Dzis jest 19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Niecodzienna Lekcja Chemi PDF Drukuj Email
wtorek, 24 marca 2009 18:10
Wyjazd na zajęcia zorganizowała Pani mgr inż. Katarzyna Piękoś, nauczycielka chemii
w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach. Lekcja odbyła się na Politechnice

im. Ignacego Łukasiewicza  w Rzeszowie.

Pełna nazwa zajęć brzmiała:  XVI Seminarium "Wybrane problemy chemii".

Zajęcia zorganizowane zostały przez Politechnikę Rzeszowską, I LO w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

W auli Politechniki o godz. 900 zebrało się kilkuset uczniów uczniów z całego województwa wraz ze swoimi opiekunami. Zajęcia odbywały się także 19 lutego, stąd niektórzy zainteresowani mieli możliwość przez dwa dni uczestniczyć w niecodziennych lekcjach.

Na początku można było wysłuchać bardzo interesującego wykładu pt. "Praktyczna strona chemii organicznej" wygłoszonego przez dr hab. inż. Wiktora Bukowskiego, prof. PRz. Można było dowiedzieć się, że chemia organiczna zawładnęła światem i pozwoliła osiągnąć dzisiejszy stan technologiczny i społeczny. Związki organiczne wykorzystywane są do produkcji m.in. leków, związków zapachowych, dodatków żywnościowych.

Kolejny wykład pt. ,,100 lat syntetycznych polimerów" przedstawił prof. dr hab. inż. Henryk Galina. Pan Profesor mówił wiele ciekawych informacji m. in.,że syntetyczne polimery stanowią podstawowy składnik wielu materiałów m.in. tworzyw sztucznych, farb, lakierów.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczną stronę zajęć. Z pewnością stanowiły one duża atrakcję, gdyż umożliwiły ,,na żywo” zobaczyć uczniom różne ciekawe doświadczenia. Zajęcia laboratoryjne były prowadzone przez pracowników wydziału chemicznego PRz. Dotyczyły chemii organicznej, chemii ogólnej oraz elektrochemii. Uczniowie także próbowali swoich sił pomagając prowadzącym w przeprowadzanych badaniach. Dla bezpieczeństwa musieli być ubrani w specjalne płaszcze, okulary i rękawiczki. Przez parę godzin mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

Po zakończonych zajęciach pełne pozytywnych wrażeń uczennice wraz z Panią opiekunką Katarzyną Piękoś wróciły do Ropczyc.

Z pewnością był to dla nich wielki dzień.

Beata Cebulska

Poprawiony: wtorek, 24 marca 2009 18:29