastyczna do wybranego cytatu z wiersza;
  3. Lekcje poświęcone poecie;
  4. Spotkanie z poezją czytaną.

Dołączyli także nauczyciele-bibliotekarze: p. Dorota Mucha i p. Lucyna Sokołowska, przygotowując wystawę poświęconą poecie.
Szkolny finał projektu odbył się 15.06.2021r. w auli szkolnej. W krótkim programie słowno-muzycznym zostały przedstawione dokonania artysty, który żył tylko 23 lata, ale jego biografia jest bardzo bogata (zauważyli to m.in. reżyserzy filmów o Baczyńskim).
Prezentację jego życiorysu i twórczości przygotowali: Kamil Depowski i Jakub Plezia z kl. 2AO.
Wicedyrektor Krzysztof Klimek wręczył laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Komitet Rodzicielski.

LAUREACI

Quiz:

I miejsce - Monika Stręk kl. 4TBM

II miejsce - Karolina Bereś kl.4TE i Marcin Ciżmar kl. 3TL
III miejsce - Katarzyna Bereś kl. 3TE, Justyna Lip kl. 2TL, Gabriela Rusin kl. 1EK

Prace plastyczne

I miejsce: Katarzyna Bereś kl. 3TE (makieta)

II miejsce: Wiktoria Świderska kl. 3TBH
III miejsce: Angelika Cesarz i Gabriela Rusin kl. 1EK

Wyróżnienia: Eliza Potwora kl. 1PW i Julia Siedlik kl. 1EK

Spotkanie z poezją czytaną:

Justyna Jezuit 1 TE, Karolina Marchlik 1TE, Gabriela Rusin 1TE, Magdalena Kuczek 3TL.

Zakończenie imprezy wprowadziło uczestników finału w wakacyjny nastrój, dzięki muzycznej wersji wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Piosenka":

,,Znów wędrujemy ciepłym krajem,
malachitową łąką morza.
(…)
Przed fontannami perłowymi
noc winogrona gwiazd rozdaje.
Znów wędrujemy ciepłą ziemią,
znów wędrujemy ciepłym krajem.

/wyk. Grzegorz Turnau/

Efekty zadań wykonanych w naszej szkole można obejrzeć na zdjęciach i w podanym linku, a także w holu szkoły (wystawa prac plastycznych).

Ogólnopolska strona projektu: Projekt "BACZYŃSKI" | Facebook

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i twórcze pomysły, a Komitetowi Rodzicielskiemu za ufundowanie nagród.

Koordynatorki projektu: Anna Kędzior i Małgorzata Bieniasz

Poprawiony: wtorek, 06 lipca 2021 19:40