Dzis jest 28.03.2024, imieniny Anieli, Kasrota, Soni
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2012 PDF Drukuj Email
środa, 14 listopada 2012 10:49

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2012

Kampania prowadzona z okazji Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) 14 listopada 2012 r. jest czwartą odsłoną w pięcioletnim projekcie realizowanym pod hasłem „Edukacja i profilaktyka w cukrzycy”.
Jak podkreślono podczas szczytu WHO w 2011, jest pilna potrzeba kontynuowania
i nasilenia działań na rzecz wzmacniania i poszerzania świadomości o naszej odpowiedzialności za rozprzestrzenianie się epidemii cukrzycy i chorób niezakaźnych. Wszyscy musimy szukać rozwiązań, które mogą powstrzymać rozwój tych chorób.
Jest ważne, aby zaapelować zarówno do serc poszczególnych ludzi, jak i do opinii publicznej: musimy podjąć to wyzwanie.

Kampania IDF 2012 przyłącza się do apelu o ochronę zdrowia przyszłych pokoleń.
W tegorocznej kampanii szczególny nacisk jest położony na znaczenie edukacji – edukacji profesjonalistów zdrowia, osób z cukrzycą, osób z grupy ryzyka – w ograniczeniu wpływu cukrzycy na świat.

Kampania ma na celu edukować dzieci, ludzi młodych i wszystkich, angażować ich
i ośmielić do cukrzycy. Slogan użyty w kampanii brzmi: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”.

Jest ona adresowana głównie do dzieci i młodych ludzi, jako wiodącej siły w promocji zdrowia i rozpowszechnianiu przekazu na temat edukacji i prewencji.

Celem twórców tegorocznej kampanii jest:

• budowanie wśród dzieci i młodych ludzi świadomości niebezpieczeństwa,
  •  nauczenie rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych i czynników ryzyka cukrzycy,
  • przekonanie, że wielu przypadków cukrzycy typu 2 można zapobiec poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Trzy najważniejsze przesłania kampanii:

1.  Dostęp do podstawowej edukacji dla każdego.
  2.  Ryzyko wynika ze sposobu naszego życia.
  3. Osoby z cukrzycą spotykają się z dyskryminacją i stygmatyzowaniem.

Animowany film przygotowany przez International Diabetes Federation na Światowy Dzień Cukrzycy 2012 podkreśla znaczenie powszechnej edukacji cukrzycowej dla powstrzymania wzrostu globalnej epidemii i zapewnienia każdemu zdrowej przyszłości. Silnie eksponowanym symbolem jest kolor niebieski i niebieski pierścień. Osoby, które pozbyły się strachu przed cukrzycą dzięki edukacji i możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – przechodzą na „niebieską stronę”.

Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: środa, 14 listopada 2012 13:33