Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
poniedziałek, 20 lutego 2023 08:19

XI Warsztaty Przyrodnicze w Zespole Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach

W dniu 14 lutego 2023 r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się XI Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Podstawowych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z trzynastu szkół podstawowych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego i okolic – łącznie 60 uczestników.

W Warsztatach uczestniczyli uczniowie:

Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej z opiekunem panią Barbarą Wiktor
Szkoły Podstawowej w Paszczynie z opiekunem panią Agnieszką Cieślik
Szkoły Podstawowej w Szkodnej z opiekunem panią Agnieszką Drozd
Szkoły Podstawowej nr 4 w Sędziszowie Małopolskim z opiekunem panią Jolantą Skórą
Szkoły Podstawowej w Stobiernej z opiekunem panią Bożeną Sztogrin
Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach z opiekunem panią Anną Waszczuk
Szkoły Podstawowej w Bystrzycy
Szkoły Podstawowej w Iwierzycach
Szkoły Podstawowej w Olchowej z opiekunem panią Jolantą Franczyk
Szkoły Podstawowej w Lubzinie z opiekunem panią Grażyną Tyrańską
Szkoły Podstawowej w Krzywej z opiekunem panią Joanną Dyło
Szkoły Podstawowej w Klęczanach z opiekunem panią Joanną Birkowską
Szkoły Podstawowej w Ociece z opiekunem panem Karolem Świniuchem

Zebranych powitał Wicedyrektor Zespołu Szkół pan Krzysztof Klimek oraz organizatorzy - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.
Pan Wicedyrektor wręczył także pamiątkowe dyplomy i nagrody uczniom Zespołu Szkół, którzy zostali wyróżnieni w etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej oraz i II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Chemicznej.

tn_1
tn_2(2)
tn_3(2)
tn_4
tn_5(1)
tn_6
tn_7
tn_8
tn_9

Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi, zawodowymi i językami obcymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych, prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat „SKŁAD ŻYWNOŚCI KLUCZEM DO ZDROWIA”.

Program Warsztatów obejmował:

• część praktyczną, czyli wykonywanie przez ośmioklasistów ćwiczeń laboratoryjnych, ćwiczeń związanych z drukiem 3D i ćwiczeń językowych według przygotowanych instrukcji,
  • część teoretyczną, w której:
  • pani dietetyk Monika Jałowiec z Bonne Sante Ropczyce - Gabinety Dietetyczne przedstawiła prezentację dotyczącą składników żywności i ich wpływu na zdrowie człowieka,
  • pani Dorota Wiater z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach omówiła zagadnienia związane z bezpieczeństwem żywności, składem napojów energetyzujących, z zaleceniami zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży.

Dla uczniów szkół podstawowych zostały przygotowane ćwiczenia laboratoryjne z zakresu biologii, chemii, ćwiczenia z wykorzystaniem drukarek 3D oraz ćwiczenia rozwijające różne umiejętności językowe. Każda grupa ćwiczeniowa, licząca 4 osoby, otrzymała instrukcję i karty pracy do uzupełnienia oraz została zapoznana z zasadami bezpiecznej pracy w pracowniach i przepisami BHP.

Opiekunami grup laboratoryjnych byli uczniowie Zespołu Szkół:

• z klasy 1M – Wojciech Barwiński i Mateusz Kozioł,
  • z klasy 2 LG – Patrycja Krzemień, Karolina Sobusik, Kamil Mikowski, Dawid Kwaśniak,
  • z klasy 3 LG – Mykola Kovtun,
  • z klasy 3 EK – Justyna Jezuit,
  • z klasy 4 EK – Izabela Ozga, Martyna Kisiel, Izabela Ziajor, Jakub Oleś, Maksymilian Rachwał,
  • z klasy 4 TBF – Kacper Pociask i Patryk Strzałka.

Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele Zespołu Szkół: p. Renata Kopala, p. Katarzyna Piękoś i p. Agnieszka Róg, p. Bartłomiej Dudka. Pani Katarzyna Nieroda w multimedialnej klasopracowni językowej przeprowadziła zajęcia poszerzające i utrwalające słownictwo z zakresu składników żywności i ich wpływu na zdrowie człowieka.
Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń uczniowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez uczennice z klasy 3FH – Natalię Stręk i Julię Wszołek.
W drugiej części zorganizowanych Warsztatów zebrani obejrzeli prezentację i wysłuchali informacji na temat oferty edukacyjnej Zespołu Szkół przygotowanej na rok szkolny 2023/2024.
Zorganizowane po raz jedenasty w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czynny udział młodzieży ze szkół podstawowych w ćwiczeniach pod opieką nauczycieli i uczniów był dla wielu interesującym przeżyciem oraz ciekawym sposobem zdobywania wiedzy.
Za pomoc w organizacji Warsztatów serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół: p. Mariuszowi Pilchowi , p. Krzysztofowi Klimkowi, p. Tomaszowi Wojnarowskiemu i p. Renacie Dumarze.

Organizatorzy:
mgr Renata Kopala