Dzis jest 25.04.2024, imieniny Jarosława, Marka, Wiki
Niezwykły świat chemii PDF Drukuj Email
wtorek, 15 lutego 2011 08:13

Seminarium rozpoczęło się o godz. 900. Licznie przybyłych na to spotkanie uczniów wraz
z opiekunami powitał prodziekan Wydziału Chemicznego – dr hab. Inż. Wiktor Bukowski. Podał plan konferencji, przedstawił prelegentów i zapoznał tegorocznych maturzystów z ofertą kształcenia Wydziału Chemii Politechniki Rzeszowskiej, krótko charakteryzując każdy z kierunków.
Tegoroczne seminarium chemiczne wpisane zostało w obchody Międzynarodowego Roku Chemii, proklamowanego decyzją ONZ na wniosek IUPAC oraz UNESCO.

Obejmowało ono zajęcia wykładowe i laboratoryjne.

Pierwszą część około godz. 920 rozpoczął wykład pt: „Maria Skłodowska-Curie i jej dzieło”, w którym pani prof. Maria Kopacz przybliżyła sylwetkę dwukrotnej laureatki nagrody Nobla (z fizyki w 1903r. oraz z chemii w 1911 r.), jako wybitnego naukowca,
ale również wspaniałej żony i matki. Temat wykładu nie został wybrany przypadkowo. Bieżący rok zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 3 grudnia. 2010 r. został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej – Curie, więc szczególnie teraz należy zachęcić wszystkich do zapoznania się z życiorysem i dziełem naszej wielkiej rodaczki.  Na koniec swojego wystąpienia prof. Kopacz zaprezentowała kilka fotografii z życia Marii Skłodowskiej-Curie.

Po dziesięciominutowej przerwie uczestnicy seminarium mieli przyjemność wysłuchania wykładu prof. Wiktora Bukowskiego - „Po co nam ta cała chemia?”. Wykładowca
w prosty, niejednokrotnie zabawny sposób zaprezentował pozytywne i negatywne „oblicze” chemii, z którą mamy do czynienia każdego dnia, zapewne nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. W trakcie trwania swojego wystąpienia uświadomił słuchaczy,
że nauka ta leczy, chroni, upiększa, ułatwia życie, lecz może też… zabić.

Część konferencyjna zakończyła się około godz. 1130. Zebrani podziękowali prelegentom brawami i wręczyli im kwiaty.

Na kolejną część zajęć uczniowie udali się do laboratoriów Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej:

Przedstawiciele ropczyckiego Zespołu Szkół znaleźli się w dwóch grupach laboratoryjnych. Podczas zajęć uczestnicy słuchali wskazówek profesorów prowadzących zajęcia, obserwowali zachodzące reakcje chemiczne, wykonywali rysunki, schematy, wykresy, doświadczenia, dokonywali pomiarów i odczytywali ich wyniki.

XVIII Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” zakończyło się o godz. 1400.
Przed wyjazdem pełni entuzjazmu, pozytywnych emocji i wrażeń uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli jeszcze zwiedzić Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej.

Należy wspomnieć, że całe to przedsięwzięcie zorganizowali: Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego
w Rzeszowie
oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Jacek Świerad - kl. 2 TE
Poprawiony: wtorek, 15 lutego 2011 08:31