Dzis jest 04.03.2024, imieniny Adrianny, Kazimierza, Wacława
advert 1
advert 2
advert 3
Recenzje
Szlak nadziei PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 lutego 2024 11:39

Norman Davies
Szlak nadziei


Niezwykłe dzieło po raz pierwszy opisujące cały szlak Armii Andersa.

Chciałem pokazać ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez Władysława Andersa, a także niezwykły wachlarz ich uczuć i przeżyć od zrezygnowania i rozpaczy, przez strach, pragnienie, ciężkie próby i poświęcenie, aż do ulgi i nadziei”.
Norman Davies

 


Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii. Rozsypani po „nieludzkiej ziemi” Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa licząc na ocalenie. Przekraczali granice Związku Sowieckiego z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Anconą i Bolonią wiedzieli już, że te nadzieje pozostaną niespełnione.

To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Próbowali normalnie żyć. Działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty złożyły się na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów drugiej wojny światowej.

Nikt wcześniej nie opowiedział jej tak, jak czyni to teraz Norman Davies.
Wraz z fotografem Januszem Rosikoniem wyruszył śladem Armii Andersa. Odwiedził Rosję, Iran, Izrael, Włochy a nawet Nową Zelandię, Afrykę i Meksyk. Książka zawiera nieznane relacje świadków, niepublikowane materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące tę fascynującą podróż „szlakiem nadziei”.

Zapraszamy do biblioteki!

Poprawiony: piątek, 16 lutego 2024 11:43
 
Mama zawsze wraca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 lutego 2024 11:28

Agata Tuszyńska
Iwona Chmielewska
Mama zawsze wraca

 


Oparta na wspomnieniach ocalałej z Zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Poetycko zilustrowane świadectwo ocalającej mocy miłości i wyobraźni.
Nikt nie wie, że tu mieszka dziewczynka. Będziesz tu mieszkała jak krasnoludek. Tak mi powiedziała. [...] Nie czułam się smutna. Nie było mi źle. Nie wiedziałam w ogóle, że jest inne życie. Myślałam, że tak to jest. Nigdy nie chciałam wyjść, bo nie wiedziałam, że można wyjść”.
Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem, gdy wybuchła wojna. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę.
Nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta kasztany i listki, które przynosiła jej mama, sanki rysowane węglem na podłodze i odwiedzające ją szczury, których na początku wcale się nie bała.
Zosia Zajczyk ocalała, jako jedna z niewielu. Po latach opowiada swoją historię.
„Mama zawsze wraca” to spisana przez pisarkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską opowieść o niezwykłej więzi matki i córki wśród okrucieństwa wojny. Dodatkowy wymiar nadają jej subtelne, poetyckie ilustracje cenionej w Polsce i na świecie artystki Iwony Chmielewskiej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy

Poprawiony: piątek, 16 lutego 2024 11:38
 
Cykl: Wybór matki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 lutego 2024 11:05

Małgorzata Garkowska
Cykl: Wybór matki (tom 1)

 


Płock, 1946 rok. Michalina powraca do rodzinnego miasta z bagażem konspiracyjnej działalności, małą córeczką i nadzieją, że po wojennej zawierusze zdoła odnaleźć upragniony spokój. Szybko jednak się okazuje, że walka jeszcze nie dobiegła końca, a niebezpieczeństwo czyha również i tutaj. Misternie budowane na nowo szczęście w jednej chwili może przysłonić cień demonów z przeszłości, a także tych nowych, rodzących się na podatnym gruncie Polski Ludowej. Czy młodemu i przystojnemu lekarzowi uda się uleczyć serce Miśki? Czy ona zdoła ocalić człowieka, dzięki któremu zyskała sens życia? Ile będą musieli poświęcić, żeby osiągnąć coś pozornie tak prozaicznego jak namiastka szczęścia?
"Wybór matki" to opowieść z historią w tle, o tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla miłości, oraz o trudnych wyborach i ich konsekwencjach, na które nie zawsze jesteśmy gotowi. Los jednak nigdy nie czeka na sprzyjający moment...

