Dzis jest 18.04.2024, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
Order Orła Białego dla księdza Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj Email
niedziela, 18 października 2009 18:42

Uroczystość wręczenia najwyższego polskiego odznaczenia rodzinie ks. Jerzego Popiełuszki nastąpi prawdopodobnie w poniedziałek, w 25. rocznicę jego śmierci powiedział Paweł Wypych

z Kancelarii Prezydenta. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską służbę bezpieczeństwa w październiku 1984 roku.

25 lat temu, 19 października, funkcjonariusze specjalnej grupy ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatrzymali jego auto w okolicach Górska w powiecie toruńskim, kiedy po odprawionej w Bydgoszczy mszy św. wracał do Warszawy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został uprowadzony, wiele wskazuje na to, że był torturowany. 30 października jego ciało wyłowiono

z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

W 1997 roku Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki.

Jutro i pojutrze w całej Polsce będą odbywały się uroczystości związane z 25. rocznicą męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

(PAP, IAR)

Poprawiony: niedziela, 18 października 2009 19:00