Dzis jest 19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
środa, 01 października 2008 08:21

26 września – Europejski Dzień Języków

„Bez znajomości języków obcych

człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu”

Antoni Czechow

Jak podają źródła internetowe idea Europejskiego Dnia Języków powstała w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Miał to być hołd dla wszystkich języków, którymi posługują się Europejczycy i które przeszczepili na inne kontynenty. Głównym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na potrzebę nauki języków obcych. Komisja Europejska podkreśla znaczenie różnorodności językowej i wielojęzyczności dla rozwoju tolerancji, szacunku dla innych nacji i kultur oraz zachowanie pokoju w Europie i na całym świecie. Przy okazji obchodów święta Rada Europy apeluje o uwagę i szacunek dla języków regionalnych i mniejszościowych. Mimo że nie są one uznane za języki urzędowe, ich używalność podlega ochronie prawnej i nie może być w żaden sposób dyskryminowana.

W Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza Europejski Dzień Języków przypomniany został uczniom dzięki audycji przygotowanej przez nauczycielki języka angielskiego Dianę Maślany i Katarzynę Nierodę. Celem audycji było przybliżenie idei Europejskiego Dnia Języków oraz wydarzeń, jakie się z nim wiążą. Uczniowie mieli również okazję posłuchać o przyczynach, dla których warto obchodzić takie święto. Przede wszystkim jednak audycja miała zachęcić uczniów do najszybszego rozpoczęcia nauki języków obcych.

Diana Maślany
Poprawiony: czwartek, 02 października 2008 17:46