Most pomiędzy słowami
Cykl: Wybór matki (tom 2)

 


W surowej rzeczywistości Polski Ludowej można mówić tylko o tym, co wygodne dla partii, ale zupełnie nieistotne dla szarego obywatela. Codzienność przypomina jeden wielki pochód pierwszomajowy, w czasie którego sztuczne uśmiechy obywateli
i entuzjastyczne propagandowe hasła maskują strach, rozczarowanie i nakarmione nowymi obawami koszmary z przeszłości. Nieugięte zasady Michaliny i Piotra sprawiają, że żyje im się coraz trudniej. Michał natomiast z zapałem angażuje się w budowanie socjalistycznej ojczyzny, działając w ZMP.
Wyjeżdża na studia do Warszawy, gdzie poznaje Ninę, która nieodwracalnie odmieni jego los. Również Marysia zdaje się przedkładać korzyści płynące ze wspierania nowej władzy nad ideały.

Dlaczego niedopowiedzenia sprawią, że szczęście rodzinne bohaterów zawiśnie na włosku? Kim jest tajemnicza kobieta ze zdjęcia, którym Urząd Bezpieczeństwa szantażuje Piotra? Jaki słony rachunek przyjdzie zapłacić Reichmanom za życie w państwie wspieranym przez „bratnią pomoc” obcego rządu? Kto pozna słodko-gorzki smak miłości, a kto będzie gotów poświęcić wszystko, żeby ocalić ukochaną osobę?

Powieść Małgorzaty Garkowskiej udowadnia, że w zrujnowanym przez wojnę kraju można odbudować wszystko oprócz wolności. Wtedy świat się kurczy do indywidualnych dramatów, a jedynie szczera rozmowa i wsparcie bliskich pomagają nie zatracić się w zwątpieniu. Wyruszcie mostem pomiędzy słowami w drogę do bolesnych czasów, które paradoksalnie potrafiły wydobyć z człowieka to, co jest w nim najpiękniejsze.

Zapraszamy do biblioteki!

Poprawiony: piątek, 16 lutego 2024 11:11
 
Aleja bzów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 24 stycznia 2024 08:29

Seria - Aleja bzów
Autor: Aleksandra Tyl

 


Pakiet dwóch powieści Aleksandry Tyl, a w środku pachnące zakładki! Ciesz się zapachem bzu przez cały rok!

Wyjątkowa seria Aleksandry Tyl w nowej odsłonie! Poza dwoma tomami wciągających powieści w pakiecie znajdziesz pachnące zakładki. Daj się uwieść emocjom oraz zapachowi bzu, lektura będzie niezapomniana!

O szczęściu zaklętym w zapachach i miejscach…

Aleja Bzów
Na głowę Izabeli, samotnej młodej dziennikarki, spadają kolejne problemy. Po wyjeździe przyjaciółki pogłębiają się kłopoty finansowe dziewczyny, a w pracy trwa zawierucha. Na domiar złego pałac na wsi przy uroczej Alei Bzów, w którym Izabela spędziła dzieciństwo i gdzie mieszka jej babcia, został sprzedany przez gminę, więc staruszka niebawem będzie eksmitowana. Dopiero gdy Izabela poznaje Monikę, sąsiadkę wychowującą chorą córkę, jej problemy odchodzą na dalszy plan. Zaangażowana w pomoc nowej koleżance, pochłonięta pracą, nie zauważa, że i do niej nieśmiało zaczyna uśmiechać się szczęście. Bo choć przeprowadzka babci wydaje się nieunikniona, to każda wizyta w Alei Bzów powoduje u Izabeli mocniejsze bicie serca…

Szczęście pachnie bzem
Izabela jest na prostej drodze do szczęścia, ale los bywa przewrotny. Dziewczyna nie wie, że niebawem jej poukładany świat stanie na głowie. Trzeba będzie zweryfikować dotychczasowe plany, a co najważniejsze – zadać sobie pytanie, czym jest przyjaźń i jak wiele jesteśmy w stanie dla niej zrobić.
Opis pochodzi od wydawcy!

