Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Marcin - gawędziarz PDF Drukuj Email
środa, 31 października 2012 12:45

Zainteresował jurorów, uczniów i ich opiekunów zebranych w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego opowieścią o swojej wakacyjnej wędrówce po Pogórzu Dynowsko -  Strzyżowskim i wyprawie na Górę Chełm, ubarwiając dziesięciominutowe wystąpienie legendami i ciekawostkami. Prezentację przygotował pod opieką polonistki Małgorzaty Bieniasz przy dużej pomocy pana Stanisława Wójciaka, który zna wiele ciekawych historii związanych z naszym regionem. Kilka z nich znalazło się w opowieści Marcina, m.in. o Królu Węży zamieszkującym Górę czy o tajemniczych, pięknych dziewczynach zaklętych w gołębice. Materiałów dostarczyła także pani Renata Kopala – opiekunka szkolnego koła PTTK.

Po wstępnych eliminacjach Jury wyłoniło finałową piątkę, której zadanie polegało
na zmierzeniu się z trzyminutową improwizowaną wypowiedzią na wylosowany temat. Marcinowi przypadło zagadnienie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – rozwiń tę myśl, promując ciekawe miejsce związane ze swoją Małą Ojczyzną. Nie zastanawiając się długo, w pięknych słowach zaprosił wszystkich do odwiedzenia Szufnarowej – malowniczo położonej  wsi, z której pochodzi, przekonując, że najpiękniejsze są miejsca najbliższe sercu.

Walka była zacięta, pozostali finaliści snuli równie ciekawe opowieści, ostatecznie Jury ogłosiło werdykt, który przyniósł uczniowi naszej szkoły III miejsce na podium.
Był to na pewno udany debiut młodego gawędziarza.

To nie pierwszy sukces Marcina Ogrodnika: występuje z powodzeniem w muzycznych konkursach powiatowych i ogólnopolskich, zdobywając pierwsze nagrody w kategorii solistów, działa w szkolnym kabarecie i aktywnie włącza się w życie szkoły.
Na zakończenie dodam, że w dobie powszechnej infantylizacji języka dla polonisty to niezwykłe przeżycie usłyszeć kilkanaście prezentacji uczniowskich wygłoszonych swobodną, piękną i poprawną polszczyzną.

Małgorzata Bieniasz

Marcin Ogrodnik i p. Małgorzata Bieniasz