Dzis jest 28.03.2024, imieniny Anieli, Kasrota, Soni

„Dzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada.
Tym, co zmarli za Ojczyznę
hołd dziś cała Polska składa.”

Ludwik Wiszniewski

10 listopada w Zespole Szkół im. ks. dra J. Zwierza odbyła się uroczysta akademia z okazji 103. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Punktualnie o 11:11 młodzież szkolna odśpiewała hymn narodowy włączając się w ten sposób w inicjatywę „Szkoła do hymnu”. Akcja ta ma na celu upamiętnienie ważnej dla Polaków daty 11 listopada oraz jest kontynuacją akcji „Rekord dla niepodległej”.

zobacz wiecej zdjęć

Do udziału w lekcji historii, podczas której przypomniano wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę zaprosili uczniowie klasy 3 HM, 3 EK, 3 PP oraz p. Aneta Kwiatkowska, p. Agnieszka Kasprzyk i p. Małgorzata Pazdan. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano także walkę Polaków o granice Polski oraz sylwetki Ojców Niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Wspólne śpiewanie to znak radości z wolnej Ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie.
Zachęcamy do refleksji po wysłuchaniu dzisiejszej akademii, a wywieszenie flagi na swoim domu (w miejscu widocznym i przygotowanym do tego celu) lub udekorowanie jednego ze swoich okien symbolami narodowymi będzie przejawem naszego patriotyzmu.

Aneta Kwiatkowska

Poprawiony: czwartek, 11 listopada 2021 16:55