Poprawiony: środa, 24 stycznia 2024 08:32
 
Siedem królestw PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 24 stycznia 2024 08:18

Seria: Siedem królestw
Autor: Kristin Cashore
Młodzieżowa seria fantasy, science fiction

T. 1 - Wybrańcy

 


Wybrańcy to coś więcej niż fantasy, więcej nawet niż literatura? to zachwycająca przygoda, która odbije się echem w prawdziwym życiu. Czy dasz się jej porwać? Katsa ma siedemnaście lat, jest piękna i bystra, silna, ale i niepozbawiona słabości. Dysponuje Darem, który nawet w niej samej budzi obrzydzenie ? ma talent do zabijania. Z rozkazu władcy jednego z siedmiu królestw zmuszona jest wykorzystywać swój Dar jako królewska egzekutorka. Gdy staje się to dla niej nie do zniesienia, zakłada tajną Radę, by walczyć z tyranią. Życie Katsy zmienia się na zawsze w dniu, gdy spotyka księcia Po, obdarzonego Darem walki. Z początku dziewczyna nie podejrzewa, że zostaną choćby przyjaciółmi. Nie spodziewa się też, że dowie się czegoś nowego o swoim Darze i że trafi na trop straszliwej tajemnicy ukrytej w odległym kraju ? tajemnicy, która może zniszczyć wszystkie siedem królestw samymi tylko słowami. Barwna powieść Kristin Cashore z plejadą niezwykłych bohaterów, fascynująco wykreowanym światem, niebezpiecznymi przygodami i gorącym romansem zachwyca i pochłania bez reszty. Skradnie serce każdego, kto kiedykolwiek szukał własnej drogi w życiu. ?Powieść przepełniona zarówno gniewem, jak i radością?. NEW YORK TIMES ?Romans, od którego aż miękną kolana?. LA TIMES ?Wow, co za historia! Musiałam się dowiedzieć, jak się kończy!? Tamora Pierce Wybrańcy to pierwszy tom cyklu Siedem królestw. Kolejne części już wkrótce!


T. 2 - Iskra

 


Uroda to skuteczna broń – i Iskra zamierza jej użyć… Ta niezwykła dziewczyna obdarzona MOCĄ zawładnie wyobraźnią młodych czytelników. To nowoczesna bohaterka na niespokojne czasy.

Akcja nowej powieści Kristin Cashore dzieje się w świecie Wybrańców, ale kilkadziesiąt lat wcześniej. Tym razem autorka zabiera czytelników do kraju leżącego za górami, na wschód od siedmiu królestw, do górzystej, targanej wojnami krainy zwanej Dolinami. Nastał tam niespokojny czas. Młody król Nash z trudem utrzymuje się na tronie, a zbuntowani lordowie na północy i południu gromadzą armie, by go obalić. Góry i lasy roją się od szpiegów, złodziei i rozbójników.

Główna bohaterka, Iskra, mieszka w leśnej głuszy. Obdarzona dziką i niezwykłą urodą dziewczyna, z włosami koloru ognia, jest ostatnim żyjącym potworem w ludzkiej postaci. W równej mierze nienawidzona, co uwielbiana, posiada zdolność kontrolowania umysłów, jednak ze wszystkich sił stara się nie korzystać z tej mocy, by nie wydzierać tajemnic niewinnym ludziom. Zwłaszcza że sama skrywa niejeden sekret.

Któregoś dnia w domu Iskry pojawia się książę Brigan. Królewska rodzina prosi ją o wsparcie: ma pomóc w odnalezieniu spiskowców knujących przeciw władcy. Iskra zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej zdolności sięgają dalej, niż sobie kiedykolwiek wyobrażała. Jej moc może ocalić królestwo.

Gdyby tylko nie paraliżował jej lęk, że nadużywając swej mocy, stanie się takim samym potworem, jakim był jej ojciec… Iskra będzie teraz musiała zmierzyć się nie tylko z wrogami króla, ale także z samą sobą.


T. 3 – Bitterblue

 

 

 


Magiczne dary, zaklęcia i namiętności rządzą losami władców i poddanych całego królestwa.

Odkąd księżniczka Bitterblue i jej kraj zostały ocalone z łap króla Lecka, upłynęło osiem lat. Bitterblue jest teraz królową Monsei, a w jej kraju nareszcie panuje pokój. Niestety zły wpływ jej ojca, psychopaty obdarzonego mocą kontroli umysłów, trwa nadal.

Przeszłość jest pełna mroku, a doradcy młodziutkiej królowej zamierzają ułaskawić łotrów z czasów Lecka i o wszystkim zapomnieć. Bitterblue, która chce zacząć rządzić samodzielnie, postanawia zakwestionować decyzje doradców. By poznać prawdę o swoim kraju, podejmuje wielkie ryzyko: zaczyna samotnie i w przebraniu wymykać się nocą z królewskiego zamku.

