Szkolny finał ogólnopolskiego projektu „Pawlikowska-Jasnorzewska w szkole!”
„Kto chce, bym go kochała, nie może być nigdy ponury…” – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
We wtorek, 8 kwietnia 2025 roku, w naszej szkole odbył się finał ogólnopolskiego projektu edukacyjno-artystycznego „Pawlikowska-Jasnorzewska w szkole!”. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom postaci jednej z najwybitniejszych poetek XX-lecia międzywojennego, nazywanej nie bez powodu „polską Safoną”. Projekt udowodnił, że literatura może być nie tylko źródłem wiedzy, ale również inspiracją do twórczego działania – także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Inicjatywa została zrealizowana przez nauczycielki języka polskiego: Małgorzatę Bieniasz, Annę Kędzior i Wioletę Wiśniewską-Fudalę, przy współpracy z biblioteką szkolną, która aktywnie wspierała organizację projektu. Uroczystość rozpoczęła się od powitania Dyrekcji, grona pedagogicznego oraz społeczności uczniowskiej. Następnie zaprezentowano główne założenia projektu oraz sylwetkę poetki, która stała się inspiracją dla wszystkich działań konkursowych. Część artystyczna zainaugurowana została recytacją wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wykonaniu uczniów: Amelii Doroby (3F) oraz Dawida Bujaka (2M) . Kolejnym punktem była prezentacja utworu „Pocałunki” w wykonaniu Sanah.
Następnie zaprezentowano podcast „Niebanalnie o artystce”, przygotowany przez uczniów klasy 3PR – Marcina Darłaka i Szymona Dunaja. W przystępny sposób przedstawili oni życie i twórczość poetki. W dalszej części programu uczniowie klasy 3PR – Szymon Kurowski i Kamil Wanat – zaprezentowali projekt multimedialny, w którym z pomocą nowoczesnych narzędzi cyfrowych „ożywili” portret poetki, łącząc literaturę z technologią w innowacyjnej formie. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród w pięciu kategoriach. Jury nagrodziło zarówno wiedzę literacką, jak i kreatywność w interpretacji twórczości poetki, prace plastyczne oraz projekty multimedialne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Szczególnym akcentem artystycznym było pojawienie się na scenie dwóch uczennic – Kingi Frankowicz i Marty Świerad – które wcieliły się w postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz jej siostry. Ich obecność stanowiła subtelną, żywą scenografię, nadając wydarzeniu wyjątkowy, poetycki klimat. W czasie finału – oraz na terenie szkoły – uczniowie i nauczyciele mogli również zabrać ze sobą „wiersze na wynos”.
Laureaci konkursów
Test wiedzy o życiu i twórczości poetki
1. Mikołaj Matłok – kl. 3F 2. Natalia Rybska – kl. 3F 3. Gabriel Róg – kl. 1OPR
Rysunek do wiersza (tradycyjnie i z wykorzystaniem AI – miejsca ex aequo)
1. Sylwia Wójcik – kl. 3EK i Franciszek Buniowski – kl. 1OPR 2. Julia Kołczak – kl. 3HRB i Hubert Dobosz – kl. 2PR 3. Małgorzata Ochab – kl. 5FH i Gabriela Bizoń – kl. 3LGF
Wyróżnienie: Aleksandra Rudny – kl. 5LG
Portret MP-J (tradycyjnie i z wykorzystaniem AI)
1. Jakub Cudecki – kl. 2F 2. Szymon Bajor – kl. 5PS 3. Kamil Patro – kl. 5PS
Podcast: „Niebanalnie o MP-J”
1. Marcin Darłak i Szymon Dunaj – kl. 3PR 2. Szymon Kurowski i Kamil Wanat – kl. 3PR 3. Anna Trałka – kl. 3OH
Recytacja
1. Dawid Bujak – kl. 2M 2. Amelia Doroba – kl. 3F
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji szkoły oraz Rady Rodziców za ufundowanie nagród oraz za wsparcie finansowe i organizacyjne. Wyrazy uznania kierujemy także do wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursach i finale – za ich zaangażowanie, kreatywność oraz literacką wrażliwość. ! Wszystkie prace konkursowe – rysunki oraz portrety wykonane zarówno tradycyjnie, jak i przy użyciu sztucznej inteligencji – można oglądać w dwóch miejscach: nagrodzone i wyróżnione prace znjdują się w holu głównym budynku A, a pozostała część wystawy w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy!
Opracowanie: Wioleta Wiśniewska-Fudala Małgorzata Bieniasz Anna Kędzior
|