Dzis jest 18.04.2024, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
Wybrane Problemy Chemii PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 lutego 2013 16:42

W seminarium wzięli udział przedstawiciele Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza
w Ropczycach: Natalia Myzia, Adam Jabłoński (3TCE), Paweł Longosz (1TMT)
i Krzysztof Jabłoński (3TOM). Licznie przybyłych na konferencję uczniów wraz

z opiekunami powitał prodziekan Wydziału Chemicznego – dr hab. inż. Wiktor Bukowski. Podał plan seminarium, przedstawił prelegentów i zapoznał tegorocznych maturzystów z ofertą kształcenia
i specyfiką studiowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

Zorganizowane Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” obejmowało zajęcia wykładowe i laboratoryjne. W pierwszej części zebrani wysłuchali dwóch wykładów:
prof. Andrzeja Sobkowiaka
- na temat ogniw i baterii oraz prof. Jacka Lubczaka -
o izomerii optycznej. Omawiane zagadnienia były dla uczniów okazją do poszerzenia
i usystematyzowania wiedzy z zakresu chemii fizycznej
i organicznej. Na kolejną część zajęć uczniowie udali się do laboratoriów Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Przedstawiciele Zespołu Szkół znaleźli się w trzech grupach laboratoryjnych. Podczas zajęć praktycznych z zakresu biotechnologii, technologii polimerów, chemii fizycznej, organicznej i inżynierii chemicznej uczestnicy słuchali wskazówek profesorów prowadzących zajęcia, samodzielnie wykonywali doświadczenia, obserwowali zachodzące reakcje chemiczne, wykonywali schematy, wykresy, dokonywali pomiarów za pomocą dostępnego sprzętu laboratoryjnego i odczytywali wyniki.

Po zakończeniu części laboratoryjnej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli także zwiedzić Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, obejrzeć sale wykładowe
i laboratoryjne, porozmawiać ze studentami i spotkać się z pracownikami naukowymi.

Katarzyna Piękoś

Poprawiony: wtorek, 19 lutego 2013 13:24