Spotkanie z dwoma złodziejami, którzy kradną tylko to, co już zostało skradzione, odmienia życie Bitterblue na zawsze. Ta dwójka posiada ważne informacje na temat rządów Lecka, a jeden z nich, chłopak o nieznanym Darze, zdobywa także klucz do jej serca

Czy Bitterblue uleczy swoje królestwo? Czy pokona zaklęcie rzucone przez jej szalonego ojca?


Opis pochodzi ze strony: https://czytam.pl/


Poprawiony: środa, 24 stycznia 2024 08:26
 
BE MY EVER PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 16 stycznia 2024 12:41

BE MY EVER – PIERWSZY TOM NOWEJ SERII JULII BIEL!

 


Everlee musi uciec na drugą stronę kraju po tym, jak straciła wszystko, a lokalna społeczność sama postanowiła ją osądzić.
Teraz dziewczyna usiłuje znaleźć zapomnienie w beztroskim życiu studenckim i robić to, co robią jej rówieśnicy. To przecież nie może być trudne, prawda?

Pech chce, że na celownik bierze ją Maverick Frost, chłopak, który burzy wszelkie stereotypy i blokuje wszystkie jej ciosy. Everlee nie rozumie, dlaczego utalentowany sportowiec się na nią uwziął i postawił sobie za cel wydrzeć jej tajemnice, które pogrzebała głęboko i na zawsze. Ani dlaczego miałaby komukolwiek wybaczyć łącznie z samą sobą.
Nie przewidziała jednak, że nawet jeśli ona postanowiła zapomnieć o bolesnej przeszłości, to niekoniecznie oznacza, że przeszłość zapomniała o niej…

For Ever More - Wyczekiwana kontynuacja Be My Ever" to dowód na to, że czasem miłość nie wystarczy. A czasem… tak! Tematy poważne i zabawne przeplatają się w powieści jak pasma w warkoczu. Kipiąca od emocji fabuła bezwzględnie cię poturbuje, a następnie z mocą defibrylatora poderwie twoje serce do działania. Na końcu zaś z czułością zaleczy wszystkie rany.
Everlee ma huragan w sercu, podczas gdy Maverick konsekwentnie trzyma ją na dystans. W dodatku Frosta aktualnie usiłuje roztopić pół uniwerku. Mimo oczywistej chemii wydaje się, że tych dwoje nigdy nie będzie razem.
Jest jeszcze Haven – dziewczyna po przejściach – energiczna i słodka jak syrop klonowy. Haven głęboko wierzy, że może pokonać każdą przeszkodę i nic w życiu nie jest w stanie jej złamać. Dlatego chce namówić Everlee do próby zawalczenia o siebie (i przy okazji o Mavericka), a równocześnie bardzo pragnie przebić skorupę Ashtona, który jako jedyny doprowadza ją do szewskiej pasji i odbiera umiejętność logicznego myślenia. Jednak zanim Ash na serio zacznie rozważać przyszłość, najpierw musi rozprawić się z demonami przeszłości, które coraz odważniej wyciągają po niego szpony.
Wyśmienita i niepokojąca, przezabawna i uzależniająca.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Poprawiony: wtorek, 16 stycznia 2024 12:56
 
Seria Dewabad PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 stycznia 2024 19:48

Zatrać się w tajemniczej trylogii o mieście Dewabad
Autor: S.A. Chakraborty

 


Daj się ponieść niezapomnianej przygodzie w sercu magicznego miasta Dewabad! W uznanej na całym świecie trylogii autorstwa S. A. Chakraborty, na którą składają się Miasto mosiądzu, Królestwo miedzi i Imperium złota, towarzyszymy nastoletniej Nahri, złodziejce i szachrajce. Dziewczyna od zawsze uważała, że magia nie jest prawdziwa. Doskonale potrafiła wykorzystać tych, którzy w nią wierzą. Odczytywała losy z dłoni i uzdrawiała osmańską szlachtę na tętniących życiem ulicach XVIII-wiecznego Kairu.
Jednak pewnego dnia jej oszustwa obracają się przeciwko niej. Nahri przypadkowo przywołuje dżina władającego tajemniczą i potężną mocą, który opowiada jej legendę o pradawnym Dewabad, mieście z mosiądzu. Oszustka decyduje się wkroczyć w jego brutalny świat – a my wyruszamy w tę fantastyczną podróż razem z nią.


