Dzis jest 24.03.2023, imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna
advert 1
advert 2
advert 3
Witamy na stronie głównej Zespołu Szkół
WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W BOGUCHWALE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 09 marca 2023 20:03

WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W BOGUCHWALE


Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Boguchwale oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Zainteresują wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego.


Kliknij aby powiększyć

Poprawiony: czwartek, 09 marca 2023 20:41
Więcej…
 
Zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 marca 2023 09:46

Udział uczniów Zespołu Szkół w zajęciach prowadzonych
przez pracowników

Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego

 

W dniu 6 marca 2023 r. grupa 42 uczniów Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach uczestniczyła w zajęciach dla szkół ponadpodstawowych organizowanych przez pracowników Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Uniwersytet Rzeszowski realizuje program współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, w ramach którego oferuje wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz możliwość udziału uczniów i nauczycieli w specjalnie organizowanych spotkaniach o charakterze dydaktycznym i badawczym. Harmonogram zajęć przygotowanych dla uczniów Zespołu Szkół obejmował:

 

  • wykład „Botanika w sądownictwie”, który poprowadziła pani prof. dr hab. Idalia Kasprzyk. Podczas wykładu wyjaśniła, co może być uznane za dowód w sprawie sądowej oraz jak należy zbierać roślinny materiał dowodowy, aby był uznany w procesie sądowym. Uczniowie poznali rośliny i grzyby trujące występujące w Polsce i skutki działania ich trucizn. Pani profesor odpowiedziała na pytanie dlaczego pyłek roślin i okrzemki są dobrym materiałem dowodowym. Przedstawiła najciekawsze sprawy sądowe, w których materiał roślinny był kluczowym dowodem sądowym.
  • wykład pani prof. dr hab. Zofii Sokołowicz - „Zwykłe jajko - „niezwykłe”!, w którym wyjaśniła, że jajo jest „kapsułą życia”, można z niego pozyskać związki biologicznie czynne oraz zaprojektować zawartość składników odżywczych.
  • warsztaty oraz prezentację tematyki badawczej Zakładu Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich pn. „Jajko „niezwykłe”! Zajęcia poprowadziły dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar oraz dr inż. Małgorzata Ormian.


Posumowaniem zajęć było przedstawienie przez pana dr inż. Pawła Hanusa oferty edukacyjnej Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.


Renata Kopala
Katarzyna Piękoś

Poprawiony: środa, 08 marca 2023 10:01
 
Festiwal Kultur Słowiańskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 06 marca 2023 11:19

Potrójny sukces naszych uczniów na Festiwalu Kultur Słowiańskich

 

W dniach 2-3 marca 2023 r. w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa- Konrad Fijołek, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie -Artem Walach oraz Konsul Honorowa Niemiec w Rzeszowie-
dr Agnieszka Buk.


Celem Festiwalu były: popularyzacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego krajów słowiańskich, rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania językami słowiańskimi, motywowanie ich do nauki języków obcych, integracja młodzieży województwa podkarpackiego oraz prowadzenie szerokiej współpracy Instytutu Neofilologii ze szkołami.
W programie znalazły się wykłady („Języki słowiańskie dawniej i dziś” i „Ukraina – kultura i obyczaje”), konkursy językowe (online), konkurs piosenki słowiańskiej, seminarium dla nauczycieli, degustacja potraw kuchni słowiańskich oraz koncert muzyki słowiańskiej połączony z kiermaszem rękodzieła i wystawą malarstwa.

Poprawiony: poniedziałek, 06 marca 2023 12:01
Więcej…
 
„Poznaj swoje prawa w pracy” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 03 marca 2023 08:23


Zespół Szkół ponownie w FINALE
Brawa dla naszej uczennicy Izabeli Ozga z klasy IV technikum ekonomicznego

 

Już po raz drugi znalazła się w trójce laureatek, które będą reprezentować Podkarpacie w zawodach centralnych ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.
2 marca 2023 r. w ramach programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa” organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy, już po raz dziesiąty, odbył się regionalny etap konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”, popularyzujący wiedzę z zakresu ochrony pracy, bezpieczeństwa, higieny pracy i legalności zatrudnienia..
Uczestnicy konkursu, przedstawiciele szkół średnich wyłonieni w eliminacjach szkolnych, zmierzyli się z testem obejmujący zagadnienia z zakresu praw i obowiązków pracodawcy, pracownika, ubezpieczeń społecznych, wynagrodzeń i wielu innych.


