Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Konkurs o Juliuszu Słowackim PDF Drukuj Email
czwartek, 05 listopada 2009 19:08

Impreza finałowa miała miejsce w gościnnych progach Centrum Kultury w Ropczycach, z którym szkoła od kilku lat współpracuje. Odbyła się 23 października 2009 r. Uświetnił ją program artystyczny przygotowany przez Szkolne Kółko Teatralne, zatytułowany „Rozmowy o uczuciach wg Juliusza Słowackiego”. Tę historię, opartą na tekstach poety, wyśmienicie zagrali debiutanci, popisując się talentami aktorskimi, wokalnymi i muzycznymi. Odpowiednia scenografia, kostiumy z epoki, charakteryzacja – wszystko to sprawiło, że na kilkadziesiąt minut przenieśliśmy się w czasy 1 połowy XIX wieku. W przygotowanie inscenizacji zaangażowały się panie polonistki: Aneta Dylska, Małgorzata Bieniasz, Renata Tobiasz i Dorota Mucha. Całą uroczystość poprowadziła p. Grażyna Szypuła, która słowo mówione wzbogaciła prezentacją multimedialną.

Jury, pracujące pod przewodnictwem wicedyrektorki Janiny Pupy, miało przyjemność oceniać uczestników konkursu rywalizujących w czterech kategoriach:

1. plansza poświęcona życiu i/lub twórczości wieszcza;
  2. rozprawka na temat: „Czy Słowacki wielkim poetą był”?;
  3. pamięciowa recytacja wybranego wiersza;
  4. wiedza o sylwetce twórczej pisarza.

Zwycięzcami w pierwszej kategorii okazali się uczniowie: Karolina Kozioł (2b LP), Anita Gryboś (4 THT) i Mateusz Patyk (3 TPM). Najlepsze rozprawki napisali: Beata Cebulska (4 TE), Karolina Kozioł (2b LP) i Damian Jaworek (2 TEH).

Piękną recytacją zachwycili:

1. miejsce Barbara Majka (2 TEH),
  2. miejsca Joanna Kołodziej (3b LP) i Marta Stec (1 TEO),
  3. miejsca Ewelina Kubik (1 THT) i Iwona Makuch (3 TPM).

Emocje publiczności wzbudził konkurs o życiu i twórczości Słowackiego, przeprowadzony w formie turnieju „Jeden z Dziesięciu” przez piszącą te słowa. 70 pytań, przygotowanych przez organizatorki, pozwoliło wytypować najlepszych.

Ogromną wiedzą wykazały się zwłaszcza finalistki:

1. Ewelina Ciosek (3a LP),
  2. Elżbieta Traciak (4 TE),
  3. Anna Świerad (4 TE).

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół im. Ks. dra J. Zwierza.

Dwusetna rocznica urodzin Juliusza Słowackiego uczczona została w sposób godny wieszcza narodowego. Mam nadzieję, iż konkurs nie pozostawił wątpliwości, że Słowacki był  nie tylko wielkim poetą, ale także wielkim Polakiem.

Małgorzata Maroń

Poprawiony: piątek, 06 listopada 2009 07:50