Pełne niesamowitości królestwo Dewabad
Dewabad jest przepełnionym magią, zdumiewającym miejscem, skrytym przed wzrokiem większości śmiertelników. Jednocześnie to gigantyczna metropolia, w której schronienie znalazły fantastyczne istoty z całego świata. Różnorodność i wielość postaci stworzonych przez Chakraborty składa się na niezwykle interesujący i wielopłaszczyznowy świat. Można się w nim zagubić (pozytywnie!) równie łatwo, co wśród krętych uliczek Dewabadu. Autorka pozwala czytelnikom na podążanie jedną z dwóch możliwych ścieżek. Pierwszą z nich jest samodzielne odkrywanie tajemnic mieszkańców Dewabadu wraz z rozwojem powieści.
To nieraz może okazać się równie wymagającym, co satysfakcjonującym zadaniem. Natomiast wybranie drugiej ścieżki to zdecydowanie się na podróż z przewodnikiem. Jest nim strona internetowa autorki, na której można znaleźć szczegółowe kompendium wiedzy o powieściowym świecie i jego (nie)ludności.


Dewabad i islamskie wzorce
Złożoność świata Dewabadu zawdzięczamy splotowi bujnej wyobraźni Chakraborty, bogactwu islamskiej mitologii oraz historycznych dziejów krajów arabskich. Akcja trylogii rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy widmo nadchodzącej kolonizacji Bliskiego Wschodu przez Europejczyków zaczyna kłaść się cieniem na mocarstwie Imperium Osmańskiego. Historyczne nawiązania nadają głębi wykreowanemu przez autorkę uniwersum, a finezyjne zaszycie islamskiej mitologii w tkance powieści wciągnie bez pamięci każdego czytelnika. Dewabad jest przepełniony motywami i symbolami pochodzącymi z kultury arabskiej, co w połączeniu z fantastycznymi elementami świata przedstawionego stwarza nie tylko doskonałe tło dla zapierających dech w piersiach wydarzeń, ale również jest niezwykle wartościową prezentacją islamskiej kultury.


Polityczne intrygi Dewabadu
Trylogia o królestwie Dewabad przedstawia wiele tematów właściwych współczesnej polityce poprzez odzwierciedlenie schematów ucisku, nienawiści i korupcji, które są obecne w historii niemalże każdego kraju. Światowa polityka nie jest tu pobocznym wątkiem urozmaicającym serię powieści, a jednym z fundamentalnych elementów świata przedstawionego. Wykreowane przez Chakraborty postaci zmagają się nie tylko z problemami wynikającymi z rozwoju akcji. Są także uwikłane w polityczną siatkę zależności. Brutalna walka pomiędzy ludźmi i dżinami niesie za sobą konsekwencje, które wpływają na życie wszystkich mieszkańców Dewabadu. Jednak nic tutaj nie jest czarno-białe. Stykamy się z perspektywą obydwu stron konfliktu, co znacznie utrudnia opowiedzenie się po którejkolwiek z nich. Szlachetny bohater w każdej chwili może stać się bezwzględnym złoczyńcą.


S. A. Chakraborty – fenomenalna twórczyni Dewabadu
Za wykreowaniem tej niesamowitej, pełnej zwrotów akcji historii o królestwie Dewabadu stoi amerykańska pisarka Shannon A. Chakraborty. Trylogia o Dewabadzie jest jej literackim debiutem, który odbił się głośnym echem w kręgach pasjonatów fantastyki. Zapewniła jej ona nominacje do wielu nagród, a także wysokie pozycje na światowych listach bestsellerów. Krytycy docenili barwność przedstawionego świata, pałacową intrygę połączoną z konfliktami religijnymi, a także obrazowy styl pisania autorki. Wśród głosów uznania znalazła się również pozytywna opinia George’a R. R. Martina, autora cyklu Gra o Tron. Rezultatem międzynarodowego sukcesu, który odniosła Chakraborty, jest kontynuacja trylogii o mieście Dewabad. Jednak największym osiągnięciem pisarki jest stworzenie zaangażowanej w wykreowany przez nią świat społeczności internetowej. Dzieli się z nią chętnie swoimi spostrzeżeniami i żywo dyskutuje na temat wątków istotnych dla uniwersum Dewabadu. Na swojej stronie internetowej stworzyła przestrzeń eksponującą liczne fan-arty wykonane przez jej czytelników, a na Reddicie platformę do zadawania jej wszelakich pytań.