W X edycji naszą szkołę reprezentowały, na najwyższym poziomie; Izabela Ozga z klasy IV technikum ekonomicznego i Patrycja Mik z klasy IV technikum budownictwa.
Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza znowu górą, Iza była bezkonkurencyjna.

Czekają ją teraz najtrudniejsze zmagania, w Warszawie, podczas etapu centralnego.
Gratulujemy wspaniałym dziewczynom ze Zwierza i będziemy kibicować Izie w zmaganiach z laureatami z całej Polski.

 

tn_1_wynik
tn_2_wynik
tn_3_wynik
tn_4_wynik
tn_5_wynik
tn_7_wynik
tn_8_wynik
1/7 Koordynator konkursu Aldona Majewska Dudek

Poprawiony: poniedziałek, 06 marca 2023 09:38
 
Stop nałogom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 03 marca 2023 08:10

Nie dajmy się nałogom

 

28 lutego gościliśmy w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza osoby należące do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Dębicy: panią Wiesię, pana Adama i pana Rafała. Krucjata jest ruchem jednoczącym ludzi, którzy w duchu Ewangelii podejmują służbę mającą na celu ratowanie godności człowieka zniewolonego przez nałogi: alkoholizm, narkomanię, nikotynizm i inne. Została ona powołana przez ks. Franciszka Blachnickiego w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II do Polaków:


Proszę, abyście się przeciwstawiali wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co z czasem może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich Chrystusowego Kościoła.


W spotkaniach uczestniczyła młodzież wszystkich pierwszych klas. Pani Wiesława rozpoczynała każdą z prelekcji od przedstawienia skali problemu alkoholizmu i współuzależnienia, a kończyła na syndromie FAS, czyli nieodwracalnych zaburzeniach u płodu spowodowanych działaniem etanolu. Panowie: Rafał i Adam opowiadali o swoich przeżyciach: o trudnej drodze od nałogu do trzeźwości. Obaj podkreślili, że dają świadectwo, aby innych przestrzec przed popełnieniem podobnych błędów. Goście udostępnili też materiały, m.in. ulotki dotyczące miejsc, w których można szukać pomocy dla siebie i bliskich.

 

tn_1677666990881
tn_1677666990895
tn_1677666990908
tn_1677666990918
tn_1677666990928
tn_1677666990939
1/6 


Organizatorzy: Dorota Mucha, Agnieszka Rymut, Marcelina Mycek i Urszula Pająk serdecznie dziękują gościom za poświęcony czas oraz wysiłek włożony w spotkanie z młodzieżą.

Poprawiony: piątek, 03 marca 2023 08:18
 
Ćwierćfinał Wojewódzki w Piłce Siatkowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 26 lutego 2023 11:43

W dniu 24 – II – 2023r. na hali widowiskowo – sportowej przy Zespole Szkół im. ks. Jana Zwierza w Ropczycach odbył się Ćwierćfinał Wojewódzki w Piłce Siatkowej Chłopców. Ćwierćfinał rozpoczął się o godz. 900 i został rozegrany system rozgrywek - "każdy z każdym” do 2-ch setów wygranych.

Mecze Ćwierćfinałów Wojewódzkich w Piłce Siatkowej Chłopców sędziował - sędzia Pan Piotr Świder.

Ćwierćfinale wzięło udział 4 zespoły:


Zespół Szkół im.ks. Jana Zwierza w Ropczycach
Zespół Szkół nr 2 w Dębicy
Zespół Szkół Technicznych w Mielcu
Zespoł Szkół w Kolbuszowej


Rozgrywki odbywały się na wysokim poziomie z zaciętą i sportowa rywalizacją, walcząc o każdy punkt. Po wygranej naszej drużyny z optymizmem patrzymy na dalsze sukcesy na szczeblu półfinałów. Upominki oraz dyplomy zawodnikom za zajecie poszczególnych miejsc wręczył Pan Dyrektor Mariusz Pilch.

Wynik końcowy Ćwierćfinału Wojewódzkiego Piłka Siatkowa Chłopców:

I miejsce – ZS Ropczyce
II miejsce – ZS nr 2 w Dębicy
III miejsce – ZST Mielec
IV miejsce – ZS Kolbuszowa

Nasza drużyna ZS Ropczyce po zajęciu I miejsca zakwalifikowała się do dalszego etapu rozgrywek.

 

10_wynik
11_wynik
12_wynik
13_wynik
14_wynik
15_wynik
16_wynik
17_wynik
1_wynik
2_wynik
3_wynik
4_wynik
5_wynik
6_wynik
7_wynik
8_wynik
9_wynik
01/17 Organizatorzy.

Poprawiony: niedziela, 26 lutego 2023 11:57
 
Solidarni z Ukrainą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 26 lutego 2023 11:19

Solidarni z Ukrainą

 

24 lutego 2023 roku minął rok od agresji Rosji na Ukrainę. Być może przyzwyczailiśmy się do wiadomości o wojnie. Może samoloty patrolujące wschodnią flankę NATO nie robią na nas takiego wrażenia jak rok temu, gdy przysłuchiwaliśmy się im z przerażeniem i niedowierzaniem. Wbrew rosyjskim oczekiwaniom, Ukraińcy ciągle się bronią i bohatersko walczą nie tylko o swoje państwo, ale o demokrację, o wolność i pokój w Europie.


W rocznicę wybuchu wojny poprzez symboliczne niebiesko-żółte wstążeczki wyraziliśmy solidarność i wsparcie dla naszych 37 uczniów, pochodzących z różnych rejonów Ukrainy.


Na ten szczególny dzień ukraińska młodzież razem z p. Grażyną Szypułą i p. Wioletą Wiśniewską – Fudalą przygotowała prezentację o swoim kraju, języku i obyczajach, zatytułowaną Ukraina – bliska i daleka. Spotkanie społeczności szkolnej odbyło się w Auli Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza. Zaszczyciła je swoją obecnością Pani Starosta Bernadeta Frysztak.


Po krótkim, ale bardzo poruszającym filmie wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili ofiary wojny. Następnie zostali zaproszeni w wirtualną podróż po Ukrainie, mogli posłuchać języka ukraińskiego i dowiedzieć się m. in., co to jest Wierzbowa Niedziela, Wodny Chrzest czy Stary Nowy Rok. Utalentowani młodzi ludzie zaśpiewali także kilka piosenek. Po zakończeniu prezentacji uczniowie wzięli udział w konkursie z nagrodami „Co Ty wiesz o Ukrainie?”.
Na końcu spotkania zabrała głos Pani Starosta Bernadeta Frysztak. Mówiła o tym, jak wiele łączy narody polski i ukraiński, jak ważna jest solidarność i jak bardzo wszyscy pragniemy pokoju.

 

tn_ua 1, 24.02.23
tn_ua 11, 24.02.23
tn_ua 14, 24.02.23
tn_ua 16, 24.02.23
tn_ua 18, 24.02.23
tn_ua 21, 24.02.23
tn_ua 23, 24.02.23
tn_ua 26, 24.02.23
tn_ua 4, 24.02.23
tn_ua 5, 24.02.23
tn_ua 9, 24.02.23
01/11 


Grażyna Szypuła

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2023 12:53
 
PRZESZCZEP DAREM ŻYCIA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 24 lutego 2023 11:40

W ramach współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Ropczycach 22 lutego młodzież z klasy 2 LG wysłuchała wykładu Wojewódzkiego Koordynatora Transplantacyjnego, specjalisty w anestezjologii intensywnej terapii pani Elżbiety Misztak na temat.: „Przeszczep darem życia”, który odbył się w siedzibie biblioteki.


Pani koordynator w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła tematykę przeszczepiania narządów, począwszy od kwestii prawnych i religijnych a na metodach skończywszy. Wspomniała również o niebezpiecznym procederze handlu narządami. Ubarwiała swoją opowieść przykładami wziętymi ze swojej codziennej pracy. Wykład poszerzył wiedzę młodzieży i uwrażliwił na współczesne problemy związane z przedstawiona tematyką.
Dziękujemy za zaproszenie organizatorom tego ważnego wydarzenia: pani dyrektor Agnieszce Szeli i pani Grażynie Woźny.


tn_DSC_0648
tn_DSC_0657
tn_DSC_0658
tn_DSC_0673
1/4 


Poprawiony: piątek, 24 lutego 2023 11:48
 
„Wybrane problemy chemii” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 24 lutego 2023 11:00

XXIX Seminarium „Wybrane problemy chemii”

 

23 lutego 2023 r. w Sali Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego Politechniki Rzeszowskiej odbyło się XXIX Seminarium „Wybrane Problemy Chemii”. Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach reprezentowali uczniowie: Martyna Kisiel, Izabela Ozga, Izabela Ziajor (kl. 4EK), Magdalena Grabowy (kl. 3PW), Justyna Jezuit (kl.3 EK), Mykola Kovtun (kl. 3 LG).
Otwarcie seminarium nastąpiło o godz. 900. Licznie przybyłych na to spotkanie uczniów szkół ponadpodstawowych, zainteresowanych rozwijaniem i pogłębianiem wiedzy z zakresu współczesnej chemii wraz z opiekunami powitała prodziekan Wydziału Chemicznego – dr inż. Dorota Głowacz - Czerwonka.


Seminarium składało się z części konferencyjnej i ćwiczeniowej.
Pierwszy wykład, poprowadzony przez pana dr hab. inż. prof. PRz Łukasza UramaThe future is now, Old Man” – biofarmaceutyki teraźniejszości, dotyczył zastosowania biotechnologii w produkcji leków. Część konferencyjną zakończył wykład „Kompozyty polimerowe – nowoczesne materiały konstrukcyjne” pana dr inż. Rafała Oliwy.


W drugiej części Seminarium uczniowie uczestniczyli w pokazach dotyczących „Wodoru i innych źródeł czystej energii” przygotowanych przez pana dr inż. Tomasza Pacześniaka oraz w widowiskowych pokazach chemicznych przeprowadzonych przez studentów Koła Naukowego Studentów Chemii "Esprit".
Organizatorami Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” byli: Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.Katarzyna Piękoś

Poprawiony: piątek, 24 lutego 2023 11:36
 
21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 23 lutego 2023 08:21

21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Konkurs polonistyczny z okazji MDJO został zorganizowany w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza już po raz piętnasty. Polonistki, p. Grażyna Szypuła i p. Małgorzata Maroń, zaprosiły młodzież do rywalizacji w kilku kategoriach: Znam język ojczysty, Czytam, bo lubię!, Poznaję twórczość Wisławy Szymborskiej.


21 lutego 58 uczniów sprawdzało swoją znajomość zasad poprawności językowej w trakcie rozwiązywania testu. W tej konkurencji zwycięzcami okazali się uczniowie: Izabela Ziajor, Mikołaj Matłok i Michał Lis.
Kolejnego dnia odbyła się impreza finałowa, podczas której publiczność miała okazję wysłuchać osób przedstawiających wybrane książki i recytujących wiersze. Najlepsze recenzje wygłosili uczniowie, którzy potrafili zainteresować słuchaczy, w ciekawy sposób dzieląc się swoimi czytelniczymi pasjami: Patrycja Krzemień, Martyna Szczęch i Dawid Ochał.


Druga część konkursu została poświęcona twórczości Wisławy Szymborskiej – patronki roku 2023.
Młodzież zaprezentowała swoje uzdolnienia plastyczne. Aż 26 osób wykonało ilustracje zainspirowane wierszami Noblistki. Jury nagrodziło prace: Karoliny Sobusik, Zuzanny Marciniec, Kacpra Bieszczada oraz Wiktorii Kurowskiej.
9 osób podjęło się recytacji wybranych utworów Wisławy Szymborskiej. W tej kategorii zwyciężyły uczennice: Amelia Doroba, Nikola Kujda i Rebecca Cataldo.
Serdecznie gratulujemy laureatom. Dziękujemy Radzie Rodziców i p. Karolowi Zagórskiemu za przekazanie nagród rzeczowych. Składamy także podziękowania panu dyrektorowi Krzysztofowi Klimkowi i jury – p. Renacie Tobiasz i p. Annie Kędzior - za współpracę.


Język polski jest naszym wspólnym dobrem narodowym, chronionym przez przepisy odpowiedniej ustawy. To jednak nie wystarczy, jeśli my sami na co dzień nie zadbamy o piękno i poprawność polszczyzny. Zwracajmy uwagę na sposób wypowiadania się, unikajmy błędów, wulgaryzmów i uproszczeń. Poznawajmy nasz język, ponieważ umiejętne korzystanie z jego bogactwa pozwoli nam wyrazić nasze myśli, pragnienia i uczucia, a także zrozumieć innych ludzi.

 

tn_DJO 1, 22.02.23
tn_DJO 10, 22.02.23
tn_DJO 11, 22.02.23
tn_DJO 14, 22.02.23
tn_DJO 17, 22.02.23
tn_DJO 20, 22.02.23
tn_DJO 22, 22.02.23
tn_DJO 25, 22.02.23
tn_DJO 27, 22.02.23
tn_DJO 3, 22.02.23
tn_DJO 30, 22.02.23
tn_DJO 34, 22.02.23
tn_DJO 40, 22.02.23
tn_DJO 5, 22.02.23
tn_DJO 8, 22.02.23
tn_DSC01808
tn_DSC01885
01/17 Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2023 12:56
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 90

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 520 gości 

Pracownie w ZS