Dzis jest 19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Wyroby azbestowe w budownictwie - szkolenie PDF Drukuj Email
wtorek, 21 lutego 2023 11:48

Wyroby azbestowe w budownictwie ciągle naszym wrogiem.

W dniach 7-9 luty 2023r. w Zespole Szkół im ks. dra Jana Zwierza odbyło się szkolenie „W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz ich bezpiecznego użytkowania dla uczniów szkół średnich, kształcących w zawodach związanych z budownictwem” organizowane przez Główny Instytut Górnictwa.
Ogólnopolskie przedsięwzięcie było realizowane na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Technologii ze środków Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.
W naszej szkole już po raz drugi gościliśmy Państwa z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach-Centrum Rozwoju Kompetencji szkoleń stacjonarnych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w zakresie bezpiecznego postępowania z wyrobami posiadającymi azbest.

Po raz pierwszy zajęcia poświęcone tej tematyce odbyły się we wrześniu 2021r. i uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich klas Technikum Budowlanego. W obecnej edycji brali udział uczniowie I i II klasy Technika Robót Wykończeniowych. Zajęcia odbywały się w trybie stacjonarnym z wykorzystaniem sprzętu do Wirtualnej Rzeczywistości.
Szkolenie zakończyło się egzaminem sprawdzającym, po zdaniu którego uczniowie otrzymają zaświadczenia uprawniające do pracy z tym szkodliwym materiałem i było ono bezpłatne.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczniowie chętnie zadawali pytania. Podczas ćwiczeń aktywnie pracowali, a dzięki zastosowanej technologii mieli możliwość wykonać prace z wyrobami niebezpiecznymi w sposób niezagrażający zdrowiu.

zobacz film

Opracowała: