Dzis jest 28.05.2024, imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira
advert 1
advert 2
advert 3
MALOWANA WERSJA „CHŁOPÓW” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 11 listopada 2023 19:13

LEKCJA W KINIE.
MALOWANA WERSJA „CHŁOPÓW” WŁADYSŁAWA REYMONTA.

 

26 i 27 X 2023r. uczniowie kilku klas z Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w ramach edukacji filmowej uczestniczyli w zajęciach z serii „Helios dla szkół”.
Na początku widzowie zostali wprowadzeni w świat społeczności chłopskiej XIX wieku żyjącej zgodnie z rytmem czterech pór roku (pięknie zaakcentowanych w malarskich impresjach).
Następnie zobaczyli kulisy procesu powstawania filmu w technice malowanej animacji oraz obrazy polskich artystów wykorzystane w produkcji.


Chłopi” – to film mający uniwersalną wymowę, bo zawsze ludzie będą doświadczać miłości, zazdrości, konfliktu pokoleń, poczucia krzywdy i konieczności określenia się wobec wymagań społeczeństwa.
Czy adaptacja mogła zaciekawić nastolatków?


 


 


Odpowiedzią może być recenzja uczennicy kl. 5EK Natalii Saj:


„Film ,,Chłopi”, który miał swoją premierę 13 października 2023 roku, został wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę oraz Hugha Welchmana i wyprodukowany przez BreakThru Films. Jest malarską animacją powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule, która w 1924 roku otrzymała nagrodę Nobla. To druga ekranizacja po ,, Twoim Vincencie” wyprodukowana w tym unikatowym stylu.
Jest on fantastyczną podróżą w czasie, która ukazuje trudności, radości i codzienne życie chłopów. Reżyserom udało się wyeksponować istotna rolę przyrody oraz tradycji przedstawioną w pierwotnej powieści Reymonta. Warto jednak zaznaczyć, że kinowa adaptacja dzieła przedstawia tę historię z punktu widzenia Jagny. Mamy więc do czynienia ze zjawiskiem herstorii, czyli opowiadania historii ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odgrywały kobiety. Dopełnieniem całego dzieła filmowego jest zapierająca dech w piersiach muzyka stworzona na potrzeby filmu przez L.U.C., czyli Łukasza Rostkowskiego, niesamowicie oddająca charakter ukazywanych scen. Warto również nadmienić, że casting został przeprowadzony niezwykle profesjonalnie, ponieważ aktorzy wiarygodnie odgrywali swoje role, np. Kamila Urzędowska jako Jagna czy Robert Gulaczyk, który wcielił się w rolę Antka Boryny.
Sądzę, że dzieło jest warte obejrzenia. Zrobiło na mnie niesamowite wrażenie; hipnotyzuje od pierwszych sekund swoją różnorodnością, paletą rozmaitych barw i unikatowością. Jest to z pewnością produkcja, która zapisze się w historii polskiej kinematografii. Poruszyła moje serce nawet go nie dotykając, bo tak właśnie powinna działać sztuka”.


Małgorzata Bieniasz, Natalia Saj


Chłopi | Oficjalny zwiastun / trailer nr 1 | 2023 | Film (filmweb.pl)
Chłopi | Oficjalny teaser nr 1 | 2023 | Film (filmweb.pl)
Chłopi (2023) - Filmweb

Poprawiony: sobota, 11 listopada 2023 19:28
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 156 gości 

Pracownie w ZS