Czy dasz się ponieść historii o Dewabadzie?
Choć świat Dewabadu może na początku wydawać się skomplikowany i nieco onieśmielać, to warto sięgnąć po tę trylogię. Trudne tematy dotyczące polityki, walk religijnych i klasowych, czy problemów, z jakimi zmagają się imigranci są zrównoważone wartką akcją, motywami fantastycznymi oraz charakternymi postaciami. Wszystko to składa się na wciągającą opowieść z niepowtarzalnym klimatem, która trzyma nas w napięciu przez wiele setek stron. Zarówno amatorzy fantastyki, jak i osoby, które spotykają się z tym gatunkiem od czasu do czasu, znajdą w książkach Chakraborty coś dla siebie. A jeśli po zakończeniu trylogii będziecie chcieli pozostać w świecie Dewabadu, to w internecie znajdziecie całe mnóstwo materiałów przygotowanych przez autorkę i innych fanów, które pozwolą Wam przedłużyć Waszą podróż z Nahri i innymi bohaterami serii.

Autor recenzji: Barbara Sarnowska
Recenzja pochodzie ze strony:
Zatrać się w tajemniczej trylogii o mieście Dewabad - We need YA


Seria dostępna w bibliotece!

Poprawiony: czwartek, 04 stycznia 2024 20:00
 
Córka strażnika ognia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 stycznia 2024 19:38

Córka strażnika ognia
Autor: Angeline Boulley

 


Osiemnastoletnia Daunis Fontaine, pół-Amerykanka, pół-Odżibwejka, jest świadkiem morderstwa, skutkiem czego trafia w sam środek śledztwa prowadzonego przez FBI w sprawie nowego śmiertelnego narkotyku. Niechętnie zgadza się na rolę tajnej agentki i wykorzystanie odżibwejskiej medycyny ludowej do wytropienia źródła nieznanej substancji.

Na jaw wychodzą skrywane tajemnice i otwierają się zabliźnione rany, a Daunis przekonuje się, jak być silną Anishinaabe kwe –kobietą odżibwejską – oraz ile jest w stanie poświęcić dla swojej społeczności.

W przygotowaniu adaptacja filmowa dla platformy NETFLIX we współpracy z wytwórnią Higher Ground Baracka i Michelle Obamów

„Córka strażnika ognia”
Trafiła na listę 100 najlepszych młodzieżowych książek wszechczasów magazynu „Time”
Najlepsza powieść młodzieżowa platformy Amazon (czerwiec 2021)
Nominowana do listy „Kids’ Indie Next List Selection 2021”
Jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści roku 2021 „Entertainment Weekly”
Najlepsza książka młodzieżowa marca 2021 w „PopSugar".

Opis pochodzi od wydawcy.

Poprawiony: czwartek, 04 stycznia 2024 19:47
 
Dziewczyny którymi byłam PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 18 grudnia 2023 14:56

Dziewczyny którymi byłam
Autor: Tess SharpeDziewczyny, którymi byłam to pełna zwrotów akcji powieść YA. Opowiada ona o córce zawodowej oszustki, która trafia w sam środek napadu na bank. Prawa do adaptacji powieści zapewnił sobie Netflix. Producentką i odtwórczynią roli głównej jest gwiazda Stranger Things Millie Bobby Brown.

Troje nastolatków. Dwóch przestępców. Jedna droga ucieczki.

Nora, znana również jako Rebecca, Samantha, Haley, Katie i Ashley – dziewczyny, którymi była – jako córka zawodowej oszustki i naciągaczki zawsze wychodzi z opresji obronną ręką. Kiedy wraz z Wesem (byłym chłopakiem) i Iris (nową dziewczyną) trafia w sam środek napadu na bank i wszyscy troje zostają zakładnikami, Nora będzie musiała wykorzystać wszystko, czego nauczyło ją życie.

