Dzis jest 28.03.2024, imieniny Anieli, Kasrota, Soni
II Ogólnopolski Kongres Dialogu Młodzieżowego PDF Drukuj Email
wtorek, 29 listopada 2022 11:21

24-25 listopada 2022 roku wspaniała grupa 10 uczniów Zespołu Szkół im. ks dra Jana Zwierza w Ropczycach miała zaszczyt uczestniczyć w II Ogólnopolskim Kongresie Dialogu Młodzieżowego w Warszawie.
Z powiatu ropczycko-sędziszowskiego o godzinie 400 wyruszyło 50 uczniów wraz z opiekunami oraz inicjatorką i sprawczynią niezapomnianej kształcącej przygody, - Panią Wicestarostą dr Bernadetą Frysztak.
Spotkanie „Eksplozja Młodych” rozpoczęło spotkanie z Panią Marleną Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej, która omówiła szanse i możliwości młodych ludzi na rynku pracy. Kolejnym punktem kongresu było spotkanie i panel dyskusyjny z twórczyniami Tik- nbsp;Toka. Tiktokerki podzieliły się nie tylko swoimi doświadczeniami w prowadzeniu aplikacji, ale również pokazały jak tworzyć swoją własną markę, tak ważną na rynku pracy. W drugim panelu, młodzież otrzymała liczne wskazówki związane z rozwojem osobistym i kierowaniem swoją karierą m.in. od P. Bartosza Marczuka wice prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, dr Ewy Flaszyńskiej – Dyrektor Departamentu Rynku Pracy. Równie przydatne okazały się warsztaty, podczas których, w mniejszych zespołach, młodzież wraz z opiekunami, aktywnie pracowała nad zagadnieniami; wsparcia żywieniowego i suplementacji, pracy mózgu przed sesją i maturą, jak porywać tłumy opowiadając o tym, co robimy, jak zostać dobrym, młodym działaczem?

tn_02_wynik
tn_6 (2)_wynik
tn_8_wynik
tn_9_wynik

Pierwszy dzień kongresu, to nie tylko praca i czynny udział w panelach dyskusyjnych ale również ciekawe atrakcje: symulator lotu ludzkiego, gry np. „Gra szyfrów”, obiadek w restauracji Nine9s Roberta Lewandowskiego. Wieczorkiem, przy kolacji odbyło się spotkanie autorskie z piosenkarką Magdą Beredą oraz silent disco.

Skorzystaliśmy również z zaproszenia Czesława Niemena:

Gdybyś ujrzeć chciał
Nadwiślański świt
Już dziś wyruszaj ze mną tam.

Odeszło zmęczenie i ruszyliśmy na nocne zwiedzanie Warszawy.
Drugi dzień rozpoczęliśmy z najwspanialszą „Nauczycielką, Historią”, o której nigdy nie możemy zapomnieć. Była to „Żywa” lekcja pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego. W nostalgicznym nastroju rozpoczął się kolejny panel Kongresu „Eksplozja Młodych”, w którym uczestniczyli eksperci: dr hab. Jacek Kurzępa, poseł na sejm RP, Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej P. Piotr Mazurek, P. Agnieszka Gajewska dyr. Warsaw Montessori High Schoola i inne autorytety z dziedziny gospodarki, edukacji, rynku pracy i nowoczesnych technik kształcenia.

Pani dr Bernadeta Frysztak, Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego wzięła czynny udział w panelu i dyskusji na temat wyrównywania szans młodzieży, a także przedstawiła szereg działań w powiecie na rzecz aktywizacji zawodowej.

Uczestnicy spotkania zmierzyli się w Konkursie Wiedzy o Polityce Młodzieżowej i Unii Europejskiej.
Debatę o edukacji, o sytuacji młodych na rynku pracy, kształtowaniu aktywności, wolontariacie, formach wsparcia oddolnych inicjatyw młodzieży podsumowali Piotr Mazurek- Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej oraz Organizatorzy Kongresu, Prezes Zarządu Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, P. Piotr Rydzewski, P. Michał Gratkowski – Kierownik Projektów Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

Cała dziesiątka ZS: Aleksandra Cesarz i Jakub Podjasek z kl. 4 EK, Izabela Froń i Aleksandra Walczyk z 2 EK, Julia Kopala 4 LG, Patrycja Krzemień i Karolina Sobusik, kl 2 LG, Piotr Wiewióra, Jakub Żurek kl. 4 TL, Przemysław Styczyński z kl. 1 GF wraz z opiekunem P. Aldoną Majewska Dudek, jest wdzięczna Pani dr Bernadecie Frysztak, Wicestaroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego oraz Fundacji Młodych za zaproszenie.

Poprawiony: środa, 30 listopada 2022 13:07