Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Szkoła z klasą 2.0 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 16 stycznia 2012 13:30

Podsumowaniem ustaleń dokonanych podczas debat klasowych było stworzenie oficjalnej wersji Kodeksu 2.0 w trakcie debaty szkolnej, w której brała udział dyrekcja szkoły, koordynator programu, nauczyciele – opiekunowie grup młodzieży biorących udział w programie oraz uczniowie.

KODEKS 2.0 ZESPOŁU SZKÓŁ im. ks. dra JANA ZWIERZA W ROPCZYCACH

1. Na lekcjach i zajęciach dodatkowych wykorzystujemy dostępne w szkole zasoby TIK. Uczniowie korzystają z nich pod kontrolą nauczyciela.
  2. Korzystając z zasobów Internetu zarówno nauczyciele, jak i uczniowie  podają  adresy stron oraz autorów, którzy są im pomocni. Wszyscy podpisują także zdjęcia i teksty swojego autorstwa, które zamieszczają w Internecie, tak aby nikt nie przypisał sobie ich wysiłku.
  3. Wspólnie tworzymy listę programów i stron internetowych do wykorzystania na różnych przedmiotach i do różnych zadań.
  4. Wszyscy stajemy się aktywnymi uczestnikami życia szkoły poprzez częste korzystanie ze strony internetowej szkoły.
  5. Za zgodą nauczycieli uczniowie kontaktują się z nimi używając darmowych komunikatorów internetowych.
  6. Wykorzystując udostępnione przez nauczycieli adresy e-mail uczniowie wysyłają drogą elektroniczną zadania domowe i inne prace.
  7. Nie wchodzimy na strony internetowe o niedozwolonej treści.
  8. Nie podajemy niepowołanym osobom swoich danych osobowych, które umożliwiłyby wejście na strony wymagające naszego logowania.
  9. Popieramy korzystanie z e-dziennika w szkole.
  10. Uczymy dorosłych, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z zasobów TIK.
  11. Korzystamy z komputerów i dostępu do sieci również poza lekcjami.
  12. Przestrzegamy zasad korzystania z ogólnodostępnych portali społecznościowych.

Kolejnym krokiem było zaplanowanie i zrealizowanie zadania TIK. Każda z trzech grup uczestniczących w programie miała za zadanie wykorzystać w praktyce wybrane przez siebie punkty stworzonego wcześniej Kodeksu 2.0. Nauczyciele wraz z młodzieżą przygotowali bardzo ciekawe zadania, które nie tylko pomogły wszystkim zaangażowanym w program rozwinąć i pogłębić umiejętności związane bezpośrednio z technologią informacyjno-komunikacyjną, ale również dostarczyły mnóstwa radości i pozytywnych wrażeń. Praca nad nimi była dla wszystkich doskonałą zabawą i świetnym sposobem na integrację.

Następnym etapem, do którego przystąpią uczestnicy programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0 będzie zaplanowanie, realizacja i prezentacja projektów edukacyjnych. Wszystkie działania podjęte w trakcie realizacji programu zostaną przedstawione na Szkolnym Festiwalu 2.0.

Diana Dumara

Poprawiony: poniedziałek, 16 stycznia 2012 13:49