Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Na tropie dzikich wysypisk śmieci PDF Drukuj Email
wtorek, 05 maja 2009 22:00

Do akcji włączyła się także nasza szkoła. 10 osobowy zespół z klasy 2 b LP w następującym składzie:

• Bieszczad Agnieszka
  • Cwanek Dagmara
  • Cwanek Klaudia
  • Fitoł Ewelina
  • Hadała Alicja
  • Kołodziej Joanna
  • Królikowska Sabina
  • Martyniuk Ilona
  • Walewska Joanna
  • Wielgus Małgorzata

tropił wysypiska na terenie gminy Ropczyce.

W ramach tego projektu w naszej szkole 8 kwietnia została przeprowadzona lekcja ekologiczna, dotycząca problemów gospodarki odpadami, w szczególności dzikich wysypisk śmieci, zagrożeń, możliwości ich przeciwdziałania oraz likwidacji.

Nasz zespół natychmiast wziął się do pracy. Po skończonych zajęciach szkolnych, z aparatem
w ręku, wyruszałyśmy na poszukiwanie dzikich wysypisk. W trakcie fotografowania doszłyśmy do wniosku, że nasza gmina jest bardzo zaśmiecona. Foliowe reklamówki, szklane
i plastikowe butelki leżały dosłownie wszędzie. Wstrząsający był widok „zasypanej” wręcz rzeki Wielopolki. Okazuje się, że stała się ona dla mieszkańców Ropczyc i okolic składowiskiem śmieci – na brzegach można znaleźć stare opony, złom, plastiki, butelki, zużyte sprzęty domowe, itp. W lesie koło Ośrodka Zdrowia znalazłyśmy najwięcej małych wysypisk. Całe to miejsce wzbudza litość, ale przede wszystkim trwogę przed nieświadomością tych, którzy tak bardzo niszczą przyrodę.

Dlaczego pozbywają się śmieci w ten sposób? To pytanie trapiło nas przez cały czas. Każdy chciałby mieszkać w czystym i zadbanym mieście, a przecież ludzie sami doprowadzają gminę do takiego stanu. Dlatego takie projekty są bardzo potrzebne, ponieważ człowiek uświadamia sobie jak ważne jest dbanie o środowisko.

Cały nasz zespół opracował listę sposobów na rozwiązanie tego problemu, oto one:

1. Unikanie kupowania produktów w plastikowych opakowaniach, jeżeli jest możliwe znalezienie ich odpowiedników w tekturowych pudełkach, papierowych workach czy szklanych butelkach (mleko, owoce, warzywa, kasze, sól, oleje, napoje, kosmetyki
    i wiele innych).
  2. Unikanie jednorazowych plastikowych sztućców, naczyń, maszynek do golenia, zapalniczek - produkty te mają swe wielorazowe, trwałe, a dzięki temu także tańsze odpowiedniki.
  3. Unikanie plastikowych opakowań, a jeśli nie jest to możliwe, używanie ich wielokrotnie.
  4. Wybieranie produktów o prostszych, lżejszych opakowaniach.
  5. Usunięcie dzikich wysypisk śmieci i ogrodzenie terenów, na których się znajdowały,
    w celu uniknięcia ponownego powstania wysypiska.
  6. Zwiększenie liczby kontenerów i koszy na śmiecie oraz częstsze ich opróżnianie przez służby komunalne.
  7. Powstanie większej ilości miejsc skupu odpadów, które można poddać powtórnej obróbce.
  8. Wyższe kary za nielegalne wyrzucanie śmieci oraz patrolowanie miejsc najczęściej zaśmiecanych.

„Pokaż mi swoje śmieci, a powiem Ci kim jesteś -  EGOISTYCZNYM BRUDASEM”

Liczymy na to, że wyznaczone przez nas dzikie wysypiska zostaną zlikwidowane, a ludzie zaprzestaną dalszej degeneracji terenu.

Sabina Królikowska, Ilona Martyniuk (klasa 2 b LP)

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2009 22:19