Dzis jest 28.03.2024, imieniny Anieli, Kasrota, Soni
Informacje dla uczniów, którzy nie zdali egzaminu maturalnego, lub pragną podwyższyć jego wynik PDF Drukuj Email
środa, 01 lipca 2009 17:59

Kolejne sesje egzaminacyjne

Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego:

1. Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z określonego przedmiotu lub przedmiotów w części ustnej lub pisemnej, może ponownie przystąpić do tego egzaminu lub egzaminów w kolejnych sesjach egzaminacyjnych przez okres 5 lat od daty pierwszego egzaminu maturalnego.
  2. Absolwent, który nie zdał określonego przedmiotu/przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub pisemnej i nie otrzymał świadectwa dojrzałości, może zmienić poziom niezdanego egzaminu lub wybrać inny przedmiot, z wyjątkiem przedmiotu, który zdawał jako dodatkowy.
  3. Absolwent, który nie zdał, części ustnej egzaminu z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, przystępując ponownie do egzaminu z tych języków, może wskazać w deklaracji poprzednio wybrany temat lub wybrać inny temat z listy tematów przygotowanej w szkole.

Absolwent, który zamierza podwyższyć wynik egzaminu maturalnego lub zdawać przedmioty dodatkowe:

1. W kolejnych sesjach egzaminacyjnych absolwent ma prawo przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego z jednego lub więcej przedmiotów w celu podwyższenia wyniku egzaminu w części pisemnej lub części ustnej, a także może przystąpić maksymalnie do trzech nowych egzaminów z przedmiotów wybranych jako dodatkowe.
  2. Jeśli zdający wybiera jako kolejny przedmiot dodatkowy język obcy nowożytny, zdaje go w części ustnej na poziomie rozszerzonym i w części pisemnej na poziomie rozszerzonym.
  3. Absolwent, który chce podwyższyć wynik części ustnej egzaminu z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego – języka kaszubskiego, może wskazać w deklaracji poprzednio wybrany temat lub wybrać inny temat ze szkolnej listy tematów.
  4. Absolwent może podwyższyć wynik części ustnej egzaminu z języka obcego nowożytnego, przy czym jeśli zdał egzamin na:

1. poziomie podstawowym, może przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym,
    2. poziomie rozszerzonym, może przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym,
    3. poziomie dwujęzycznym, może przystąpić do egzaminu na poziomie dwujęzycznym.

5. Absolwent może podwyższyć wynik części pisemnej egzaminu, przy czym jeśli na świadectwie/aneksie miał wpisany wynik na:

2. poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym, może przystąpić do egzaminu tylko na poziomie rozszerzonym,
    3. poziomie rozszerzonym, może przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym,
    4. poziomie dwujęzycznym, może przystąpić do egzaminu na poziomie dwujęzycznym.

6. Absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego, może przystąpić ponownie do rozwiązywania dodatkowych zadań egzaminacyjnych w drugim języku nauczania.

Aneks do świadectwa dojrzałości

1. Zdający, który podwyższył wynik egzaminu albo przystąpił do egzaminu z przedmiotu dodatkowego, otrzymuje aneks do świadectwa dojrzałości wraz z jednym jego odpisem.
  2. Aneks wraz z odpisem jest wydawany, za potwierdzeniem odbioru, w macierzystej szkole zdającego.

Poprawiony: środa, 01 lipca 2009 18:50