Przestępcy nie mają pojęcia, z kim będą musieli się zmierzyć…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Książka jest dostępna w bibliotece.

Poprawiony: poniedziałek, 18 grudnia 2023 15:01
 
Zimowy ogród PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 18 grudnia 2023 14:40

Zimowy ogród
Autor: Kristin Hannah

 


Wciągający od pierwszej strony Zimowy ogród to powieść niezwykła - epicka historia miłosna i jednocześnie kameralny portret kobiet na życiowych rozdrożach. Działa na wyobraźnię, porusza liryzmem i podnosi na duchu. Długo pozostaje w pamięci.
Czasem wystarczy otworzyć drzwi do przeszłości matki, aby odnaleźć swoją przyszłość.
Meredith i Nina Whitson są tak różne, jak tylko różne mogą być siostry. Jedna została w domu, zajmuje się dziećmi i rodzinną firmą; druga wyruszyła w świat i została słynną fotoreporterką. Kiedy ukochany ojciec ciężko zachoruje, obie siostry wraz nieakceptującą córek Anyą Whitson znajdą się przy nim. Nawet w tak ciężkich chwilach, matka jest wobec nich zimna i obojętna. Ojciec przed śmiercią wymusza na niej obietnicę: żona ma opowiedzieć córkom bajkę, którą zaczęła wiele lat temu i nigdy nie skończyła.
Tym razem ma dokończyć.

Opowieść, którą usłyszą od matki, okaże się zaskakująca. Jest to historia wielkiej, wieloletniej miłości, która zaczęła się w mroźnym Leningradzie czasów drugiej wojny światowej, a finał znajdzie na współczesnej Alasce. Nina wręcz obsesyjnie chce poznać prawdę i to ona zmusza matkę i siostrę do wyprawy w przeszłość. Na jaw wyjdą sekrety które wstrząsną całą rodziną.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Książka dostępna w bibliotece

Poprawiony: poniedziałek, 18 grudnia 2023 14:49
 
Sobie pisani PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 08 grudnia 2023 09:44

Sobie pisani
Jolanta Kosowska


 


 


Magiczna Praga, przyjaźń i alchemia miłości – najbardziej roman-tyczna powieść Jolanty Kosowskiej!
Życiem Marty, właścicielki biura podróży i przewodniczki po cze-skiej Pradze, wstrząsa nagła burza – jej ukochany, z którym wiązała przyszłość, otwarcie romansuje z inną i odjeżdża po gwałtownej kłótni. Choć jej życie osobiste się rozsypało, w pracy sukces przychodzi za sukcesem, a wszystko dzięki wsparciu oddanej przyja-ciółki Aleny oraz jej nieco ekscentrycznej babci Sofii. Starsza pani, zajmująca się „prostowaniem ludzkich dróg i korygowaniem niesprawiedliwości losu”, ma swój własny pomysł, jak pomóc odna-leźć Marcie szczęście. W wyniku jej intryg otaczająca młodą kobie-tę rzeczywistość powoli zmienia się w teatr iluzji, odgrywanych ról i niedopowiedzeń. Czy Marta, brnąc coraz głębiej w stworzony dla niej świat, zorientuje się, że jej życie stało się fikcją?

"Jolanta Kosowska po raz kolejny udowadnia Czytelnikom, że nie-które wartości nigdy nie przebrzmiewają. Pomimo upływu lat, mody i ludzkich słabości ciągle nam w duszy gra: magia oczekiwania, ulotność spojrzenia, nieśmiałe pocałunki i muśnięcie dłoni."
Mariola Sternahl

"Romantyczne zakątki Pragi są idealną scenerią do historii o miło-ści, jaką mogli zniszczyć ci, którzy starali się ją ratować. Wciągają-ca, nastrojowa powieść. Gorąco polecam!"
Danuta Chlupová

"Sobie pisani to powieść pełna niepowtarzalnych opisów i prze-siąknięta emocjami. To prawdziwa uczta dla ceniących wrażliwość pióra Jolanty Kosowskiej. Polecam serdecznie!"
Anna Kasiuk

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Książka dostępna w bibliotece szkolnej
Zapraszamy do wypożyczania!

Poprawiony: piątek, 08 grudnia 2023 09:55
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3