Dzis jest 16.04.2024, imieniny Bernarda, Biruty, Erwina
Niemiecki jest prosty PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 marca 2013 11:43

Na moje zaproszenie naszą szkołę odwiedziła pani Joanna Lay, lektorka języka niemieckiego z Goethe-Institut w Krakowie, która poprowadziła bardzo ciekawe warsztaty z uczniami klas pierwszych technikum budowlanego oraz ekonomicznego. W zajęciach udział wzięli również zaproszeni goście: była to grupa 25 uczniów wraz z opiekunem
z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 2 w Ropczycach. Gimnazjaliści nie tylko świetnie się bawili podczas warsztatów ale też mieli okazję poznać naszą szkołę, obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół, jak również spróbować specjałów kuchni niemieckiej.

Zajęcia były bardzo niekonwencjonalne i nowatorskie (zapraszamy do obejrzenia zdjęć)
i na pewno na długo pozostaną w pamięci młodzieży. Były to m. in. konkursy, zabawy językowe, quizy z mapami,
z obrazkami. Lektorka wykorzystywała podczas nauki coraz to nowe rekwizyty jak piłki, balony, kolorową chustę, dzwonki i inne przedmioty, które czyniły warsztaty atrakcyjniejszymi. Na zakończenie każdy z uczestników dostał mały upominek.

Uczennica klasy pierwszej, Agnieszka Borowiec, tak oceniła całą imprezę:
Mnie najbardziej podobał się sposób, w jaki były prowadzone zajęcia. Była bardzo miła atmosfera, a dzięki zabawie w bardzo interesujący sposób mogliśmy zdobywać nową wiedzę o języku niemieckim, jak i również o samych Niemczech. Dzięki tym warsztatom z pewnością będę chętniej uczestniczyć w lekcjach języka niemieckiego. Jest to spowodowane tym, że zrodziły one we mnie większą chęć do poznawania tego języka, odkrywania nowych ciekawostek na temat Niemiec. Wiem, że dzięki temu łatwiej będzie mi się porozumieć z obcokrajowcami. Warto uczyć się języka niemieckiego, ponieważ jest on drugim, po języku angielskim, językiem międzynarodowym. Znając język niemiecki porozumiemy się z większością obcokrajowców. Również znajomość tego języka ułatwi nam poszukiwanie pracy, nie tylko za granicą, ale również w Polsce, ponieważ w ówczesnych czasach aby zostać przyjętym do pracy, głównym warunkiem jest wymagana znajomość co najmniej dwóch języków obcych. Dzięki znajomości tego języka możemy podjąć studia poza naszym krajem, co daje większe perspektywy na przyszłość.

Inna uczennica, Żaneta Ziomek, również brała udział w zajęciach:
Najbardziej podobały mi się gry, zabawy i konkursy, w których musieliśmy pracować
w grupach. Takie warsztaty pokazują też jak ważne jest integrowanie uczniów
i że w grupie można zdziałać więcej. Dzięki tym warsztatom na pewno będę chętniej uczyć się języka niemieckiego i uważniej uczestniczyć w lekcjach, dlatego,
że interesuję się językami i wiążę z nimi swoją przyszłość
”.

Zajęcia pokazały młodzieży, że język niemiecki nie jest ani trudny, ani nudny lecz wręcz przeciwnie: może być ciekawy i atrakcyjny. Dlatego każdy z uczniów, pozując na koniec do pamiątkowego zdjęcia, mówił: „Jasne, że klar” Smile

Na stronie internetowej www.blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour  można obejrzeć opis odwiedzin Deutsch-Wagen-Tour wraz ze zdjęciami.

G. Veith

Poprawiony: poniedziałek, 18 marca 2013 12:08